Likuma brāķis un dumpis koalīcijā draud izgāzt pirms vairākiem gadiem aizsākto skolu tīkla reformu

5 komentāri
Likuma brāķis un dumpis koalīcijā draud izgāzt pirms vairākiem gadiem aizsākto skolu tīkla reformu
Kaspars Krafts / f64

Valdības koalīcijas partijas negaidīti saplūkušās par to, cik mazām atļauts būt lauku vidusskolām. Minimālā skolēnu skaita noteikšana bija daļa no Izglītības ministres Mārītes Seiles savulaik sāktās skolu tīkla reformas. Bet tagad kādas pašvaldības sūdzība Satversmes tiesai draud šos gadiem ilgi kaltos plānus izjaukt. Saeimas deputāti tikmēr nevar vienoties par likuma izmaiņām, kas reformas ieceres pasargātu.

Pirms pagājušā mācību gada Jaunjelgavas vidusskolā paklīda baumas, ka nepietiks skolēnu, lai varētu atvērt desmito klasi. Vairāki skolēni, kuri bija plānojuši tur mācīties, plānus mainīja, un potenciālo skolnieku desmitajai klasei palika vairs tikai trīs – tālu no Ministru Kabineta noteikumos ierakstītā desmit skolēnu minimuma. Tādēļ pašvaldībai nekas cits neatlika kā desmito klasi neatvērt.

Šie noteikumi bija pieņemti kā daļa no kādreizējās izglītības ministres Mārītes Seiles sāktās skolu tīkla reformas. Tie paredzēja, ka novados vidusskolas klases atvēršanai vajag vismaz desmit skolēnus, pilsētās – 18, bet lielajās pilsētās – vismaz 22.

“Mēs redzam situācijas, kad pašvaldības par visām varītēm mēģina saglabāt mazās vidusskolas ar burtiski pāris bērniem tajās,” teic Seile. “Jā, tas nodrošina darba vietas skolotājiem. Jā tas rada iespēju, ka par kādu politiķi nobalsos pozitīvi daļa vēlētāju. Bet, diemžēl tas negarantē kvalitatīvu vidējo izglītību.”

Viņa uzsver, ka daudz labāku izglītības kvalitāti var sasniegt, koncentrējot vidusskolēnus un mācības resursus vienkopus. Minimālā skolēnu skaita ierobežojums bijis darbarīks, lai to veicinātu.

Tomēr Jaunjelgavas pašvaldība bija pretējās domās. “Absolūti muļķīgs, bezjēdzīgs lēmums, ar izdomātu mērķi, ka šādi te lēmumi radīs izglītībā kvalitāti un ietaupīs līdzekļus. Neko neizdarīs, pilnīgi otrādāk. Mums skolēni jāsūta uz cita novada skolu, par to jāmaksā, skola tāpat jāuztur,” uzskata Jaunjelgavas novada dome priekšsēdētājs Guntis Libeks (“Vienotība”).

Pašvaldība pamanīja – Izglītības likums tiešā veidā neparedz Ministru Kabinetam iespēju izdot noteikumus, kas regulē skolēnu minimālo skaitu klasē. Tādēļ tā vērsās Satversmes tiesā, kas ierosināja lietu. Spriedums gaidāms mēneša beigās, bet, apjaušot juridisku brāķi, vairāki Saeimas deputāti centās situāciju labot, iesniedzot grozījumus, kas minimālā skolēnu skaita noteikšanu nostiprinātu likumā. Tomēr Zaļo un Zemnieku savienība tos negaidīti izgāza.

“Zaļo zemnieku savienībā bieži vien ir brīvie balsojumi, jo mēs pārstāvam pašvaldības visā Latvijā un katrā, teiksim Latvijas daļā, ir situācija nedaudz savādāka,” norāda Saeimas izglītības komisijas sekretārs no ZZS, Valdis Skujiņš.

Tagad, pēc izskaidrošanās koalīcijas padomē, politiķi vienojušies – minimālā skolēnu skaita ierobežojumus virzīs atkal, tikai šoreiz jau kā valdības likumprojektu. Kompromiss varētu būt tāds, ka pietrūkstot dažiem skolēniem līdz noteiktajam minimumam, klase nav jāslēdz ciet. Tā vietā pašvaldībām varētu ļaut trūkstošā bērnu skaita radīto budžeta iztrūkumu finansēt pašām no savas kabatas.

“Mēģinot vadīties no veselā saprāta uzskatu, ka, ja caur valdības lēmumiem tiek novirzītas mērķdotācijas pedagogu algām, pašvaldību izglītības iestādēs, tad valdībai ir loģiski jābūt tiesībām regulēt šo naudas plūsmu,” norāda izglītības ministrs Kārlis Šadurskis.

Ministrs uzsver, ka ļoti svarīgi, lai likuma izmaiņas stātos spēkā pirms jaunā mācību gada, tādēļ tās varētu lūgt atzīt par steidzamām. Visas koalīcijas atbalsts likumprojektam gan joprojām nav garantēts – Zaļo un zemnieku savienības frakcijā arī šoreiz būšot brīvais balsojums.

5 komentāri