Ļoti slikta ziņa bērnudārzu audzinātājiem! Reforma ierobežos iespēju piestrādāt citur

Pievienot komentāru
Ļoti slikta ziņa bērnudārzu audzinātājiem! Reforma ierobežos iespēju piestrādāt citur
Avots: LETA

Rīt valdība ārkārtas sēdē mēģinās pielikt punktu gadiem apspriestajai pedagogu algu reformai. Tomēr izglītības iestādēs un pašvaldībās jau rēķina, cik skolotāji saņems turpmāk. Neapskaužamā situācijā nonākuši bērnudārzu audzinātāji. Līdzšinējie valdības lēmumi liecina, ka viņu algas lielums būs atkarīgs no pašvaldību rocības.

Audzinātājas jūtas nenovērtētas

Rīgas 213. pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Liene Jurgenberga stāsta, ka bērnudārza pedagogi teju ik pārdienu viņai zvana un vaicā – kādi ir jaunumi par algām. Neko vairāk par medijos izskanējušo viņa nezina.

”Mēs pirmsskolnieki esam atkal drusciņ sāpē nolikti. Atkal esam aizmirsti. Visu laiku mūs kaut kā noliek malā. Ja tiek runāts par mums kā skolotājiem, tad jā, mums ir visa lielā atbildība, bet tad kad jāsāk maksāt nauda, tad mēs esam tikai pieskatītāji,” situāciju skaidro bērnudārza vadītāja.

Līdzšinējais zemais atalgojums ir novedis līdz tam, ka lielajās pašvaldībās bērnudārzos trūkst audzinātāju. Lai varētu izdzīvot, daudzi izvēlas piestrādāt citos darbos vai arī maina darbu.

”Pārsvarā skolotājas piestrādā privātos dārziņos. Pašvaldība maksā algu un privātie arī, cik daudz – nezinu. Tomēr tā ir iesēja izdzīvot,” piebilda Jurgenberga.

Vairākas pašvaldības piemaksās vairāk

No septembra līdz decembrim Izglītības ministrija par piecgadīgo, sešgadīgo apmācību bērnudārza audzinātājam gatava maksāt 560 eiro par likmi pirms nodokļu nomaksas. Lai novērstu diskriminējušo situāciju, kad skolotāji saņemtu par 60 eiro vairāk, ministrija un arodbiedrība lūdz pašvaldībām piemaksāt un starpību segt no vietvaru kabatas. Rīgā, kur ir visvairāk bērnudārzu, gaida valdības gala lēmumu. Tomēr neoficiāli izskanējis, ka galvaspilsētas pašvaldība gatava piemaksāt, lai pirmsskolas pedagogi par slodzi saņemtu 680 eiro.

Mēs šobrīd rēķinām. Par skaitļiem reāli varēsim runāt, kad valdība būs visus aprēķinus izdarījusi un viss būs saskaitīts. Savu aprēķinus iesniegsim  Domē un deputātiem būs jāpieņem lēmums,” norāda Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Izglītības pārvaldes vadītājs Ivars Balamovskis.

Arī Pierīgas pašvaldības gatavas piemaksāt. Piemēram, Salaspilī jau šobrīd pirmsskolas pedagogs, bez kvalifikācijas piemaksām, saņem 640 eiro pirms nodokļu nomaksas.

”Pedagogiem, atrodoties jaunā situācijā, kad būtībā slodze paredz lielāku darba apjomu, ir morālas tiesības taujāt par algas pielikumu. Ar to ir jārēķinās un mēs šo jautājumu apspriedīsim arī ar mūsu izglītības iestāžu vadītājiem – kā šo jautājumu risināt,” uzsver Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars (Vienotība).

Kopumā audzinātāju ienākumi var sarukt

Tomēr pastāv bažas, ka jaunais atalgojuma modelis bērnudārzu audzinātāju finansiālo situāciju nevis uzlabos, bet pasliktinās. Samazināsies iespēja piepelnīties, jo atalgojuma modelis paredz slodzes palielināšanu.

”Līdz šim meitenes varēja piestrādāt. Ja mums palielinās slodzi, meitenēm būs problemātiskāk piestrādāt. Ļoti labi, tas mani priecē – nebūs pārstrādāšanās. Bet tā summa jau nenosegs to, ko viņas līdz šim mirklim ir saņēmušas,” tā bērnudārza vadītāja Jurgenberga.

Ne visu vietvaru rocība atļauj piemaksāt. Var izveidoties situācija, ka līdz decembrim par vienu un to pašu darbu pedagogi dažādās Latvijas vietās saņem pat līdz 200 eiro atšķirīgu atalgojumu.

Video