Lietuvas dzelzceļam EK piemērojusi 28 miljonu eiro sodu par Mažeiķu-Reņģes posma noārdīšanu

Komentāri
Lietuvas dzelzceļam EK piemērojusi 28 miljonu eiro sodu par Mažeiķu-Reņģes posma noārdīšanu
Dzelzceļa sliedes. (Ieva Lūka / LETA)

Eiropas Komisija (EK) ir noteikusi Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmumam “Lietuvos geležinkeliai” nepilnu 28 miljonu eiro naudassodu par konkurences ierobežošanu dzelzceļa kravu pārvadājumu tirgū. Uzņēmums, likvidējot Mažeiķu-Reņģes sliežu ceļu, kas savieno Lietuvu un Latviju, ir pārkāpis Eiropas Savienības (ES) konkurences noteikumus, pirmdien paziņojusi EK.

Lietuvas dzelzceļa uzņēmumam noteiktais naudassods ir 27 873 000 eiro.

Par konkurences politiku atbildīgā komisāre Margrēte Vestagere sacīja: “”Lietuvos geležinkeliai” izmantoja savu kontroli pār valsts dzelzceļa infrastruktūru, lai kaitētu konkurentiem dzelzceļa pārvadājumu nozarē. Eiropas Savienībai ir vajadzīgs labi funkcionējošs dzelzceļa kravu pārvadājumu tirgus. Ir nepieņemami un vēl nav pieredzēts, ka uzņēmums demontē sabiedrisko dzelzceļa infrastruktūru, lai pasargātu sevi no konkurences.”

EK veiktajā izmeklēšanā tika secināts, ka šīs darbības ierobežoja konkurenci dzelzceļa pārvadājumu tirgū, liedzot vienam no lielākajiem ”Lietuvos geležinkeliai” klientiem izmantot cita dzelzceļa operatora pakalpojumus. ”Lietuvos geležinkeliai” nav pierādījis, ka tam bija objektīvs pamatojums likvidēt šo sliežu ceļa posmu. Šādi rīkojoties, uzņēmums ir pārkāpis Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 102. pantu, kurā ir paredzēts dominējoša stāvokļa tirgū ļaunprātīgas izmantošanas aizliegums, norādīts EK paziņojumā.

EK lēmumā ir paredzēta ne tikai naudassods, bet arī prasība ”Lietuvos geležinkeliai” izbeigt pārkāpumu un atturēties no jebkādiem pasākumiem, kam ir tāds pats vai līdzvērtīgs mērķis vai iedarbība.

Lasi vēl