Londonas latviešu skoliņa daudziem bērniem ir vienīgā saikne ar latviskumu

Komentāri

Pēdējās desmitgades laikā latviešu skoliņu skaits ārvalstīs ir strauji audzis. Lielbritānijā un Īrijā kopā ir 23 šādas skoliņas. Tajās aizbraucēju bērni, kuri   Latvijā, iespējams, tā arī nekad neatgriezīsies, vismaz var saglabāt saikni ar savu dzimto valodu un latvisko savas personības daļu.

Londonas latviešu skolā bērniem māca gan latviešu valodu, gan, piemēram, dejošanu un dziedāšanu, taču svarīgākais, ka šeit ir latviska vide, kas aizbraucēju bērniem ļauj saglabāt saikni ar savu etnisko piederību.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Šeit ir uzauguši un skolojušies daudzi trimdas latviešu bērni, bet pašlaik pārsvarā te mācās no Latvijas pēdējos gados aizbraukušo ģimeņu atvases. Šogad skolai apritējuši 65 gadi.

Londonas latviešu skoliņā rosība notiek katru otro svētdienu, un šeit kopā sanāk dažāda vecuma bērni.

Skolā paralēli notiek arī latviešu valodas un literatūras mācības, tāpat bērni apgūst ģeogrāfiju, kas saistīta ar tēvzemi. Dzīvojot angliskā vidē, bērni sāk runāt svešvalodā un saziņa latviešu valodā labākajā gadījumā notiek tikai ar vecākiem mājās, kā arī šajā skoliņā. Latviešu valodu bērniem māca desmit grupās, jo bērniem, kas šeit nāk svētdienās, ir atšķirīgas dzimtās valodas prasmes. Skolā var nākt bērni vecumā no četriem līdz 14 gadiem, taču te ir arī mazāki ķipari.

Jau četrus gadus Londonas latviešu skoliņas vadību uzņēmusies Avita O; Donnel. Viņa tāpat kā pārējie 13 skolotāji šo darbu dara brīvprātīgi – entuziasma un daļēji arī pienākuma dēļ, jo pašu bērni iesaistās skoliņas dzīvē.

Avita O’Donnell, Londonas latviešu skolas vadītāja:

Ļoti bieži maMmas ir lūgušas, vai nevarētu jau ātrāk ar saviem bērniem nākt. Tādēļ mums te ir bijuši arī trīs – trīs ar pusi gadus mazi bērni. Mammas tad ar viņiem kopā ir bērnudārza grupiņā. Tas, man šķiet, ir ļoti mīļi, – ka viņi grib šo gaisotni, cik vien ātri ir iespējams.

Avita pati uz Londonu pārcēlusies jau sen, pirms 17 gadiem. Šeit dzimuši arī abi viņas bērni. Klusais sapnis – kad bērni jau būs savās gaitās, viņa vēlas tomēr atgriezties Latvijā un šeit nodibināt skolu bērniem ar īpašām vajadzībām. Taču pašlaik darba netrūkst arī Londonā. Avita ir latviešu skoliņas dzinējspēks – skolas dzīves organizēšana un plānošana gulstas uz viņas pleciem. Tiesa, arī pārējās skolotājas dalās ar savām idejām un kā Avita saka – ir labie rūķīši.

Londonas latviešu skolā liels uzsvars skolā tiek likts uz praktisku darbošanos.

Avita O’Donnell, Londonas latviešu skolas vadītāja:

Piemēram, nākamreiz mēs cepsim piparkūkas, un varbūt tā būs vienīgā vieta, kur bērns būs cepis piparkūkas. Vēl februāri būs sveču diena. Mēs šeit liesim sveces – mēs gribam parādīt šīs tradīcijas bērniem, un mums pašiem tās patīk.

Skolā, kuras telpas atrodas Daugavas vanagu fonda namā, pašlaik mācas 60 bērni. Tomēr gribētāju ir daudz vairāk, nekā iespējams uzņemt. ”Mums ir ļoti žēl, bet kādas 20 ģimenes gaida rindā, lai tiktu skoliņā, jo mums ir ļoti liels pieprasījums,” stāsta Avita.

Skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl