Komentāri
Lielās slimnīcas Rīgā turpmāk pacientus bezsamaņā un viltvāržus identificēs ar pirkstu nospiedumiem
Foto: LETA

Lielās reformas medicīnā vēl top, bet mazās novitātes parādās regulāri. Abās lielajās Rīgas slimnīcās pacientu identitāti turpmāk varēs noskaidrot pēc viņu pirkstu nospiedumiem. Biometrijas datu sistēma nupat ieviesta Austrumu slimnīcā; gandrīz gadu tā jau darbojas Stradiņa slimnīcā.

Slimnīcas stāsta, ka jaunievedums noder, lai atpazītu bezsamaņā esošus pacientus un lai cīnītos ar viltvāržiem, kas nevēlas maksāt rēķinus par ārstēšanos. Par pieciem tūkstošiem eiro iegādātā biometrijas datu sistēma Austrumu slimnīcā turpmāk ļaus noskaidrot pacienta personību pēc pirkstu nospiedumiem – tas vajadzīgs gadījumos, kad ārstu rokās nonācis pacients bezsamaņā vai arī viņam nav līdzi personu apliecinoša dokumenta.

Aleksejs Višņakovs
Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs

Var būt situācija, kad cilvēku notriec un neviens nezina, kas viņš ir. Šos datus mēs nododam policijai, un, ja piederīgie sāk viņu meklēt, diezgan ātri tas izdosies.

Pāris dienās, kopš pirkstu nospiedumu lasīšanas ierīce ir Austrumus slimnīcas rīcībā, tā izmantota apmēram desmit reižu diennaktī. Datu sistēma palīdz ne tikai noskaidrot personas vārdu, bet arī to pārbaudīt, tādējādi atrisinot citu visai biežu problēmu, kad pacients uzdodas par citu personu, lai nebūtu jāmaksā rēķins par ārstēšanos vai grib izmantot kāda cita apdrošināšanas polisi.

Jaunās pases ar biometrijas datiem iedzīvotājiem piešķir jau kopš 2007. gada un pēc Pilsonības un migrācijas pārvaldes datiem, lielākajai daļai pirkstu nospiedumi ir sistēmā. Cits stāsts ir par vecāka gadagājuma cilvēkiem, kam piešķirtas pases ar 50 gadu lietošanas termiņu – viņu dati sistēmā nav, un nelaimes gadījumā personību var būt grūti noteikt.

Lasi vēl