LIVA vadītājs: Būtu jābūt diskusijai arī par izglītojamo no 12 gadu vecuma obligātu vakcināciju

79 komentāri

Pašlaik publiski tiek diskutēts par pedagogu obligātu vakcinēšanu pret Covid-19, taču būtu jādiskutē arī par izglītojamo no 12 gadu vecuma obligātu vakcināciju, TV3 ziņu raidījumā “900 sekundes” teica Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas (LIVA) valdes priekšsēdētājs Rūdolfs Kalvāns.

Viņš atzina, ka skolēniem nedrīkst liegt pieeju izglītībai, jo tas būtu pretēji Satversmei, tomēr viņš sagaida diskusiju par skolēnu vakcinēšanu pret Covid-19.

“Mēs šobrīd ļoti daudz, arī tajā skaitā medijos, politiskajā dienas kārtībā runājam par pakalpojumu sniedzēju vakcināciju, par antivielām, par viņu testēšanu, taču kā iestādes vadītājs nekur nedzirdu stāstu par obligātu izglītojamo vakcināciju. Gribētu redzēt godīgus spēles noteikumus un parunāt kaut vai Saeimas atbildīgajā komisijā, kur tiks izskatīts attiecīgais likumprojekts, kas notiek ar uzstādījumu – visi izglītojamie, sākot no 12 gadu vecuma, tieši tāpat, ja nav vakcinēts, attiecīgas sekas. Protams, ir Satversme, nedrīkst liegt izglītību, bet jāsaprot, ka šeit saduras sabiedrības intereses,” viņš sacīja, piebilstot, ka vakcinācija pret Covid-19 kopumā pašlaik kļuvusi par ļoti sensitīvu un polarizētu tēmu, par kuru cilvēki pat neriskē runāt, lai neizraisītu asas viedokļu diskusijas. Polarizācija notiek, Covid-19 to pastiprina, virknē dažādu privātu apstākļu cilvēkiem šī tēma kļuvusi par tabu. Cilvēki, tuvi draugi sastrīdas par vakcinēšanos.

LIVA vadītājs konstatēja, ka kopējais vakcinēto pedagogu īpatsvars pašlaik ir par zemu. “Kopējais vakcinēto jeb drošo kolēģu īpatsvars ir par zemu, skaidrs, ka brīnumi nenotiks. Es arī neticu, ka 80% [vakcinācijas aptvere], kas tika minēts kā indikatīvs skaitlis, tiks sasniegts 1. septembrī,” viņš sacīja, piebilstot, ka pirmskolās strādājošie joprojām dažādu iemeslu dēļ ir vismazāk vakcinēti, kamēr augstākajā izglītībā vakcinēto īpatsvars ir visaugstākais.

Kalvāns norādīja, ka vienlaikus ir arī skolas, kur 80% skolotāju vakcinēšanās aptvere jau ir vai drīz būs sasniegta, attiecīgu LIVA interesē, vai šīs skolas rudenī var rēķināties ar darbu klātienē, vai arī darba organizācijai tiks piemēroti reģionāli vai kādi citi principi.

Komentējot, LIZDA jaunākās aptaujas par pedagogu vakcināciju rezultātus, viņš teica, ka tika dota brīvi pieejama anketa, kurā respondentu skaits bijis gana liels, rezultāti ir šokējoši. Taču arī laiks, kurā attiecīgās jomas profesionāļiem uzdoti jautājumi, ir diskutabls, jo, kad respondents ir dusmīgs, par konkrēto tēmu viņam jautājot, vēlme atbildēt dusmīgi būs daudz lielāka nekā citā brīdī.

Lūgts vērtēt, vai, ar likumu nosakot prasību pedagogiem obligāti iegūt Covid-19 drošības sertifikātu, varētu sekot daudz atlūgumu, Kalvāns atzina, ka situācijas ir dažādas, bet noteikti daži kolēģi esot ļoti principiāli noraidoši un attiecīgi varot būt arī atsevišķi atlūgumi.

Kalvāns domā, ka Saeimā attiecīgie likuma grozījumi vēl tiks pamainīti, piemēram, LIVA iebildīs pret formulējumu, ka darba devējam ir jānodrošina Covid-19 drošības sertifikāti, jo uzskata, ka tā ir darba ņēmēju individuāla atbildība.

Piektdien, 23. jūlijā, vairāki desmiti skolu direktoru tiksies ar izglītības ministri Aneti Muižnieci (JKP), lai runātu gan par vakcinācijas tēmu, gan par skolu darba organizācijas jautājumiem rudenī. Tiks izrunāti darba organizācijas jautājumi, vai “drošo” izglītības pakalpojumu process tiks piemērots nacionālā līmenī.

Kalvāns domā, ka kopumā 1. septembrī lielākā daļa skolu strādās klātienē, bet ir jautājums par institūciju, nacionālo līmeni, kas jāuzdod izglītības un zinātnes ministrei, par darba organizēšanu, dažādu epidemioloģisko drošības prasību piemērošanu.

79 komentāri