Lieldienu brīvdienas ir klāt! Idejas lieliskai atpūtai pie dabas

Anita Gušča

Autors: Anita Gušča

1 komentārs
Lieldienu brīvdienas ir klāt! Idejas lieliskai atpūtai pie dabas
ANITA GUŠČA, SKATIES.LV/ KASPARS KRAFTS, F64

Sākušās Lieldienu brīvdienas, kas šogad ilgs no 19. līdz 22. aprīlim. Šajās dienās visā Latvijā notiek dažādi Lieldienu pasākumi, taču laiku visnotaļ vērts veltīt arī lielākiem vai mazākiem izbraucieniem dabā.

Portāls Skaties.lv sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi sagatavojis apkopojumu lieliskām brīvdienām pie dabas.

Pierīga

Cenas tīreļa laipa Babītes pagastā

Šī galvaspilsētai ļoti tuvu esošā īpašā teritorija ir izcila vieta, kur izvēdināt galvu un kārtīgā pastaigā iepazīties ar vienu no krāšņākajiem Latvijas purviem.

Cenas tīrelis no dažādiem skatupunktiem lūkojoties, ļoti interesanta teritorija. Purva laipas sākums ved cauri Cenas tīreļa kūdras izstrādes laukiem. Takas otrajā daļā laipas pa apli virzās cauri gandrīz neskartajai purva daļai, iepazīstinot ar augstā purva bagātībām.

Kaņiera pilskalna taka Lapmežciema pagastā

Šī ir lieliska alternatīva Ķemeru Lielā tīreļa takai ezera, niedrāju un klusuma cienītājiem. Jāpiebilst, ka netālu atrodas arī Kaņiera ezera niedru taka, ko vērts apmeklēt.

Ragakāpas taka Buļļuciemā

Taka sastāv no trīs tematiskām daļām – Augu, Kukaiņu un Priežu takas. Ragakāpas dabas parka takas DA galā atrodas Zvejniecības brīvdabas muzejs, kurā izveidota kuģu, laivu, enkuru u.c. ar zvejniecību saistīta ekspozīcija.

Kurzeme

Bernātu taka – Nīcas pagasts Nīcas novads 

Šī ir Pūsēnu kāpas iepazīšanai izveidota dabas taka, kas uzvedīs līdz pašai kāpas virsotnei. Viena no augstākajām kāpām Latvijā – virs jūras līmeņa Pūsēnu kāpa paceļas 37 metru augstumā. Šobrīd tai piešķirts dabas pieminekļa statuss. Pūsēnu kāpa veidojusies 18. gadsimta beigās un 19.gadsimta sākumā, kad klejojošā kāpa aprakusi  aptuveni 80 mājas. 19. gadsimtā tās kustība apturēta un lielāko kāpas daļu klāj priežu mežs. Bernātu taka atrodas Nīcas pagastā.

Čužu purva taka Kandavas novadā

Šajā purvā virszemē iztek sēravoti, kurus atklāja 20. gadsimta sākumā. Ārstnieciskos ūdeņus izmantoja dziednīcās, kas celtas tepat purvā. Šobrīd saglabājušies vairs tikai nepabeigtās dziednīcas ēkas pamati. Čužu purva taka atrodas Kandavas novadā.

Dabas procesu taka Papes ciemā

Šis būs ceļojums caur piecām ekosistēmām – ezers, pļava, mežs, purvs un kāpas.

Imulas taka Matkules pagastā

Abavas ieleja veidojusies pateicoties ledāju kušanas ūdeņu izrasītajiem erozijas procesiem. Tāpēc te vērojama liela ainaviskā daudzveidība – stāvi upes krasti, dolomīta atsegumi, sānu gravas, pļavas un nogāzes, kā arī avoti, kas iztek upes terašu nogāzēs.

Foto: KASPARS KRAFTS, F64

Kalvu taka Rojas pagastā

Senās Litorīnas jūras senkrasta posmā no Kaltenes līdz Rojai, kas šobrīd ir ar mežu klāta teritorija, aptuveni pusotra kilometra attālumā no jūrmalas, zemes virspusē atklājas akmeņu vaļņi, ko sauc par kalvām. Akmeņu krāvumu garums var sasniegt kilometru, pat simt metru platumu un vairāku metru augstumu. Lielie, izteikti blīvie akmens krāvumi, kas Latvijā ir patiesi unikāls veidojums, savā atkāpšanās ceļā atstājis Baltijas Ledus ezers pirms aptuveni desmit tūkstoš gadiem.

Liepājas ezera laipa

Liepājas ezers ir lagūnas tipa ezers, kas veidojies, atkāpjoties Baltijas jūrai. Pavasara un rudens migrāciju laikos ezers kalpo kā atpūtas un barošanās vieta, arī vairākām retām putnu sugām, piemēram, lielajam un mazajam dumpim.

Ventas līkumu taka Kuldīgā 

Šī dabas taka sniedz iespēju baudīt pilsētas un dabas ainavas.

Latgale

Adamovas taka Krāslavā

Šī dabas taka atrodas Krāslavas tuvumā. Daugavas ielejas labā krasta nogāzē. Šeit ir iespēja iepazīt dabu tās daudzveidībā – baudīt skaistas ainas, iet pa noslēpumainām gravām, vērot dabas pieminekļus. No Adamovas pilskalna paveras lielisks skats uz Krāslavu un Daugavas senleju.

Aklā purva taka Daudzeses pagastā 

Teritorijai raksturīga augsta ainaviskā vērtība – šeit varēsiet vērot gan atklātas vai daļēji atklātas tipiskas augstā purva ainavas, gan purva ezeriņus un lāmas, gan slēgtas mežu ainavas.

Andrupenes purva taka Dagdas novadā 

Pastaigu šajā dabas takā var apvienot ar muzeja ”Andrupenes lauku sēta” apmeklējumu

Dinaburgas taka Naujenes pagastā

Dinaburgas taka atrodas Daugavas labajā krastā, un sajūsminās plašu dabas ainavu cienītājus. Tās sākumpunktā paveras tāls skats uz vienu no Latvijas likteņupes lokiem. Bijušā pilskalna vietā nedaudz vēl saglabājušās Dinaburgas pils drupas. Te apskatāms arī 1997. gadā izveidots miniatūrs Dinaburgas pils makets.

Upursalas taka Aglonas pagastā 

Upursala ir lielākā no Ciriša ezera salām. Tās botāniskās vērtības kopš 1931. gada ir valsts aizsardzībā. Izstaigājot dabas taku, var iepazīt salas dabu un kultūrvēsturi.

Vidzeme

Augstrozes pilskalna taka Umurgas pagastā

Īsa taka Limbažu-Valmieras ceļa P11 malā, taču tās nelielo garumu kompensē ainaviskie skati uz Augstorzes ezeru, pakalniem. Taka atrodas 13. gadsimta pilskalnā, kas apvīts ar teikām un leģendām.

Cīrulīšu takas Cēsīs

Cīrulīšu dabas takas ir ļoti skaistas un interesantas ar savu reljefu un dabas daudzveidību. Takas vijas gar mainīgo Gauju, parādot senlejas mežainās gravas, vecupes, pasakainus smilšakmens atsegumus, dzidrus avotus, strautus, koku, krūmu un augu dažādību.

Drusku pilskalna taka Alūksnes novadā

Ejot pa taku, var vērot gleznainos Alūksnes augstienies Latvijā un Hānjas augstienes Igaunijā skatus.

Kubeseles taka Krimuldas pagastā 

Šī ir kultūrvēsturikā taka no Krimuldas baznīcas uz Gauju un atpakaļ.

Lielo Kangaru taka Suntažu pagastā

Dabas liegums ietver lielāko osu grēdu Latvijā, kā arī tam pieguļošās platības – Kangaru ezeru un Lielkangaru purvu. Dabas liegumā izbūvēta pastaigu taka ar tiltiņiem un skatu platformu pie Kangaru ezera.

Līču-Laņģu klinšu taka Liepas pagastā 

Līču-Laņģu klintis ir vienas no skaistākajām un lielākajām klinšu sistēmām Latvijā.

Zemgale

Barona taka Vilces pagastā

Taka ved no Vilces muižas, cauri nogāžu mežiem uz Vilces pilskalnu. Pa šo taku savā laikā paticis staigāt Krišjānim Baronam. Takā izvietoti izglītojoši stendi par meža dzīvniekiem.

Dabas gleznu taka Smārdes pagastā

Nūjošanas un dabas izziņas takas sākums un beigas ir pie Valguma ezera atpūtas centrā “Valguma pasaule”. Gar taku ir ierīkotas skatu platformas, lai labāk varētu aplūkot gan Valguma ezeru, gan Slocenes upes līkločus.

Mežotnes pilskalna taka Rundāles novadā

Mežotnes pilskalns ir izveidots Lielupes kreisajā krastā, iepretim Mežotnes pilij un to, līdzīgi kā redzēts filmās, aizsargā astoņus metrus augsts valnis un aizsarggrāvis. Tas uzskatāms par vienu no lielākajiem seno zemgaļu nocietinājumiem, kurš mūsdienās izvēlēts par izcilāko vietu Mežotnes pilskalna svētku svinēšanai maija trešajā sestdienā. Leģenda vēsta, ka šeit esot atradusies zemgaļu osta. Mežotnes pilskalnu ar Vīna kalnu savieno laipu taka, kas ved gar Lielupes senlejas krastu. Netālu atrodas arī Mežotnes pils, ko vērts iekļaut savā brīvdienu maršrutā.

1 komentārs