Lielākajās pilsētās būvēs jaunus īres namus; piedāvās tos par zemāku cenu

6 komentāri
Lielākajās pilsētās būvēs jaunus īres namus; piedāvās tos par zemāku cenu
Foto: Dmitrijs Suļžics/f64

Nākamgad Latvijā iecerēts sākt jaunu programmu – sadarbojoties valstij un pašvaldībām, lielākajās pilsētās būvēt īres namus.

Mērķis ir gadā uzbūvēt 1000 jaunu dzīvokļu, kuros īres maksa būtu zem tirgus vērtības. Valsts cer reģionu pilsētām šādi piesaistīt tik ļoti trūkstošos darbiniekus.

Jūnija sākumā ekspluatācijā tika pieņemti divi par Valmieras pašvaldībās līdzekļiem uzcelti daudzdzīvokļu īres nami. Iedzīvotāju interese par iespēju izsolē iegūt dzīvokļu īres tiesības bija milzīga, un šobrīd esot aizpildīta jau puse no 150 dzīvokļiem.

Valdis Jēgers
“Valmieras namsaimnieka” valdes priekšsēdētājs

Interese ir liela un turpinās. Valmierā ar īres dzīvokļiem ir ļoti grūti, cenas tuvojas Rīgas cenām. Par vienistabas dzīvokli 80. gados celtā mājā prasa 200 eiro, plus maksu par komunālajiem. Uzņēmumu vadītāji lūdz pašvaldības atbalstu risināt šo problēmu, jo ārpus Rīgas individuālie komersanti nebūvē īres namus, jo tos nevar piecos, sešos gados atpelnīt.

Identiska problēma ar mūsdienu prasībām atbilstošu dzīvokļu pieejamību ir visās lielākajās Latvijas pilsētās, kurās strādājošiem nav kur dzīvot. Tāpēc pašvaldības kopā ar valsti nolēmušas veidot programmu īres namu celtniecībai Latvijā. Mērķi ir visai ambiciozi.

Arvils Ašeradens
ekonomikas ministrs (Vienotība)

Mēs redzam, ka neatliekami valdībai sadarbībā ar pašvaldībām gadā būtu jābūvē vismaz 1000 jauni dzīvokļi. Iedzīvotāji vēlas atgriezties, bet viņi vēlētos dzīvot modernā dzīvoklī, kā mēs to redzam Valmieras gadījumā.

Viens no uzstādījumiem ir, – dzīvokļu īres cenai šajos namos jābūt zem tirgus cenas, lai tie būtu pieejami. Aptaujas liecina, ka iedzīvotāji var atļauties maksāt 4 eiro par kvadrātmetru.

“Ja tie būtu 4 eiro kvadrātmetrā, tad tie būtu 200 eiro mēnesī, ko cilvēks maksātu par šādu dzīvokli, kur būtu iebūvētā virtuve un vannasistaba. Ieliec savu gultu un dzīvo,” min Latvijas lielo pilsētu asociācijas vadītājs Viktors Valainis.

Galvenais izaicinājums ir atrast pareizo finansējuma veidu. Starp risinājumiem ir tā sauktais paralēlais vai mezanīna aizdevums, ko pašvaldībām izsniegtu valsts finanšu institūcija “Altum” sadarbībā ar komercbankām. Tas ļautu samazināt izmaksas un pagarināt aizdevumu atmaksu. Ekonomikas ministrs gan cer, ka varētu izdoties piesaistīt arī Eiropas Komisijas finansējumu. Šobrīd par to Briselē notiekot cerīgas diskusijas. Šobrīd viss tiekot darīts, lai pirmo pilotprojektu palaistu nākamgad, kad arī varētu tikt uzceltas jaunas īres mājas.

6 komentāri