Lielajos lasīšanas svētkos vēl nebijis dalībnieku skaits

Komentāri

Lielajos lasīšanas svētkos Rīgā šodien, 28. februārī, pasniegtas ikgadējās Bērnu un jauniešu žūrijas balvas populārākajām pērn izdotajām grāmatām. Šoreiz lasīšanas veicināšanas projektā piedalījies vēl nebijis dalībnieku skaits, bet lasīšanas veicināšanas projekta organizatorus pārsteigušas lasītāju izvēles.

Līdz šim nepārspēti rekordi it visās kategorijās un teju 1000 lielu un mazu grāmatu draugu vienkopus – tā izvērtusies Latvijas Grāmatu izstādes otrā diena, kurā kronētas aizvadītā gada populārākās grāmatas Bērnu un jauniešu žūrijas vērtējumā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Nekad nav bijusi tik liela žūrija, ko mēs pārstāvam. Pavisam 18 tūkstoši, 336 dalībnieki ne tikai Latvijā, bet arī 43 latviešu centros Austrālijā, Amerikā un Eiropā. 19 valstīs ir piedalījušies šo grāmatu lasīšanā, tā ir kolekcija no jaunākajām grāmatām,” atklāj LNB Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova, ”ir daudz latviešu autoru, kas ir godalgotajās pirmajās vietās. Tā ir liela cerība mūsu rakstniekiem, ka viņiem aug lasītāji.”

Organizatorus īpaši pārsteidzis fantāzijas literatūras uzvaras gājiens un fakts, ka lasītāju cieņā ir arī klasikas vērtības. Populārākās grāmatas noteiktas četrās dažādās vecuma kategorijās, sākot no pieciem līdz 18 gadiem. Mazākie lasītāji visaugstāk novērtējuši Roba Skotona grāmatu Runcis Puncis, pamatskolēni Eduarda Uspenska Tēvocis Fjodrs, suns un kaķis, bet vecuma grupā 11+ pirmā vieta tika Maritanas Domsones grāmatai Rozā kvarca brālība. Savukārt jaunieši par populārāko kronēja Rensoma Rigsa Mis Peregrīnes nams brīnumbērniem.
Māra Runguļa Lapsu kalniņa mīklas jauniešu žūrija atzinusi par trešo populārāko.

”Tas ir diezgan svarīgi rakstniekam. Ja tu raksti bērniem un, ja tu orientējies uz ļoti konkrētu auditoriju, tad varētu teikt, ka tā gandrīz ir tāda augstākā atzinība,” uzskata bērnu grāmatu autors Māris Rungulis. Tieši šī grāmata vismīļākā bijusi jauniešu žūrijas dalībniekam Dāvim Gavaram no Ķekavas novada. Viņš žūrijā darbojas jau ne pirmo gadu.

Jauniešu žūrijas dalībnieks no Ķekavas novada Dāvis Gavars: ”Manā skolā arī ļoti daudz bērni interesējas par lasīšanu un mūsu bibliotēkas skolotāja arī pateica – tu drīksti sēdēt pie bibliotēkas un spēlēt telefonu, kur ir wifi tikai tad, ja tu lasi grāmatu.”

Šogad noskaidrota arī populārākā grāmata Vecāku žūrijas vērtējumā – Māras Zālītes Pieci pirksti. Lasīšanas pasākuma organizatorus priecē, ka vecāku žūrijas darbā iesaistās arvien vairāk tēvu. Tikmēr žūrijas debitanti – pirmklasnieki no Salacgrīvas vienbalsīgi atzīst, ka darbošanās vērtētāju ampluā noteikti vairos interesi par lasīšanu.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl