92 komentāri
Lielbritānijā dzīvojošos latviešus satracina Rīgas domes rīcība – šķiet, ka dzimtenē neviens atpakaļ negaida
LETA

Kamēr daudzi uz ārzemēm aizbraukušie latvieši “taupa” un nepārdod savus īpašumus, kas palikuši Rīgā, ar cerību kādreiz atgriezties uz dzīvi Latvijā, Rīgas dome pieņem lēmumu – palielināt nekustamā īpašuma nodokli septiņas reizes, ja īpašumā neviens nedzīvo. Tas pamatīgi satracinājis Lielbritānijā dzīvojošos latviešus. Trakākais ir tas, ka vairums no viņiem pat netika informēti par šādu jaunu kārtību.

No šā gada 1. janvāra ir spēkā jaunie Rīgas domes jaunie noteikumi Par nekustamā īpašuma nodokli Rīgā, kas paredz, ka tie dzīvokļu un māju īpašnieki, kuru īpašumā neviens nav deklarēts, maksās pat septiņreiz lielāku nodokli nekā līdz šim. Daudziem latviešiem Lielbritānijā pieder īpašums Rīgā, kas tiek “taupīts”, gan lai pašiem būtu, kur palikt, atbraucot uz Latviju, gan tāpēc, ka ir cerība kādreiz atgriezties dzimtenē. Turklāt daudzi ir ievērojuši likumā noteikto prasību deklarēt reālo dzīvesvietu, tādēļ šajos īpašumos arī neviens nav deklarēts.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Vislielākais sašutums ir par faktu, ka par nekustamā īpašuma nodokļa paaugstināšanu ir uzzināts tikai tagad, kad ko mainīt jau ir par vēlu.

“Bet nu tipiskā postsovjietu kultūras stilā viss notiek. Liekas, dzīvoja cilvēks normāli, ar cerību un te – bladāc! – ierēdņu kārtējā visatļautība… Nu nav tā normāli!” – sociālajos tīklos raksta Lielbritānijā dzīvojošs latvietis. Apvienotajā Karalistē pieņemts, ka par jebkādām izmaiņām valdība un vietējās pašvaldības brīdina ļoti laicīgi, pie tam valsts iestāžu pienākums ir pārliecināties, ka tie cilvēki, uz kuriem attiecas jaunie noteikumi, ir informēti. Taču ne Latvijā…

Proti, Lielbritānijā izmaiņas tiek izziņotas masu medijos, iedzīvotājiem tiek sūtītas vēstules, saziņa notiek arī elektroniski. Ja kāda iemesla dēļ iedzīvotāji nav bijuši informēti, tad valsts iestādes pienākums ir darīt visu, lai attiecīgās normas stāšanās spēkā laiku pagarinātu, pretējā gadījumā iespējami tiesu procesi, kuros iestādes bieži vien zaudē. Ja izmaiņas nepamana daži cilvēki, tad tā ir viņu problēma, taču, ja izmaiņas nepamana daudzi, tad tā jau ir valsts iestādes problēma.

Taču tas tā ir Lielbritānijā, kur šāda valsts attieksme šķiet pašsaprotama, taču ne dzimtajā Latvijā. Tādēļ vēl lielāks ir tautiešu sašutums par Rīgas domes rīcību.

“Mans draugs anglis saka, vai tad tu nevari viņiem paskaidrot, ka nezināji, jo netiki par to informēta. Viņš nesaprot, ka mūsu iestādēm Latvijā nav cilvēcīgas sejas. Esmu patriote un gribu atgriezties Latvija, bet tas, kā ar mums izrīkojas… vienkārši trūkst vārdu,” – sašutusi ir dzīvokļa īpašniece, kura šajā brīdī Lielbritānijā ir bez darba.

“Negribēju izdeklarēties no sava Rīgas dzīvokļa, jo tas taču ir mans dzīvoklis, un ir kur palikt, kad atbraucu. Par dzīvokli maksāju kārtīgi. Bet pavasarī, kad bija brēka par gada ienākumu deklarācijām, tomēr izdeklarējos, un tagad saņemu septiņkārtīgi par to. Uzskatu, ka Rīgas domei bija jāsūta vēstule, informējot par nodokļu paaugstināšanu.”

Foto – mājokļi Rīgā:

Nākas secināt, ka sākotnējā informācija par izmaiņām bija uzrakstīta ārkārtīgi nesaprotami. “Es arī šodien acis gandrīz izmežģīju, tās septiņas reizes meklējot. Izrādās, suns aprakts iekš atlaižu apjoma došanas vai nedošanas. Bardaks!” raksta Anglijā dzīvojoša latviete, kurai gan pašai dzīvokļa Rīgā nav.

“Tagad jau pilns ar skaidrojošiem piemēriem, taču vasarā tas tiešām tā kā pa klusam pieņemts tika,” sašutusi sieviete. Viņa gan pieļauj domu, ka liels nodoklis būtu pareizais risinājums gadījumos, kad tiek turēti tukši dzīvokļi ar mērķi nākotnē nopelnīt.

Rīgas dome mazgā rokas nevainībā

Savukārt Rīgas dome uzskata, ka ir darīts viss, lai laikus informētu iedzīvotājus, un, ja masu mediji nav vēlējušies par šīm izmaiņām informēt, tad tā nav Rīgas domes vaina.

Lūk, Rīgas domes pārstāvju skaidrojums:

Rīgas domes saistošie noteikumi Par nekustamā īpašuma nodokli Rīgā tika pieņemti 2015. gada 9. jūnijā. Par gaidāmajām izmaiņām tika izplatīta informācija gan pašvaldības interneta vietnēs, gan izsūtītas preses relīzes plašsaziņas līdzekļiem, tostarp portālam Tvnet, gan izmantoti sociālie tīkli, gan ievietotas publikācijas un ziņas tajos plašsaziņas līdzekļos, ar kuriem Rīgas domei ir sadarbības līgumi.

Pašvaldībai nav tiesību uzlikt par pienākumu kādam masu medijam publicēt savu informāciju, tādējādi palīdzot informēt iedzīvotājus.

Tika sagatavoti un izplatīti, un joprojām ir pieejami skaidrojumi jautājumu un atbilžu veidā par nekustamā īpašuma nodokļa izmaiņām. Visos šajos materiālos tika uzsvērts, ka, lai saņemtu samazināto nekustamā īpašuma nodokļa likmi, kas ir no 0,2% līdz 0,6%, par dzīvojamajām telpām, cilvēkam ir jābūt deklarētam taksācijas gada 1. janvārī plkst. 0.00 konkrētajā īpašumā, jo pārējos gadījumos tiks piemērota nekustamā īpašuma nodokļa likme 1,5% apmērā no objekta kadastrālās vērtības.

Tāpat tika uzsvērts, ka, lai saņemtu samazināto nodokļa likmi par dzīvokli, kas ietilpst dzīvokļa īpašuma sastāvā, vai viena dzīvokļa māju neatkarīgi no tās platības, nekustamā īpašuma objektā jābūt deklarētai vismaz vienai personai.

Ušakova spalvu spodrināšanai naudas pietiek, informēšanai par nodokli – nē

Taču Anglijas latvieši nepiekrīt: “Tad, kad ir jāapziņo visādas muļķības un ”sasniegumi’, lai spodrinātu Ušakova/Amerika spalvas – pastkastēs nevar atsisties no makulatūras ar uzrakstiem Rīgas dome. Bet tad, kad taisās septiņas reizes pacelt nodokli, tad tās lapeles aizmirstās izsūtīt.”Es secinu tikai vienu – pašvaldībai KATASTROFĀLI trūkst naudas, jo nupat jau izdomā tādus likumus… mani tas cipars dzen šokā. Nevis dubultā, bet 7-kārtīgi!” saka Ziemeļanglijā dzīvojoša kundze, un pārējie viņai piekrīt.

TOP komentāri

 • Vilma
  +11 +11 0

  Vilma

  Ja atrastos kāds uzņēmīgs jurists, kuram pašam arī tas rūpētu, un šo kārtību apstrīdētu tiesā - varbūt dome pierautos; varbūt tai nebūtu tiesību realizēt šādu aprēķināšanas kārtību līdz tiesas spriedumam, kur indivīda informēšanai ir būtiska nozīme.
 • no malas noskatos
  +10 +10 0

  no malas noskatos

  Kas te ko brīnīties. Kas vada Rīgas domi, un kas tur strādā ? Cik latviešu. Vai Rīga ir latviski runājoša pilsēta ? Tā nav. Uz ielām, iestādēs, veikalos, kur vien eju, visur dzirdu pārsvarā, un tikai krievu valodu. Latviski runājošu cilvēku ir maz. Ja kas neskaidrs, jājautā krieviski runājošajiem, kas latviski nesaprot. Tā nu tas ir tagad, kaut valsts valoda uz papīra ir latviešu. Ko tas dod ? Neko. Likumi nestrādā, jo pārsvarā vadošajos amatos ir krievi. Vērojiet paši, un jūs to redzēsiet. Naša Riga.
 • Ieva Bērziņa
  +10 +10 0

  Ieva Bērziņa

  Ne visi sēž ikdienas internetā un lasa Latvijas tenku lapas. Lai gan vienmēr lasu ziņas - šādu informāciju redzēju tikai šonedēļ.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl