Liepājas teātra nākotne joprojām neskaidra; finansējums atrasts līdz decembrim

1 komentārs

Liepājas pašvaldība, pārskatot budžetu, atradusi 200 000 eiro, lai Covid-19 krīzē cietušais Liepājas teātris vismaz līdz decembrim varētu turpināt darbību un izmaksāt darbiniekiem algas, vēsta TV3 Ziņas.

Trešdien, 7. oktobrī, pašvaldības pārstāvji bija ieradušies Rīgā runāt ar kultūras ministru. Tomēr puses netika tālāk par vienošanos, ka jāsāk sarunas. Kultūras ministrija sola līdz nedēļas beigām izveidot darba grupu, kura tad arī lems par Liepājas teātra nākotni.

“Ilgtermiņā es nevēlējos šo jautājumu sasteigt, pieņemt kādus nepārdomātus lēmumus un es sapratu, ka šī problēma mums ir jāatrisina visiem kopā, apsēžoties pie sarunu galda. Mēs izveidosim darba grupu, kur šo jautājumu atrisināsim un apspriedīsim visas iespējamās versijas un izvēlēsimies labāko, kas būs piemērota Liepājas teātrim,” sacīja kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA), pieļaujot, ka darba grupa varētu sākt darboties pēc iespējas ātrāk – jau nākamajā nedēļā.

Nākotnes scenāriji esot vairāki, tostarp – ka iepriekšējās finanšu krīzes dēļ pašvaldības pārziņā nonākušo teātri varētu atkal pilnībā pārņemt valsts. Vai pārvaldes funkcijas dalīt ar pašvaldību, bet mērķis esot viens – radīt vienlīdzīgus nosacījumus visām kultūras iestādēm. Pareizais pārvaldības modelis tad arī būs jāsameklē darba grupai. Viens, kas jau tagad ir pavisam skaidrs – attiecībā uz Covid-19 zaudējumu segšanu Liepājas teātris ar valsts atbalstu var nerēķināties.

Kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA)

“Šā gada kontekstā Covid likuma ietvaros Liepājas pašvaldībai jeb nevienai pašvaldības kapitālsabiedrībai nepienākas [atbalsts Covid-19 zaudējumu segšanai], mums ir jāmeklē tam īpaši risinājumi.”

Pašvaldība pārskatot budžetu atradusi daļu no nepieciešamās summas, lai Liepājas teātris darbu varētu turpināt un izmaksāt darbiniekiem algas līdz decembrim.

“Mēs Budžeta [un finanšu (nodokļu)] komisijā esam pieņēmuši lēmumu piešķirt 200 000 eiro jau šodien un, visticamāk, vēl pie šī gala varianta atgriezīsimies decembrī, tad mēs skaidri zināsim, vai vēl vajag naudu un cik vajag naudu,” skaidroja Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis (LRA).

Nauda piešķirta arī pārdoto biļešu atprečošanai. Bet, lai neradītu vēl lielākus zaudējumus un teātris neieslīgtu parādos, patlaban kultūras cienītājiem Liepājā jāsamierinās ar mazbudžeta izrādēm.

Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis (LRA)

“Mēs nevaram pilnu teātra zāli piepildīt ar skatītajiem, ja mēs rādām “Purva bridēju”, katra šī izrāde nes ļoti lielus zaudējumus, tāpēc arī pašvaldība palīdzēs kompensēt pārdotās biļetes. Tās ir mazbudžeta izrādes – fantastiski aktieri, bet tur nav tik lielas dekorācijas, nav tik dārgi režisori vai muzikālais pavadījums.”

Tikmēr vēl viens jautājums, kas satrauc teātra vadību – lielais parāds darbiniekiem kopš gada sākuma, kad visā nozarē teātriem paaugstināja algas apmēram par 16%. Liepājā tas tika izdarīts tikai daļēji. Algu jautājumu līdz galam bija plānots atrisināt martā, taču pandēmija izjauca arī šos plānus. Pašvaldība norāda, ka tās resursi arī nav nebeidzami. Turklāt skats pēc decembra patlaban nav optimistisks.

Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis (LRA)

“Pašvaldība, protams, uzņēmās atbildību par to, kas notika šogad, bet mēs esam ļoti bažīgi par to, kas notiks turpmāk. Vienā brīdī teātrus un kultūras iestādes aizver – tad pašvaldībai var nepietikt resursi, mēs šogad jau esam daudz iztērējuši. Nākamgad, jūs jau zināt, Liepājas gadījumā tas budžets būs mazāks. Ļoti ceru, ka šai darba grupai darbs būs straujš, lai tas nebūtu tāds izstiepts laika darbs.”

Liepājas pašvaldība teātri savā paspārnē pārņēma 2009. gadā, kad finanšu krīzes ietekmē toreizējais kultūras ministrs piedāvāja teātri slēgt. Patlaban šā juridiskā statusa maiņa ir vienīgais iemesls, kāpēc šī kultūras iestāde nevar pretendēt uz valsts atbalstu krīzes seku likvidēšanai.

Lasi vēl: Liepājas teātris Covid-19 krīzes pārvarēšanai valsts naudu nesaņems; tā nākotne ir neskaidra