LM: Aizvien ļoti daudziem bērniem nav iespējas augt ģimenē

0 Komentāru
LM: Aizvien ļoti daudziem bērniem nav iespējas augt ģimenē
FOTO: Flickr

Nozīmīgs darbs īstenots bērnu veselības, izglītības, tiesību aizsardzības jomā, tomēr nepieciešama turpmāka pilnveide, lai panāktu tālāku bērnu stāvokļa uzlabojumu, liecina Labklājības ministrijas (LM) Pārskatā par bērnu stāvokli Latvijā 2013.gadā apkopotā informācija.

Viens no lielākajiem izaicinājumiem ir esošās ārpusģimenes aprūpes sistēmas pilnveidošana, jo vēl aizvien ļoti daudziem bērniem nav iespējas augt ģimenē. Jāstiprina arī bērna bioloģiskās ģimenes spējas rūpēties par bērnu.
Ārpusģimenes aprūpes institūcijās 2013.gadā atradās 1760 bērni.

Salīdzinot ar 2012.gadu, bērnu skaits, kuri dzīvo institūcijās, samazinājies par 129 bērniem (bērnu skaits institūcijās 2012.gadā – 1889). Savukārt ārpusģimenes aprūpē kopumā atradās 7967 bērni, kas ir par 128 bērniem mazāk nekā 2012.gadā (bērnu skaits ārpusģimenes aprūpē 2012.gadā – 8095).

Samazinās arī bērnu izdarītie likumpārkāpumi, taču aktualitāti nav zaudējis jautājums par atbalsta pilnveidi bērniem, kuri ir izdarījuši likumpārkāpumus vai kuriem ir paaugstināts risks, ka nākotnē bērni, iespējams, tos izdarīs. Nereti jautājums, kā bērnus audzināt un padarīt likumpaklausīgus, tiek atstātsvecāku ziņā, tomēr arī vecākiem ir svarīgi saņemt palīdzību, lai bērnu audzināšanas darbs būtu sekmīgs.

Savukārt palielinās veselo jaundzimušo skaits, arī viena gada vecumu sasniegušo bērnu grupā praktiski veselo bērnu īpatsvars palielinājies. Tāpat samazinājusies zīdaiņu mirstība (2013.gadā – 4,5 uz 1000 dzimušajiem Latvijā; 2012.gadā – 6,4 uz 1000 dzimušajiem Latvijā).

Aizvien aktuāla paliek vardarbības problēma, no kuras ik gadu Latvijā cieš vairāki tūkstoši bērnu. Viens no vardarbības mazināšanas veidiem ir sabiedrības attieksmes maiņa, tāpēc svarīgi realizēt informēšanas pasākumus, sociālās kampaņas, nodrošināt krīzes telefonu, kā arī apmācības par pozitīvām audzināšanas prasmēm.

LM uzsver, ka ieviests valsts finansiālais atbalsts, lai nodrošinātu kvalitatīvus bērnu uzraudzības pakalpojumus, ieviesti arī citi finansiāla atbalsta mehānismi pabalstu un nodokļu atvieglojumu jomā. Veikti būtiski pasākumi, lai uzlabotu veselības pakalpojumu, sniedzot atbalstu jaundzimušo un zīdaiņu veselības aprūpei un uzlabojot atbalstu grūtniecēm un jaunajām māmiņām.

0 Komentāru