Līgot vai svinēt vasaras saulgriežus? Kā pareizāk?

2 komentāri

Saulgriežu svinēšana tieši 21.jūnijā nu jau ir kļuvusi par lielu konkurenti ierastajai līgošanai naktī no 23. uz 24. jūniju.

Pēdējos gados pieaug to cilvēku skaits, kas svin vasaras saulgriežus, jeb – brīdi, kad sākas astronomiskā vasara un dienas garums pamazām, bet sāk sarukt.  Tautas tradīciju pazinēji atzīst, ka taisnība ir gan vieniem, gan otriem, jo dabā pāreja uz vasaru ir nevis brīdis, bet garāks posms.

Ja vēl pirms gadiem 10… 15  vasaras saulgriežu sagaidīšana vairāk bija raksturīga cilvēkiem, kas padziļināti interesējas par folkloru, tad pēdējā laikā šī tendence iet plašumā.

Pierādījums tam ir gan pasākumu skaita kāpums 21. jūnijā, gan apmeklētāju skaits tajos.

Tas, ka Latvijā parādījās Jāņi un Līgo, lielā mērā ir saistīts ar baznīcu, kam 24. jūnijs ir Jāņa kristītāja diena, kas Latvijas teritorijā savijās ar saules kultu.

Ilmārs Pumpurs
folklorists, “Hāgenskalna muzikantu” pārstāvis

Tā Jāņu diena, ko mēs atzīmējam kā Jāņu dienu viņa ir sasaistījusies ar kalendāru, tāpat kā Ziemassvētki. Tāpēc šī nelielā laika nobīde ir veidojusies. Un par to nav jāuztraucas – tie, kas svin pēc kalendāra, svin pēc kalendāra un galu galā valsts ir devusi brīvdienas, lai tā svinēšana varētu būt. Bet tie, kas dzīvo ar saules kalendāru un šo ritmu, viņi to var darīt arī tajā laikā.

To, ka saulgriežu popularitāte ik gadu aug apliecina Zāļu tirgus dalībnieki. Daudzi pircēji rotas meklējuši tieši ceturtdien. Vienlaikus, vārds saulgrieži ir labāk saprotams ārvalstu tūristiem, kas vaicā kam zāļu rotas top.

Vainagu pinēja Aiga Kuģe norāda: “Visām tautām Saulgrieži tiek svinēti, jā. Viņi pasaka, ka tie ir šie svētki un ir skaidrs.”

Savukārt vēl kāda vainagu pinēja Ingvilda Žukovska min: “Nāk viss vecais atpakaļ, latviešu tradīcijas un un sāk svinēt arī saulgriežus, – 21. jūniju.”

Praksē vasaras saulgrieži svinēšanas vērienīguma ziņā no Līgo stipri atpaliek, tači ik gadu starpība rūk. Tautas tradīciju pazinēji gan saka, – pareizi ir atzīmēt gan vienus, gan otrus svētkus.
Ilmārs Pumpurs
folklorists, “Hāgenskalna muzikantu” pārstāvis

Tas posms ilgst vairākas dienas un nevar pateikt, ka tieši tagad 21. ir tas saulgriežu posms. Ja ejam pēc debesu globusa zīmēm, tad jā ir astronomiskā vasara, bet dabā tas ir tāds laika posms.

Liela nozīme gan ir tam kā iekrīt kalendārs, – ja saulgrieži iekrīt nedēļas nogalē, atrast brīvu laiku ir daudz vieglāk, nekā tad, ja nākamajā dienā jādodas uz darbu.

2 komentāri