Komentāri
Līvu valodu atzīst par Eiropas apdraudētāko valodu
(Foto: LETA)

Portāla Goeuro.com izveidotajā apdraudēto Eiropas valodu sarakstā līvu valoda atzīta par pašu apdraudētāko.

Goeuro.com, sadarbojoties ar UNESCO Pasaules apdraudēto valstu atlanta autoru Kristoferu Mosliju, izveidojis sarakstu ar 24 valodām, kuras uzskatāmas par ļoti vai kritiski apdraudētām.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Saraksta pirmajā vietā ierindota lībiešu valoda, kas faktiski jau uzskatām par izmirušu, jo tā vairs nevienam cilvēkam nav dzimtā valoda. Portāls vēsta, ka lībiešu valoda piedzīvo lēnu nāvi jau kopš 13. gadsimta un pēdējais lībiešu dzimtās valodas runātājs Viktors Bertholds miris 2009. gadā.

Plašsaziņas līdzekļos Bertholds nereti tiek minēts kā pēdējais cilvēks, kuram lībiešu valoda bija dzimtā valoda, bet tas neatbilst patiesībai. Pēdējā lībiešu dzimtās valodas runātāja bija Grizelda Kristiņa, kas aizgāja viņsaulē 2013. gadā Kanādā 103 gadu vecumā.

Goeuro.com vēsta, ka šobrīd vērojama lībiešu valodas atmoda un to iespējams apgūt augstākajās mācību iestādēs Latvijā, Igaunijā un Somijā.

Apdraudēto valodu saraksta otrajā vietā ierindota tjurku valodu grupai piederošā karaimu valoda, kas tiek runāta vietām Lietuvā, Polijā un Ukrainā. Portāls norādījis, ka šajā valodā runā vairs tikai saujiņa cilvēku, tomēr tai ir labas izredzes izdzīvot.

Trešajā vietā sarakstā ierindotas austrumu sāmu valodas.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl