Lietuva lūgusi Dāniju dalīties ar neizmantotajām “AstraZeneca” vakcīnām

Pievienot komentāru
Lietuva lūgusi Dāniju dalīties ar neizmantotajām “AstraZeneca” vakcīnām
ZUMAPRESS / SCANPIX

Lietuva vērsusies pie Dānijas, lūdzot dalīties ar “AstraZeneca” vakcīnām, no kuru izmantošanas šī valsts nolēmusi pilnībā atteikusies, ceturtdien paziņojusi premjerministre Ingrīda Šimonīte.

“Mēs to izdarījām vakar,” viņa apliecinājusi žurnālistiem Seimā. “Teicām, ka gadījumā, ja Dānija apsvērtu iespēju dalīties ar šiem apjomiem, mēs noteikti mīļuprāt būtu starp tiem, kuri tos pārņemtu.”

Premjere atzinusi, ka pagaidām nav skaidrs, kā Dānija nolems neizmantotos vakcīnas apjomus sadalīt un uz kādu daudzumu varētu pretendēt Lietuva.

Pēc Šimonītes teiktā, nav šaubu, ka gribētāji potēties ar “AstraZeneca” vakcīnu Lietuvā būs.

“Gandrīz 174 000 cilvēku jau potēti ar šo vakcīnu, un pārpalikumi noteikti nav lieli. Ja to piedāvātu ikvienam, kurš vēlas vakcinēties, noteikti būtu pietiekami daudz cilvēku, kas novērtētu iespējamās priekšrocības,” piebildusi valdības vadītāja.

Kā izteicies veselības ministrs Arūns Duļķis, ja no Dānijas izdotos saņemt papildu apjomu “AstraZeneca” vakcīnas, Lietuva atkarībā no situācijas ar pārējo vakcīnu piegādēm, iespējams, varētu sākt masveida vakcināciju, potējot cilvēkus, kuri uzskata, ka “vakcinēšanas nestais labums pārspēj riskus”.

Jau ziņots, ka Dānija trešdien pavēstīja par lēmumu pilnībā atteikties no “AstraZeneca” vakcīnas izmantošanas, tādējādi kļūstot par pirmo Eiropas valsti, kas pieņēmusi šādu lēmumu, neraugoties uz Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) rekomendācijām turpināt šīs vakcīnas izmantošanu.

Dānija “AstraZeneca” vakcīnas izmantošanu uz laiku apturēja 11.martā, ņemot vērā retos, taču nopietnos trombu veidošanās gadījumus, kas varētu būt saistāmi ar britu un zviedru uzņēmuma ražoto vakcīnu. Dānijas piemēram sekoja vairāk nekā desmit citas valstis, no kurām lielākā daļa atgriezās pie “AstraZeneca” vakcīnas izmantošanas pēc EZA paziņojuma, ka tā ir droša un efektīva.

Dānijā “AstraZeneca” vakcīnu saņēmuši vairāk nekā 140 000 cilvēku, reģistrēti divi gadījumi, kad cilvēkiem pēc šīs vakcīnas saņemšanas izveidojušies trombi, un viens no šiem gadījumiem beidzies letāli.

Kā trešdien paziņoja Latvijas veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP), arī Latvija sazināsies ar Dāniju nolūkā noskaidrot, vai būtu iespējams pieteikties uz liekām “AstraZeneca” vakcīnām.

Lasi vēl: