1 komentārs

Lai arī Londonā dzimušās Andras ikdiena allaž ritējusi angļu vidē, latviskā personības puse viņai nekad nav šķitusi uzspiesta – viņa un māsa ir Londonā beigušas latviešu skoliņu, dziedājušas korī un dejojušas tautas deju ansamblī, no Lielbritānijas stāsta TV3 Ziņu žurnāliste Monta Bitiniece.

Andra; latviete, kas uzaugusi Londonā:

Mēs nebijām vienīgās meitenes, kas dzīvoja tādā vidē ar divām valodām. Bija tā, ka mana māte visu laiku ar mums runāja latviski, tētis – angliski, un tas bija pilnīgi normāli. Galvenais, ka tētis arī ļoti atbalstīja, ka mēs runājam latviski svešumā, tas bija ļoti svarīgi.

Ikdienā Andra strādā Londonas simfoniskā orķestra menedžmentā. Pēc garām, bet interesantām darba dienām, vismaz reizi nedēļā viņa dodas uz Londonas Latviešu Vanagu namu. Šī ir tā vieta Lielbritānijas galvaspilsētā, kurā jau vairākas desmitgades kopā pulcējas šejienes latvieši.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Vairākus gadus Andra dejojusi tautas dejas, bet nu vairāk nekā gadu viņa ir   kolektīva Londona dejo vadītāja. Viņa stāsta – pēdējos desmit gados latviešu kopienā notikušas pārmaiņas – kādreiz lielākā daļa bija latvieši, kas dzimuši šeit, bet tikai retais – atbraucējs no Latvijas.

Andra; latviete, kas uzaugusi Londonā:

Tagad daudz kas ir stipri mainījies, tā latviešu sabiedrība ir gandrīz otrādāka – mūsu dejotājos ir latvieši, kuri ir dzimuši ārzemēs, bet lielākā daļa tomēr ir latvieši, kuri ir atbraukuši nesen, pēdējos desmit gados. Tas ir diezgan interesanti, kā tas ir mainījies.

Dejotāji vidū ir gan tādi, kuri Latvijā par tautas dejām vispār nav interesējušies, gan tādi, kuri dejojuši profesionālos deju kolektīvos. TV3 Ziņas jautāja Andrai, kas ir tas, kas mudina latviešus šeit nākt.

Andra; latviete, kas uzaugusi Londonā:

Tamdēļ, ka viņiem kaut kas latvisks pietrūkst. Viņiem pietrūkst runāšanas latviski, viņiem pietrūkst latviešu draugi un ģimene Latvijā. Ko viņi atrod šeit – savu latviešu ģimeni ārzemēs. Daudzi man stāsta, cik tas ir viņiem svarīgi – ka viņi nāk šeit katru otrdienu uz mēģinājumiem, ka viņi atrod te savus draugus un savu ģimeni šeit.

Šo tautas deju kolektīvu kolektīvu vieno dejotprieks, taču nereti pāris uz deju plača, pāraug pārī arī dzīvē. Izrādās, daudzi latvieši viens otru atrod tieši svešumā.

Andra; latviete, kas uzaugusi Londonā:

Viens pāris ļoti nesen aizbrauca atpakaļ uz Latviju. Viņi satikās deju ansamblī Londona dejo. Viņi tagad ir saderinājušies un gaida bērnu. Protams, mums tas ir ļoti bēdīgi, jo mēs zaudējām ne tikai divus labus dejotājus, bet mums pietrūks arī tuvu draugu. Taču, protams, mēs tikai priecājamies, ka viņi tagad atrodas atpakaļ Latvijā un sāk jaunu ģimenes dzīvi Latvijā.

Arī pati Andra dažreiz ļaujas pārdomām – kā būtu, ja viņa pārceltos uz Latviju? Pagaidām, gan tas nav viņas plānos.

”Kas to zina – ja kaut kas mainās manā dzīvē, un man piedāvā darbu Latvijā, es domāju, ka varētu to darīt un izbaudīt. Es noteikti negribu izslēgt nevienu iespēju,” saka Andra.

Pagaidām Andra uz Latviju brauc vairākas reizes gadā. Viņas ģimenei Rīgā ir dzīvokli, tāpat tur mīt arī labi draugi.

Andra; latviete, kas uzaugusi Londonā:

Man ir ļoti svarīga latviešu kultūra, jo es pati dziedu un dejoju. Kad es braucu uz Latviju, man patīk apmeklēt koncertus Latvijā. Man arī ļoti patīk Rīga, tā kā otrās mājas, es šo pilsētu pazīstu gandrīz tik pat labi, kā es pazīstu Londonu.

Tikmēr vairums Andras draugu ir no skolas un augstskolas laikiem ir angļi. Viņa dažreiz tos aicina līdzi un Vanagu namu, kur vakaros notiek latviešu ballītes ar dančiem un dziesmām. Angļu draugi šīs latviskās izdarības ne vienmēr saprot, un tās viņiem šķiet pat nedaudz eksotiskas.

Andra; latviete, kas uzaugusi Londonā:

Tajā vidē es esmu the latvian – tā latviete, jo viņiem es esmu vienīgā latviete, ko viņi pazīst. Tas ir ļoti interesenti, es uzskatu, ka man ir loma viņiem pastāstīt, kas tā ir – Latvija, kas tur notiek, kas ir raksturīgs Latvijai, un man vienmēr ir ļoti liels prieks, ka tie draugi arī paši izvēlas aizbraukt uz Rīgu, apciemot to savās brīvdienās.

Jautāta, vai ir kādas atšķirības starp latviešiem, kas uzauguši Lielbritānijā un tiem, kas uz šejieni atbraukuši labākas dzīves meklējumos – Andra teic – jā. ”Ļoti bieži, kad latvietis, kas atbrauc no Latvijas, ieminas par kaut kādu televīzijas programmu vai latviešu filmu. Mēs vienkārši nezinām, kas tas tāds ir, jo tas nebija mūsu bērnībā, mēs to neskatījāmies vai neklausījāmies tādu dziesmu, jo tas nebija mūsu apkārtnē. Mūsu apkārtnē bija angļu dziesmas, angļu televīzija, angļu filmas, angļu skolas. Kādreiz rodas tādas kultūras atšķirības.”

Skaties video!

TOP komentāri

  • Aija Jefimova
    0 0 0

    Aija Jefimova

    Tas tacu ir tik iedvesmojosi, kad Londona dzimusi un augusi jauniete, pat vards ir latvisks, spej nepazaudet savu latvietibu, un likt to lieta, kaut dalinu, no savas tautas.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl