Lielo kapu teritorijā uziets arheoloģisks retums – vismaz 200 gadu veca kapa plāksne

0 Komentāru
Lielo kapu teritorijā uziets arheoloģisks retums – vismaz 200 gadu veca kapa plāksne
PUBLICITĀTES FOTO

Rīgas pašvaldības SIA “Rīgas meži” daļas “Dārzi un parki” Rīdzenes iecirkņa teritorijas apsaimniekošanas speciālisti Lielo kapu teritorijas kopšanas laikā zem sūnu, lapu un zemes slāņa atraduši ļoti vērtīgu vēsturisku priekšmetu – kapa plāksni ar uzrakstiem.

Kā portālu Skaties.lv informē “Rīgas meži”, arheoloģiskais retums varētu būt pat vairāk nekā 200 gadus sens.

“Vēsturisko priekšmetu izdevies atrast, pateicoties ”Rīgas Meži” Dārzu un parku daļas teritorijas apsaimniekošanas speciālistam, Lielo kapu vēstures entuziastam Mihailam Parahinam, kas savā darbā vienmēr ir ļoti vērīgs un rūpīgs pret memoriālajā parkā esošo mantojumu,” norāda “Rīgas meži” valdes loceklis Edgars Vaikulis.

Mihails nekavējoties sazinājies ar ekspertiem no Rīgas Pieminekļu aģentūras, kas šodien, 20. februārī, plkst. 13.00 uzsāks kapa plāksnes analīzi.

“Pārsvarā šādas plāksnes savās oriģinālajās vietās nav saglabājušās. Padomju gados kapu rekonstrukcijas laikā tās tika izvietotas kā ekspozīcijas priekšmeti gar parka celiņiem. Atrast šādu plāksni nost no ceļa, tās oriģinālajā atrašanās vietā, ir milzīga veiksme, īpaši ņemot vērā, ka tieši plāksnes ir visvecākais Lielo kapu mantojums. Esmu Lielo kapu apkaimē dzimis, izaudzis, kā Lielo kapu vēstures entuziasts un vietējais iedzīvotājs es redzu tādu atradumu tikai otro reizi dzīvē,” par atraduma unikalitāti stāsta Parahins.

Kapsētas visvecākā sektora shēma, kurā apbedījumi tika veikti jau no 1773. gada. ​​​​​​​Tieši šeit zemē atrasta kapa plāksne.

Foto: RĪGAS MEŽI

Rīgas pašvaldības “Rīgas meži” daļas “Dārzi un parki” Rīdzenes iecirkņa teritorijas apsaimniekošanas speciālisti un dārznieki visu Lielo kapu teritorijas 22,5 hektāru platībā un Jēkaba kapu 2,77 hektāru platībā kopšanu uzsāka 2017.gada aprīlī.

“Uzņēmuma speciālisti šo teritoriju kopj ar lielu atbildību un teicamā kvalitātē. Nepilnu triju gadu laikā līdz tam aizlaistajā kapu teritorijā radīta tik pat kvalitatīvi sakopta un sakārtota vide, kāda vērojama visos ”Rīgas mežu” apsaimniekotajos 116 parkos, dārzos, skvēros un alejās,” norāda Vaikulis.

Vienlaikus uzņēmums norāda, ka ”Rīgas meži” kopā ar Rīgas Pašvaldības policiju arī izdevies novērst trešo personu nesankcionētu darbošanos Lielajos kapos, lai mazinātu kultūrvēsturisko detaļu un elementu sabojāšanu, pazaudēšanu vai piesavināšanos, kā arī patvaļīgu atrašanos kapličās, kas var būt pat bīstama dzīvībai un veselībai. Tāpat tiek nodrošināta Lielo kapu ne tikai kā vēsturiska objekta, bet arī dabas objekta saglabāšana ilgtermiņā. Visas aktivitātes īpašumā saskaņojamas ar zemes valdītāju – Rīgas domes Īpašuma departamentu, ”Rīgas pieminekļu aģentūru” un SIA ”Rīgas meži”, kā arī koordinējamas ar Nacionālā Kultūras mantojuma pārvaldes speciālistiem.
0 Komentāru