Lielās aktivitātes dēļ pagarina pieteikšanos Lielajā talkā

Pievienot komentāru

Lielās talkas rīkotāji šogad aicina talkas laikā atrastos atkritumus uzreiz šķirot. Jau šajā nedēļas nogalē – sestdienā, 27. aprīlī, –  notiks Latvijas Lielā talka. Patlaban ir pieteiktas turpat 1300 talkošanas vietas visā valstī.

Ar piemērotu apģērbu darbam, ērtos apavos un darba cimdiem rokās, bet, galvenais, ar smaidu sejā un vēlmi Latviju padarīt skaistāku – tādam ir jābūt talkotājam. Un, protams, vēl talkas maiss jāņem līdzi. Tos bez maksas varēs saņemt tikai oficiāli reģistrētā talkošanas vietā no koordinatora.

Turklāt maisi šogad ir divu veidu – baltā un zilā krāsā. Jo šoreiz atkritumi ne vien tiks vākti, bet arī šķiroti. Tādējādi veicinot izpratni par plastmasas piesārņojumu, tās kaitīgo ietekmi uz vidi.

Kopš pirmās talkas 2008. gadā atkritumu daudzums, kas talkošanas reizēs ir savākts, samazinājies uz pusi. Tas nozīmē, ka šobrīd liels akcents tiek likts tieši uz teritorijas labiekārtošanu.

Šobrīd ir panākts, ka Lielā talka nav vairs tikai atkritumu talka, gandarīta tās rīkotāja Vita Jaunzeme. “Jā, pēc faktiem atkritumu paliek mazāk, bet talkošanas vietu paliek arvien vairāk. Esam sadalījuši – ir labiekārtošanas talkošanas: stādīšana, pagalmu labiekārtošana, lapu grābšana, un ir šīs atkritumu talkas.”

Nesen Latvijas Institūta veiktā studentu pētījumā, kurā jautāts par tradīcijām, ar kurām mums lepoties pasaulē, Latvijas Lielā talka tika minēta līdzās Dziesmu svētkiem un Jāņiem. Tā kā šī no folkloras un senās kultūras nākusī tradīcija jau ieguvusi mūsdienīgu skanējumu līdz ar zaļās kustības jaudu, kāda tā ir šobrīd pasaulē, atzīst Lielās talkas starptautiskā koordinatore Aiva Rozenberga.

“Kā nu katrā gadā tas ir bijis, un tie ir skaitļi, ko līdz pēdējam cilvēkam nevar saskaitīt, jo daudzi piedalās neformāli un individuāli, bet apmēram 10% piedalās Lielajā talkā katru gadu, un tas ir arī tas skaits, kā zinātnieki teiks, ka tu vari panākt kritisko masu, kad sabiedrībā kaut kas mainās, domāšana mainās, notiek ieraduma maiņa, un tas ir pats pats galvenais.”

10 gadu laikā Lielajā Talkā talkojuši pusmiljons ļaužu. Un arvien vairāk cilvēku ir gatavi ieguldīt savu enerģiju, lai apkārtni padarītu tīrāku un sakoptāku.

Arī pasaulē ar šo kustību esam pamanīti. Kā zināms, pērn pirmo reizi notika Pasaules talka, kur piedalījās 157 valstis. Un Latvija tika novērtēta kā labākā šajā valstu pulciņā,  jo esam no pašiem pirmsākumiem, procentuāli vislielākais cilvēku skaits piedalās dabas sakopšanā un no mums iedvesmu ir smēlusies visa pasaule.