Lietuvieši masveidā izpērk zemi pie Liepājas

1 komentārs

Pusceļā no Liepājas uz Klaipēdu no šosejas nogriežas putekļains grants ceļš. Iespējams, jau nākamgad tiem, kas gribēs pa to braukt, būs jāmaksā, tāpat kā iebraucot Jūrmalā. Šis ir vienīgais ceļš uz piejūras ciematu Papi, kur vasarās spieto tūristi no dienvidiem. Un vietējā pašvaldība negrib laist garām iespēju nopelnīt.

Pie teju katras trešās mājas Papē redzams uzraksts – pārdod. Un bieži vien uzraksts ir arī lietuviski. Mūsu dienvidu kaimiņi Kurzemes piekrasti iecienījuši tik ļoti, ka vasarās šeit lietuviešu valoda dzirdama biežāk nekā latviešu.

Iebraucot Papē, paveras Latvijas lauku ciematam netipiska ainava. Starp noplukušām mājām ar aiznaglotiem logiem te uzslieta koša kafejnīca. Tajā saimnieko Uldis un Dina. Viņi paši ir no Liepājas, bet stāsti par lietuviešu tūristu pūļiem viņus pamudinājuši izmēģināt laimi restorānu biznesā. Tūrisma sezona gan pa īstam sāksies tikai pēc Jāņiem, bet pagaidām vilties nav nācies.

Šis fakts nav paslīdējis garām nepamanīts arī uzņēmīgākajiem Papes iedzīvotājiem. Gundars Vītols jau astoņus gadus vada viesu namu Pūķarags, kur tūrisma sezonas karstumā saguļ pat 120 ciemiņu. 90% viesu ir no Lietuvas.

Pūķaragā šobrīd slejas skatuve, izvietotas atrakcijas – visi gatavojas kādas lietuviešu firmas ballei. Uz to ieradies arī turpat sauļojoties piekrastē sastaptais Viļus. Daudzi lieli Lietuvas uzņēmumi Papē regulāri rīko savas sporta spēles vai kolektīva saliedēšanas pasākumus. Kaimiņvalsts viesu uzlidojums gan patīk ne visiem. Aija, kas atbraukusi vērot putnus Papes dabas parkā, atzīst, ka latviešu intereses trūkums par skaisto tēvzemes nostūri raisa skumjas.

Rucavas novada domes priekšsēdētāja Ināra Šuste gan aizrāda, ka tik traki vēl neesot – patiesībā Papē un Nicā leišiem šobrīd piederot aptuveni trešā daļa visu zemju, turklāt šī proporcija tāda bijusi jau apmēram gadus desmit. Vietējie zemes gabali gan tiek izpārdoti, bet to pārsvarā darot uzpircēji, kas zemi sagrābušies jau deviņdesmitajos gados. Lietuvieši paši te visu gadu nedzīvo, bet iekopj vasarnīcas vai viesu namus, kur izmitināt savus draugus. Bez domstarpībām ar pašvaldību gan neiztiek.

Papi iecienījušas ģimenes ar bērniem, nevis ballīšu tīkotāji, tādēļ konflikti ar vietējiem neveidojas. Jāpiebilst, ka kaimiņvalsts tuvumu savā labā steidz izmantot arī nedaudz tālāk uz ziemeļiem esošā Liepāja. Visi lielākie vēju pilsētas kultūras un sporta pasākumi tiek plaši reklamēti kaimiņvalstī.

Lietuvieši Liepājā īpaši aktīvi kļuvuši pēdējos gados, kad sākuši iepirkt arī dzīvokļus un zemi. Tomēr mērs akcentē, ka tas esot pozitīvi. Liepājas metalurga nedienu vajātajai pilsētai katrs uzņēmējs vai tūrists nāk tikai par labu.

Skaties video:

TOP komentāri

  • saulesbērns
    0 0 0

    saulesbērns

    esam vergi savā zemē, zemi izpērk ārvalstnieki, tāpat īpašumus, vergojam gan svešiniekiem, gan savējiem par grašiem. Latvijai nav nākotnes!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl