Lielāka alga un cilvēcīga attieksme – šo iemeslu dēļ arvien vairāk pierobežas latviešu strādā Igaunijā

6 komentāri
Lielāka alga un cilvēcīga attieksme – šo iemeslu dēļ arvien vairāk pierobežas latviešu strādā Igaunijā

Igaunija latviešiem ir kļuvusi par to pašu, kas Somija igauņiem. Šādi kaimiņvalsts prese raksturojusi ziņu, ka daudzi latvieši lielākas algas un labāku darba apstākļu dēļ dodas strādāt uz Igauniju. Igauņu uzņēmēji mūsējos labprāt ņem pretī, jo pašu tautieši savukārt dod priekšroku darbam Somijā. Darba spēka aizplūšana no Latvijas uz Igauniju īpaši izteikta ir pierobežā.

Valka un Valga šķiet kā viena liela pilsēta – tā teikt caurbraucot tās ne ar ko īpaši viena no otras neatšķiras. Taču patiesībā darbu iespējas un algu atšķirības ir tik ievērojamas, ka daudz labprātāk latvieši strādā pie igauņiem.

Darbam Igaunijas nevis Latvijas uzņēmumā priekšroku devuši arī Aigars un Mārtiņš. Viņi strādā par tālbraucējšoferiem vienā no lielākajām Valgas transporta kompānijām – “A-Karuse”. Viens no noteicošajiem iemesliem, protams, bijusi lielāka alga. Lai arī tā mainās, atkarībā no veiktajiem reisiem, tomēr vidēji varot nopelnīt par simts eiro vairāk nekā to pašu darot Latvijā.

”Algas ziņā ir starpība, daudz nav, bet mazlietiņ. Galvenais, ka laikus maksā un varu rēķināties, ka to algu, ko esmu nopelnījis, saņemt laikā. Ja ir cilvēcīga attieksme, tad ir pavisam citādāk strādāt,” teic Aigars.

Viņa teiktajiem piekrīt kolēģis – gandrīz tik pat svarīgi kā lielāka alga, ir darba apstākļi, sociālās garantijas un drošība. Pavadot garas stundas pie transportlīdzekļa stūres, nozīme ir arī tā aprīkojumam. “Ir cilvēciska attieksme, piemēram, šefs man ir ļoti labs, es nevienu sliktu vārdu nevaru teikt. Un, Euro seši mašīnas, Latvijas firmās tādas iespējas man nebija. Tas arī nav mazsvarīgi, ar ko tu brauc strādāt un nopelnīt,” teic Mārtiņš.

Viņš, tāpat kā Aigars, dzīvo Valkā. Pirms tam gan abi strādāja Rīgā, līdz ar to šobrīd ir pat izdevīgākā pozīcijā, jo darbs ir tuvāk mājām. Savukārt transporta uzņēmuma vadītājs norāda, ka kopumā no 45 darbiniekiem, septiņi ir latvieši.

“Lielākoties latvieši brauc no Valkas, bet ir arī kas uz darbu brauc daudz tālāk – pat no Jelgavas un Rēzeknes. Citi dzīvo Strenčos, vēl kāds Smiltenē,” teic igauņu uzņēmējs Alens Karūse. Viņš gan norāda, ka pēdējos gados parādījusies vēl kāda cita tendence darba tirgū. Atrast darbam vietējos igauņus kļūst arvien grūtāk, jo līdzīgi kā latvieši pēc lielākas algas brauc uz Igauniju, igauņi – dodas uz Somiju.

”Es domāju, ka Igaunijā tā problēma pašreiz ir tā– arī manu uzņēmumu tas ir skāris – ka šoferi dodas strādāt uz Somiju. Viņi saka – tur vairāk maksā,” teic uzņēmējs.

Karūse norāda, ka regulāri tiek likti darba piedāvājuma sludinājumi Latvijas avīzēs, īpaši pierobežā. Līdzīgi dara arī citi Valgas biznesmeņi. Gaļas iepakošanas uzņēmumā ”Atria” strādā 15 latvieši, viņiem tiek nodrošināts transports tikšanai uz darbu.

“Kā saka mūsu sauklis – divas valstis viena pilsēta, mēs sacenšamies par vietējo tirgu, un sacensība arī ir par darba spēku. Ir darbi, kur prasa valodas zināšanas, bet citādi, mēs izvēlamies darbiniekus pēc viņu spējām un motivācijas, nevis nacionalitātes,” saka uzņēmuma vadītājs Olle Horms.

Vēl lielākas algu atšķirības Latvijā un Igaunijā ir kvalificētam darba spēkam, tā, piemēram, ārsts Valgas slimnīcā nopelna pat vairākus simtus eiro vairāk nekā darot to pašu darbu Valkā. Mazpilsētas mērs Vents Krauklis norāda, ka situācija nav tik dramatiska, pašā Valkā darba roku trūkst tādos mazkvalificētos darbos kā kokapstrāde un šūšana.

“Jā, daudzi Valkas iedzīvotāji strādā Igaunijā, bet es tur saskatu vairāk labā nekā sliktā. Labais ir tas, ka viņi nedodas uz Īriju, nedodas uz Kanādu, viņi dzīvo pie mums, tātad maksā komunālos maksājumos, viņu bērni iet mūsu skolās un bērnudārzos, un cilvēkiem ir darbs. Bet, protams, sliktais ir tas, ka pazaudē mūsu budžets,” saka Krauklis. Viņš piebilst, ka notiekot arī pretējs process – tiesa, ne tik masveidīgs, tomēr ir igauņi, kuri strādā Valkā.

6 komentāri