Luterāņu baznīcā diskutē Jura Rubeņa izslēgšanu no mācītāju rindām

15 komentāri

Luterāņu baznīca šīs Lieldienas aizvadījusi strīdoties, vai izslēgt no savām rindām vienu no cienītākajiem mācītājiem Latvijā Juri Rubeni. Pirmā oficiālā diskusija par to notikusi otrdien Rīgas prāvesta iecirkņa luterāņu mācītāju konventā, bet lēmums Rubeņa aizstāvju iebildumu dēļ atlikts uz mēnesi. Luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags gan saka – jautājums par Rubeņa izslēgšanu pašlaik nav dienaskārtībā.

Nepatīk meditācija un grāmata

Rubenis ir luterāņu mācītājs, vairāku grāmatu autors un viens no trešās atmodas laika redzamākajiem reliģiskajiem līderiem. Vairāk nekā divdesmit gadus viņš vadīja Torņakalna luterāņu draudzi Rīgā, bet kopš 2009. gada viņš vada arī kristīgās meditācijas centru “Elijas nams”.
Rubeņa uzskati gan reizēm nonākuši pretrunā ar ticības biedriem. Konservatīvajiem kristiešiem īpaši nepatīk teologa jaunākā grāmata ar provokatīvo nosaukumu “Viņa un Viņš. Mīlestība. Attiecības. Sekss”. Latvijas Kristīgajā radio pat izskanējis aicinājumi grāmatu dedzināt.
Bet šonedēļ – tikai dažas dienas pirms Lieldienām Rīgas prāvesta iecirkņa mācītāji konventā apsprieduši, vai Rubeni nevajadzētu izslēgt no savām rindām. Galvenais arguments – Rubeņa praktizētā kristīgā meditācija neesot savienojama ar luteriskās teoloģijas principiem. Šo sanāksmi ļoti emocionāli savā Facebook kontā aprakstījis Torņakalna baznīcas mācītājs Indulis Paičs, kurš iebilst pret Rubeņa izslēgšanu.
“No mana subjektīvā skatupunkta teoloģiskā analīze bija ļoti vāja, bet, ņemot vērā, ka šajā konventā nebija paredzēts pat teorētiski kāds “pret” referāts vai plašāki argumenti, tad, protams, tas izskanēja kā tāds bezmaz vai vienīgais iespējamais veids kā uz šo lietu skatīties,” viņš Tv3 Ziņām apraksta konventā notikušās vienpusējās diskusijas par Rubeņa uzskatiem.

Starta šāviens

Lēmums atlikts uz nākamo sanāksmi, kas notiks pēc mēneša, jo klātneesošā Rubeņa kolēģi aizrādījuši, ka viņam jādod iespēja atbildēt uz pārmetumiem.
Turklāt mācītāju konventam nav tiesību kādu izslēgt no baznīcas. Tas var tikai aicināt bīskapu kolēģiju lemt par šo jautājumu. Un konventa vadītājs, mācītājs Krists Kalniņš noliedz, ka bijis plānots Rubeni izslēgt. Šī apspriede bijusi domāta drīzāk kā starta šāviens plašākām diskusijām par to, vai Rubeņa sludinātais atbilst Luteriskās baznīcas dogmām.

Krists Kalniņš
LELB Rīgas prāvests

Šeit nav runa par mācītāju Juri Rubeni vai par kādiem citiem mācītājiem vai par viņa paturēšanu vai izslēgšanu, bet par pašu mācību. Vai šī jaunā mācība, kas tiek aprakstīta visdažādākajās grāmatās, vai tā atbilst mūsu LELB mācībai.

Viņaprāt, atsevišķi mācītāji diskusijas sākumu vienkārši esot uztvēruši pārāk emocionāli.

Nav dienaskārtībā

Līdzīgu nostāju Tv3 Ziņām pauda arhibīskaps Jānis Vanags, kurš minētajā sanāksmē klāt pats personīgi nebija: “Kāds bija iebildis pret to, ko Juris Rubenis raksta savās grāmatās un ierosinājis veidot dialogu, lai noskaidrotu, ko īsti viņš domā ar saviem izteikumiem. Bet katrā ziņā jautājums par izslēgšanu no baznīcas šobrīd netiek aplūkots.”
Pats Juris Rubenis uz Tv3 ziņu telefona zvaniem un īsziņu piektdien neatbildēja.

TOP komentāri

 • Anna

  Anna

  Sāpīgi noskatīties, ka Jūdas lomu uzņemas Krists no vecās Ģertrūdes. Tomēr Ģertrūde ir Ģertrūde, bet Torņakalns vienmēr paliks kalnā. Tā arī rubenis netiecas uz vanaga augstumiem, bet vanagam tomēr kremt, ka lejā visi tik rubeņa dziesmā klausās.
 • lolita

  lolita

  Baznīcas vada cilvēki -mācītāji ar savām grēcīgām,savtīgām un pat mantkarībām apveltīti.Juris Rubenis gan ļoti dziļi domājošs un viņa mācība atbilst mūsu gadsimtam.
  Nemetat akmeni viņa lauciņā!
 • kristiete
  +9 +7 -2

  kristiete

  Dažs labs dzīvo lielajā reformācijas laikā 16. gs., kad baznīcu galvām nepatika citādi domājošie, kurus lika sodīt dedzinot sārtā un visādi citādi atņemot dzīvību, uzskatot, ka tie ir novērsušies no baznīcas un ticības. Izskatās, ka atkārtojas viduslaiki. Bet ir taču 21.gs. un vārda un domas brīvība. Lieciet mieru mācītājam J.Rubenim un skatieties labāk uz sevi. Palasiet R.un M.Kaudzīšu romānu "Mērnieku laiki" un sameklējiet Oļiņietes portretu. Jūs, kas gānās un apmelo, ļoti līdzinaties šai personai.
  Ar reliģijas palīdzību, viņa slēpj savu varaskāri un mantkārību, savus savtīgos nodomus, atriebes kāri. (Kad Lieni glabāja ārpus kapiem, jo Liene bija izjaukusi viņas [Oļiņas] savtīgos nolūkus peldēt kā „nierei taukos”, pa Prātnieka bagātību, apprecot viņu).
  Nemitīgi piemin Dievu, jebkurā situācijā. Izliekas par ļoti Dievticīgu, taču tas ir tikai aizsegs.
  Oļiņiete: „...Man tā dieva mīlēšana ir vai iedzimta; lai iemu kurp iedama, lai daru ko darīdama Dieva vārdam vienmēr jābūt mutē”. ...
  Jēzus 5. bauslis māca: "Tev nebūs nokaut'.
  Jēzus 8. bauslis: "Tev nebūs nepatiesu liecību dot pret savu tuvāko.
  Jēzus māca, ka jāmīl savu tuvāko kā sevi pašu un jāpiedod Dieva Tēva, Dieva Dēla un Svētā Gara vārdā! Āmen!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl