Līgatnes pārceltuvei meklē papildspēkus – aicina apgūt ekskluzīvo pārcēlāja arodu

5 komentāri

Vienīgajai pārceltuvei Baltijā, kas pārvietojas ar upes straumes spēku, tiek meklēts jauns pārcēlājs.

Pašlaik pārceltuve Līgatnē darbojas normālā režīmā, taču pārcēlāja aroda apgūšanai ir nepieciešams laiks, tāpēc jaunais kolēģis tiek meklēts laikus.

Pārceltuve pāri Gaujai savieno ne tikai upes krastus, bet arī divus novadus. Līgatnes un Pārgaujas iedzīvotājiem šis ir būtībā vienīgais uzticamais veids kā šķērsot upi, lai nebūtu jābrauc vairāki desmiti kilometru uz tuvāko tiltu. Savukārt tūristiem un vasaras atpūtniekiem šis ir piedzīvojums un veids kā nesteidzīgi baudīt silto laiku.

“Mums kā vasarniekiem, mēs baudām pilnībā šo absolūti ekskluzīvo veidu kā nokļūt otrā krastā,” stāsta atpūtniece Jana.

Lai pārceltuve darbotos, ir nepieciešams zinošs pārcēlājs. “Mūsu laikos ar mašīnu ir vieglāk iemācīties braukt nekā te,” min pārcēlājs Jānis.

Šī pārceltuve ir vienīgā Baltijā un varbūt pat visā Eiropā, kas darbojas, neizmantojot elektromotoru vai kādu citu dzinēju. Pārceltuve virzās, pateicoties pārcēlāja mākai to pareizi iegriezt ar sānu pret straumi tā, lai pārceltuvi kustina upes spēks.

“Te ir sīkas nianses, kas var izvērsties diezgan traki. Tilta regulācijas visas, trošu regulācija, tiklīdz kaut kas nav pareizi izdarīts, tā var nodarīt skādi gan prāmim, gan kādam transportlīdzeklim,” skaidro pārcēlājs Jānis.

Par pārceltuvi kopš 2013. gada rūpējas Līgatnes un Pārgaujas novadu pašvaldības. Līgatnes pašvaldības vadītājs Ainārs Šteins norāda, ka pašlaik uz pārceltuves ir nodarbināti divi pārcēlāji, tas ir šim brīdim pietiekami. Taču, domājot ilgtermiņā, ir nepieciešami vairāki, zinoši pārcēlāji.

Šteins stāsta: “Protams, mums ir jābūt nodrošinājumam, jo šeit nevar ielikt iekšā cilvēku un vienā dienā pateikt – es esmu pārcēlājs. Tas ir līdzīgi kā Gaujas baļķu pludinātāji, tas ir arods, ko pārmanto un gadu laikā apgūst. Tā kā šobrīd skatāmies, meklējam un domāju izaudzināsim, jo tas ir ekskluzīvs arods.”

Gaujas pārceltuve sezonas karstumā vienā dienā upi šķērso līdz pat simts reizēm. Taču tā darbojas arī laikā, kad to izmanto tikai vietējie cilvēki, tostarp arī ziemā, līdz uzsalst ledus tilts. Arī tas pārcēlājam ir jāuztur drošs un labā kārtībā.

5 komentāri