LPS: Valdība ar jaunajiem Covid-19 ierobežojumiem pārlikusi savu atbildību uz skolu vadītājiem, pašvaldībām un vecākiem

9 komentāri
LPS: Valdība ar jaunajiem Covid-19 ierobežojumiem pārlikusi savu atbildību uz skolu vadītājiem, pašvaldībām un vecākiem
IEVA ČĪKA / LETA

Valdība ar jaunajiem Covid-19 ierobežojumiem pārlikusi savu atbildību uz skolu vadītājiem, pašvaldībām un vecākiem, komentējot valdības lēmumu, ka no 30. novembra skolās vienam audzēknim būs jānodrošina trīs kvadrātmetru liela platība, aģentūrai LETA teica Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības un kultūras jautājumos Ināra Dundure.

Viņa akcentēja, ka lielākajai daļai skolu praktiski nav iespējams nodrošināt minēto platību vienam izglītojamajam. Līdz ar to skolas būs spiestas meklēt dažādus risinājumus – nosakot mācības maiņās, mācot tikai būtiskākos priekšmetus vai kā citādi.

Lasi vēl: Skolās vienam audzēknim būs jānodrošina trīs kvadrātmetru liela platība, bet pedagogiem arī stundās būs jālieto sejas maskas

Dundure skaidroja, ka skolām, kurās tiek īstenota sākumskolas programma, šādas iespējas nebūs. Savukārt skolās, kur, sākot no 7. klases bērni mācās attālināti, mazāko klašu audzēkņus varētu izvietot citās klašu telpās, kuras ir brīvas.

Taču tad mācību organizēšanai būs nepieciešami papildu pedagogi, jo viens skolotājs nevar vienlaikus atrasties dažādās vietās. Līdz ar to ir nepieciešams papildu finansējums vai nu pedagogu piesaistīšanai, vai piemaksām esošajiem skolotājiem. Ņemot vērā, ka šāda finansējuma nav, skolu direktori šobrīd ir kā ķīlnieki.

Dundure uzsvēra, ka, valdībai pieņemot šādu lēmumu, bija jāseko nākamajiem lēmumiem par to, kā šo visu ieviest dzīvē un kur iegūt nepieciešamo finansējumu, taču valdība neuzņemas atbildību par saviem lēmumiem un neieklausās argumentos.

Līdz ar to gan skolotāji, gan pašvaldību vadītāji esot vīlušies par lēmumiem, kas šajā grūtajā laikā vēl vairāk paaugstina stresu.

Kā ziņots, valdība un Krīzes vadības padome otrdien kopsēdē vienojās, ka Covid-19 dēļ tiks noteikti stingrāki ierobežojumi izglītības un sporta jomā, tostarp noteikts, ka no 30. novembra skolās vienam audzēknim būs jānodrošina trīs kvadrātmetru liela platība, bet skolotājiem arī stundās būs jālieto sejas maskas.

Speciālisti skaidro, ka bērniem vecuma grupā no desmit līdz 12 gadiem ir novērojams straujš Covid-19 saslimstības pieaugums, kas pielīdzināms pieaugušo saslimstības tendencēm, kā arī joprojām izglītības iestādēs tiek konstatēti uzliesmojumi ar lielu iesaistīto skolēnu skaitu. Tādēļ var secināt, ka joprojām izglītības iestādēs saglabājas augsti Covid-19 izplatības riski.

Lai mazinātu Covid-19 izplatību izglītības iestādēs, ir nepieciešams noteikt pienākumu nodrošināt lielāku platību uz vienu izglītojamo, lai izglītības procesa norises laikā tiktu nodrošināta iespēja ievērot distanci gan skolotājam no bērniem, gan bērniem savā starpā un tiktu novērsta telpu pārblīvētība.

Turklāt epidemioloģiskās izmeklēšanas dati liecina, ka visbiežāk Covid-19 izplatība skolēnu vidū notiek tādēļ, ka pedagogs bērnus ir inficējis. Tāpēc, lai mazinātu infekcijas izplatības risku no pedagoga uz bērniem, noteikts pienākums pedagogiem no 30. novembra izglītības procesa laikā lietot mutes un deguna aizsegus. Savukārt, lai novērstu Covid-19 izplatību pedagogu vidū pulcējos izglītības procesa starplaikos, tiek noteikts, ka pedagogi lieto mutes un deguna aizsegus izglītības iestādē arī ārpus mācību procesa.