LIZDA: Obligātas vakcinēšanās vietā pedagogiem būtu jāļauj strādāt arī ar negatīvu Covid-19 testu

28 komentāri

Izglītības darbinieku vidū manāma kurnēšana par šonedēļ izskanējušajiem valdības plāniem šīs profesijas pārstāvjiem vakcinēšanos noteikt kā obligātu. Esot pat tādi skolotāji, kuri šāda ultimāta gadījumā būtu gatavi darbu arī uzteikt. Kā kompromisa variantu nozares arodbiedrība aicina ļaut nevakcinētajiem strādāt, regulāri veicot testus, stāsta TV3 Ziņas.

Lai noskaidrotu konkrētāku pedagogu viedokli par valdības ieceri vakcinēšanos noteikt kā obligātu prasību, Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība tuvākajās dienās veiks aptauju. Taču jau tagad skaidrs, ka vairums skolotāju šādu ultimātu, visticamāk, negribētu sagaidīt.

”Pedagogi tiešām vēlas strādāt klātienē visu mācību gadu, ne tikai septembrī. Tas priekšlikums ir ļaut strādāt tiem, kuri ir izslimojuši, vakcinējušies un kuri regulāri veic šos testus, respektīvi, kam ir šis sadarbspējas sertifikāts,” skaidro LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Daļa skolotāju uzskatot, ka šie testi būtu jāturpina apmaksāt valstij, taču daļa būtu gatava tos pirkt arī par saviem līdzekļiem. Vienīgais nosacījums, lai tie būtu nevis laboratorijās veicamie testi, kas izmaksā ap 40 eiro, bet gan antigēnie testi, kas citās Eiropas valstīs nopērkami aptiekās un maksā krietni lētāk. Arodbiedrībā arī uzskata, jo vairāk pedagogiem uzspiedīs vakcinēšanos, jo vairāk viņi tam pretosies un darbu uzteiks.

”Cik procentu tādu būs, šobrīd pateikt nevaru, bet, ka tādi būs, tas ir viennozīmīgi skaidrs. Vai mēs to varam atļauties situācijā, kad jau tā trūks ļoti daudz šo pedagogu, īpaši pirmsskolās, tas ir viens no lielajiem riskiem,” par situāciju, tuvojoties mācību gada sākumam, ir satraukta Vanaga.

Biežākais pedagogu minētais nevakcinēšanās iegansts ir ģimenes ārsta ieteikums to nedarīt veselības stāvokļa dēļ. Joprojām arī par maz tiekot skaidrotas iespējamās blaknes. Arodbiedrība arī plāno veikt aptauju, lai sīkāk izpētītu šo pedagogu bažas.

Jau ziņots, ka pedagogu motivēšanā gatava iesaistīties arī Rīgas dome. Pašvaldība nolēmusi, ka tām izglītības iestādēm, kur vakcinēti būs vismaz 80% personāla, pienāksies naudas balvas līdz pat 10 000 eiro.

”Šai izglītības iestādei pienāksies garantēta atlīdzība par šo. Dalīta pēc tā, cik liela ir skola. Ja tā ir liela – tie ir 10 000, ja tā ir vidēja – 7500, ja tā ir līdz 100 darbiniekiem, tad attiecīgi 5000 eiro,” skaidro Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.

Kopumā šim mērķim dome rezervējusi pusotru miljonu eiro. Vai minēto 80% slieksni noteiks, rēķinot visu personālu, kam ir saskarsme ar bērniem, vai to attiecinās tikai uz skolotājiem, pašvaldība vēl precizēs. Pagaidām plānots, ka potēšanās rādītāji skolām jāsasniedz līdz septembra vidum.
28 komentāri