Komentāri

Bažījoties par nepamatotu skolotāju atlaišanu, pedagogu arodbiedrība lūgusi prezidentam Raimondam Vējonim tomēr neizsludināt lojalitātes grozījumus Izglītības likumā. Lai gan tie pieņemti kopā ar budžetu, attiecīgo grozījumu nodošana otrreizējai vētīšanai neapdraud pieņemto budžetu. Nozares ministrija gan nepiekrīt – tik vienkārša šā likuma neizsludināšana gan nav.

Saeima pagājušā nedēļā pieņēma pretrunīgi vērtētos lojalitātes grozījumus Izglītības likumā, nosakot, kad iespējams atlaist valstij nelojālus pedagogus. Skolotāju arodbiedrība lūgusi prezidentam tos neizsludināt, jo likumā nav precīzi izskaidrots, kas ir lojalitāte un kā to izmērīt. LIZDA bažījas, ka pieņemtās normas ļaus atbrīvot skolotājus, lojalitāti traktējot pēc darba devēju paša izpratnes un vērtību skalas.

“Kā norāda ministrija, tas skar aptuveni 30 pedagogus. Latvijā strādā vairāk nekā 40 000. Tas jau parāda, cik liela ir šī problēma. Bija citi ceļi, kā to risināt. Līdzšinējās normas bija gana pietiekošas,” norāda LIZDA vadītāja Inga Vanaga.

Saeimas Juridiskais birojs apliecina, ka Vējonis var atdot otrreizējai caurlūkošanai jebkuru no budžetu pavadošajiem likumiem, vienīgi ar izņēmumu, ja tas likums nav pieņemts steidzamības kārtā.

“Izglītības likums ir pieņemts ar mazo steidzamību. Šo likumu prezidents var vērtēt un atgriezt otrreizējai caurlūkošanai, ja uzskata par nepieciešamu,” teic Saeimas juridiskā biroja vadītāja Dina Meistere.

Grozījumu izstrādātājs gan pauž, ka tik vienkārši vis nav – ja prezidents neizsludinās šos grozījumus, neizsludināti būs arī pārējie Izglītības likuma grozījumi. Plāna “B” ministram Šadurskim nav. “Tādā gadījumā mums nav būtiska finanšu avota pedagogu reformai. Otrā problēma attiecināma uz deleģējumu attiecībā uz pedagogu kvalitātes pakāpēm, var būt pārrāvums kvalitātes sistēmas izstrādē,” viņš saka.

Vējonis, kurš iepriekš nepauda atbalstu lojalitātes grozījumiem, pašlaik nekomentē, kādu izvēli izdarīs. Likuma izsludināšana jāveic 10 dienu laiku kopš tā pieņemšanas, tātad prezidentam tas jāizdara līdz sestdienai. Ja likums netiks nodots otrreizējai caurlūkošanai, tas spēkā stāsies ar nākamā gada janvāri.

Lasi vēl