2 komentāri

Vairāk nekā gadu, kopš Latvijas Universitātei (LU) mainījusies vadība, augstskolā pūš pārmaiņu vēji. Tās rektors Indriķis Muižnieks uzsācis vērienīgas reformas, un teic – universitāte līdz šim bijusi konservatīva, taču nepieciešams iet līdz laikam un mainīties. Reformas, nenoliedzami izjūt arī darbinieki, un ne visiem tās ir pa prātam. Reorganizācijas dēļ darbu nācies zaudēt vairākiem desmitiem cilvēku.

Vēl pirms kļūšanas par rektoru, profesors Indriķis Muižnieks sevi pieteica, kā pārmaiņu nesēju Latvijas Universitātē. Pēc sēšanās rektora krēslā, Muižnieks ilgi nekavējās un no runāšanas ķērās pie darbiem.

Kā galvenos atskaites punktus par paveikto pēdējā gada laikā, rektors min jauna zinātniskā institūta iekļaušanu universitātes struktūrā, kā arī to, ka atrodot veidu, kā uzņēmumiem finansēt zinātniskos projektus, augstskola spējusi piesaistīt vairāk jaunos pētniekus. Reformas skārušas arī universitātes administrāciju.

“Pāreja administrācijā uz tādu, kā igauņi saka – mazu, bet efektīvu administrāciju, kas pēc savām funkcijām kalpotu vai nu studentu vai zinātnieku vajadzībām, mēģinot maksimāli atbalstīt nevis ierobežot šo akadēmisko darbību,” komentē Muižnieks.

Tās nesauktu par reformām, ja visi būtu apmierināti. Apmēram tā Muižnieks raksturo situāciju, kurā, virzoties uz kompaktāku administratīvo aparātu, darbu nācies zaudēt virknei cilvēku.

“Mums kopējais darbinieku skaits ir samazinājies, bet tie ir par dažiem desmitiem cilvēku samazinājums. Lielākoties tas ir saistīts ar cilvēkiem, kas devušies pelnītā atpūtā. Pensijā. Tas ir saistīts vairāk ar administrācijas, apkalpojošo sfēru. Zinātniskajā jomā universitātē pat ir pieaudzis zinātnieku skaists,” teic LU rektors.

TV3 ziņas šonedēļ saņēma garu, tiesa, anonīmu vēstuli, kas parakstīta ar vārdiem – LU darbinieki. Tajā pausts izmisums par iekšējām pārmaiņām izglītības iestādē. Muižniekam tiek pārmests psiholoģisks terors pret padotajiem, jo neviens nevarot būt drošs, ka atnākot uz darba vietu,viņa krēslā nesēdēšot jau kāds cits. Vēstules autori par anonimitātes iemeslu min bailes tikt atlaistiem.

Uz jautājumu kā viņš vērtē to, ka daļa no darbiniekiem vēršas pie medijiem nevis runā par to iekšpusē, Muižnieks saka: “Nu tas man nepatīk, teikšu atklāti un es neredzu tam iemeslu – jo līdz šim es nekādā gadījumā neesmu vērsies ar kaut kādām represijām, gluži otrādi – es vienmēr esmu centies saprast iemeslu.”

Universitātes darbinieku arodbiedrībā neslēpj, ka tās biedri arvien biežāk izjūt nepieciešamību vērsties pēc atbalsta arodbiedrībā. Cilvēki grib konsultēties un saņemt skaidrojumus par savām darba tiesiskajām attiecībām.

“Tas, ka cilvēki ir satraukti, tas, ka cilvēki jūt, ka notiek pārmaiņas,ka notiek konsolidācijas process, īpaši departamentos, jo tas nu ir kaut kas tāds pie kā universitātes vadība ir ķērusies nopietni, protams, ka viņi ir nervozi un satraukti,” skaidro LU Arodbiedrības organizācijas priekšsēdētāja Rasma Mozere.

Viņa nemin konkrētu skaitu, cik precīzi cilvēkus reorganizācija skārusi – vien norāda, ka personu loks, kas spiesti pārtraukt darba attiecības ar universitāti, ir plašs. Bez atlaišanām administrācijā, darbinieku skaits sarucis arī saimnieciskajā daļā.

Tikmēr rektors uzsver, ka gatavs pieņemt konstruktīvus argumentus pret vienu vai otru ieplānoto reformu, taču, ja tie aprobežojoties ar domu “mainīt neko nevajag, ir labi kā ir”, tas Muižniekam nav pieņemami.

“Ir sāpīgi saprast, ka ir jāizdara kāds lēmums, kas kādam kolēģim var nebūt patīkams. Bet, ja mēs gribam tās reformas īstenot un iet uz to mazo un efektīvo administrāciju, tad ir jārēķinās. Es domāju, ka visiem izdarīt tieši tā kā viņam katram konkrēti gribētos, mēs nevaram,” saka Muižnieks.

Runājot par reformām studiju procesā, Muižnieks uzsver, starpfakultāšu sadarbību – Latvijas Universitāte virzās uz četriem akadēmiskajiem centriem, kas apkopos līdzīgā virzienā strādājošas fakultātes, radot modernāku un sabiedrībai vajadzīgāku gala produktu – izglītību un zinātni. Tā kā reformu process nupat kā izrāvies no zemā starta.

Video

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl