Likumsargi bažīgi par karsējamo tabakas produktu nelikumīgas tirdzniecības kāpumu Latvijā

0 Komentāru

Kopumā Latvijā samazinās to iedzīvotāju skaits, kuri uzskata, ka ir normāli iegādāties kontrabandas preces, tikmēr likumsargi arvien bažīgāki par karsējamo tabakas produktu nelikumīgu tirdzniecību, par Nacionālajā kontrabandas problemātikas forumā 22. septembrī izskanējušo vēsta TV3 Ziņas.

Iejaukšanās legālajā tirgū, kas veicina kontrabandu – Valsts ieņēmumu dienests (VID) skarbi vērtē augstās akcīzes likmes alternatīvajiem tabakas produktiem.

Nacionālajā kontrabandas problemātikas forumā prezentēta jaunākā iedzīvotāju aptauja par kontrabandas preču iegādāšanos uz lietošanu. Secināts, ka valstī pamazām mazinās iedzīvotāju tolerance pret kontrabandas preču iegādi. Šogad 22% iedzīvotāju uzskatīja, ka kontrabandas preču iegāde nav nekas nosodāms, kas ir par sešiem procentpunktiem mazāk nekā 2020. gadā.

Tiesa gan, 9% respondentu pauduši, ka kontrabandas preces iegādājas par spīti valstij, lai valsts nesaņemtu naudu nodokļos. Visbiežāk kontrabandas preces pērk nabadzīgāki, neizglītotāki cilvēki.

Kontrabandas preču pircēji intervētājiem atzinuši, ka mēneša laikā vidēji ietaupījuši 19 līdz pat 50 eiro.

Populārākās kontrabandas preces nemainīgi ir cigaretes, degviela un alkohols.

Cigaretes Latvijā ieved visdažādākajos veidos – paslēptas makaronos un pat iemūrētas betona blokos. Septembrī vien konfiscēti 14 miljoni nelegālo cigarešu.

Madara Apsalone, “Philip Morris” korporatīvo attiecību vadītāja

“Redzam, ka 20% jeb katra piektā cigarete Latvijā tiek patērēta, nenomaksājot par to akcīzes nodokli, un arī citi nodokļi, kā redzam, ar citām akcīzes preču grupām šī ir ļoti augsta un liela!”

VID pārstāve kritizēja atsevišķu politiķu aktīvo lobiju, kā rezultātā pamatīgi celta alternatīvo tabakas produktu nodokļu likme.

Baiba-Šmite-Roķe, VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece

“Šīs likmju izmaiņas ir ļoti iejaukšanās legālā tirgū, tas ir ļoti veicinājis nelegālo preču izplatību, arī kontrabandu. Ja cigāriem, cigarillām tas bija samērīgi  – 7-10% – tad karsējamai tabakai, neskatoties uz Finanšu ministrijas piedāvājumu celt 30%, nodokļu likme tika celta vairāk nekā divas reizes.”

Interesanti, ka Latvijā strauji attīstās pagrīdes tabakas produktu ražošana. Gulbenē likumsargi atklāja ūdenspīpju tabakas rūpnīcu, kas bijusi labiekārtota, ar guļvietām un pilniem ledusskapjiem darbiniekiem. Latvijā regulāri uziet arī nelegālo cigarešu ražotnes.
Vitālijs Polovinskis, Valsts policijas pārstāvis

“Patlaban tās kontroles nav, jebkurš cilvēks ievest ražošanas iekārtu vai detaļas, no kurām pēc tam saliks, tas nav kontrolējams! Visticamāk, nākotnē darbs rezumēsies, ka normatīvais regulējums būs, un to veiksmīgi varēsim izmantot darbā, jo diemžēl šobrīd tas nav regulēts.”

Gada laikā krietni mazinājies alkohola patēriņš Latvijā, Valsts ieņēmumu dienests (VID) to skaidro ar pierobežas alkohola biznesa panīkumu, jo Covid-19 rezultātā ceļotāji no Skandināvijas nevarēja ierasties pēc grādīgas dziras Igaunijas pierobežā.

0 Komentāru