LNT TOP 10 personība: viens no pirmajiem Triju Zvaigžņu ordeņa saņēmējiem – Jānis Elksnis

3 komentāri

LNT turpina Patriotu nedēļas stāstus, šoreiz dodoties uz Rēzekni, lai tiktos ar Jāni Elksni – leģendāru izdevēju un latgaliešu valodas patriotu, kurš Triju Zvaigžņu ordeni saņēma kā viens no pirmajiem pēc tā atjaunošanas.

Rēzeknietis Jānis Elksnis un Latgales kultūrvēstures muzejs, kurā norunāta tikšanās, ir cieši saistīti. Pirmkārt, viņš devis milzīgu ieguldījumu latgaliskās identitātes saglabāšanā, šeit atrodama liela daļa viņa kādreizējās privātās bibliotēkas, kā arī visai bieži muzejs no viņa izstādīšanai aizņemas V šķiras Triju Zvaigžņu ordeni. Tas ir kā viens no pašiem pirmajiem, Elksnis to saņēma 1994. gadā.

Jānis Elksnis
grāmatizdevējs, 1994. gadā apbalvots ar V šķiras Triju Zvaigžņu ordeni

Es domāju, ka toreiz maz, kas zināja. Jo nebija jau neviens redzējis to ordeni. Kad parādījās avīzēs ziņas, es arī nodomāju – kā tad tā, es neilgi strādāju izdevniecībā, un man ir apbalvojums tāds. Bet pēc tam pieradu. Pagāja tas laiks, un viss normāli.

Šajos 25 gados pie žaketes vai frakas atloka ordeni Jānis pielicis tikai retu reizi. Arī savās izdotajās grāmatās, lai arī varējis, viņš nekad nav pierakstījis – Jānis Elksnis – Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris. “To es neliku nekad. Varbūt, ka varēja, bet man būtu kauns. Tāda kā lielīšanās.”

Pirmskara Latvijā ar Triju Zvaigžņu ordeni tika apgalvoti nepilni 9000 cilvēku. Pēc tā atjaunošanas Gunta Ulmaņa prezidentūras laikā – trīs reizes mazāks skaits. Turklāt, jāņem vērā, ka tam ir dažādas pakāpes un paralēli ieviesta arī ordeņa goda zīmes.

Un, tomēr, jau ilgstoši sabiedrībā valda uzskats, ka tos dala par daudz. “Es domāju, ka nav pārāk daudz. Nav bijusi tāda sajūta. Drīzāk – par maz. Varbūt daži uzskata, ka kāds pārāk viegli to saņēmis,” uzskata Elksnis.

Kas izvirzījis viņu pašu, Jānis Elksnis nezina. Teicis neviens nav, un viņš pats arī nav interesējies. Taču ir pilnīgi skaidrs, ka saistībā ar savu profesionālo darbību.

Ar grāmatu izdošanu Elksnis nodarbojas joprojām. Tematiku un virzienu izsaka tās nosaukums – ”Latgales Kultūras centra izdevniecība”. Vienlaikus, jāatzīst, ka Jānis Eksnis spiests atzīt, ka ir liecinieks, kā grāmatu ēra noriet. Metieni kļūst arvien mazāki. Turklāt, to iespiešana sen jau netiek veikta Latvijā, bet gan Polijā, kur ietaupījums uz katru izdevumu veido vairākus simtus eiro.

Elķšņa biogrāfijā atrodams ne vien ieraksts kā par vienu no pirmajiem atjaunotā Triju Zvaigžnu ordeņa saņēmējiem, bet arī vairāki citi. Tostarp, Rēzeknes goda pilsonis.