Liepājā pirmizrādi piedzīvos pretrunīgi vērtētais mūzikls “Cukurs. Herberts Cukurs”

0 Komentāru
Liepājā pirmizrādi piedzīvos pretrunīgi vērtētais mūzikls “Cukurs. Herberts Cukurs”
FOTO: LETA

Savu ceļu pie skatītājiem šajā nedēļas nogalē sāks pretrunīgi vērtētais mūzikls par latviešu lidotāju, holokaustā apsūdzēto Herbertu Cukuru. Pamatīgu nosodījumu uzvedums izpelnījās jau tā tapšanas pirmsākumos. Šonedēļ, īsi pirms tā pirmizrādes kritika aizvien pieaug. Skeptiski pret Herberta Cukura apdziedāšanu izsakās arī ārlietu ministrs.

Latviešu aviators Herberts Cukurs atpazīstamību pasaulē ieguva pateicoties saviem lidojumiem vienatnē paštaisītās lidmašīnās. Īpašu uzmanību viņš izpelnījās 1933. gadā, Kad mēroja attālumu  no Rīgas līdz Gambijai. Viņa slavas spozmi gan aizēnoja otrā pasaules kara notikumi, kad viņš iesaistījās tā saucamajā Arāja komandā, piedaloties ebreju slepkavošanā.Pēc kara viņš emigrēja uz Dienvidameriku, kur vēlāk tika nogalināts.

Herberta Cukura dzīves stāsts nu nokļuvis uz skatuves. Rīt Liepājā pirmizrādi piedzīvos mūzikls ar nosaukumu “Cukurs. Herberts Cukurs”.

Izrādes anotācijā Cukurs raksturots kā pasaulē slavenākais latvietis – par tādu viņš kļuvis, pateicoties savam lidojumam no Rīgas uz Gambiju paša konstruētajā un uzbūvētajā vienmotora lidmašīnā 1933.-1934.gadā. Pateicoties tam, par Cukuru rakstījusi prese visā pasaulē, savukārt mājās pēc lidojuma viņš esot sagaidīts kā nacionālais varonis. Mūzikls “Cukurs. Herberts Cukurs” sāksies ar 1933.gadu un parādīs Cukura lidojumu un piedzīvojumus, kā arī traģisko likteņa pusi, kas risināsies Latvijas brīvvalsts un okupācijas laikā, bet noslēgsies ar Cukura nāvi Dienvidamerikā.

Šāda mūzikla iestudēšana gan saskārusies ar lielu pretestību. Nosodījumu par to paudis  Simona Vīzentāla centra Jeruzalemes nodaļas direktors Efraims Zurofs, pēc kura domām Cukurs izrādē atainots kā  nacionālais varonis, nevis ebreju slepkava.

Izrādi kā nepieņemamu vērtē arī Ventspils Krievu biedrība, kas  drošības policijai lūgusi aizliegt mūzikla izrādīšanu pilsētā.

Diplomātiski atturīgu nosodījumu mūziklam veltījis arī Latvija Ārlietu ministrs, kurš izteicies, ka neredz pamatu Herbertu Cukuru apdziedāt. Tāda ir arī kopīgā Ārlietu ministrijas pozīcija.

Izskanējušo nosodījumu par nepamatotu uztver izrādes veidotāji.

Jāpiebilst, ka Latvijas ģenerālprokuratūras veiktajā izmeklēšanā par genocīdu pret ebrejiem Herberta Cukura dalība tā sauktajā Arāja komandā ir konstatēta. Tiesa gan nav pierādīta viņa dalība ebreju nogalināšanā.

Cukurs dzimis 1900.gadā Liepājā, miris 1965.gadā Urugvajā, Montevideo. Cukurs bija ievērojams latviešu aviators un virsnieks. 30.gados kļuva slavens ar saviem lidojumiem paškonstruētās lidmašīnās no Latvijas uz Gambiju un Japānu.

0 Komentāru