Komentāri
”Lielais brālis tevi vēro”- apkopoti padomju drošības iestāžu centieni iefiltrēt savus aģentus Latvijā
Foto: LETA

Čekas maisu izpētes komisija laidusi klajā grāmatu “Lielais brālis tevi vēro: VDK un tās piesegstruktūras”. Trešajā zinātnisko rakstu krājumā tā dēvētā čekas maisu izpētes komisija galveno uzsvaru likusi uz to, kā padomju drošības dienesti centušies ielauzties visās dzīves jomās ar tā dēvēto ”piesegstruktūru” palīdzību. Miera komiteja, kultūras sakaru komiteja, Rīgas ”intūrists” – tās visas regulāri sniedza ziņojumus čekistiem un daudzi to darbinieki paši bija pensionēti čekisti.

Gandrīz visi Intūrista gidi un tulki bijuši čekas aģenti, un tādu netrūcis arī starp viesnīcu darbiniekiem. Piemēram, viesnīcā Latvija strādājuši 40 čekisti, kuru uzdevumos ietilpusi padomju propagandas izplatīšana ārzemju tūristu starpā. Viņiem arī bijis jāpārbauda viesnīcas un transports pēc ārzemju tūristu aizbraukšanas, jo mēdza gadīties, ka paši tūristi izplata pretpadomju propagandas materiālus, it kā aizmirstot tos aiz sevis. Īpaši uzraudzīti tikuši ārzemju latvieši, kuru kontrolei pat bija izveidota speciāla nodaļa.

Pētījumu tēmu loks bijis visnotaļ plašs. Bez ”piesegorganizācijām” skartas arī komunistiem nedraudzīgas iestādes kā baznīcas. Laikā pēc Otrā pasaules kara komunisti aktīvākos baznīcēnus un mācītājus vienkārši nogalināja, bet vēlāk represijas ieguva morāli psiholoģisku raksturu, aģentiem īpaši mērķtiecīgi mēģinot iefiltrēties draudzēs. Baznīcu tā laika vadība tikmēr centusies pēc iespējas mierīgāk sadzīvot ar valdošo varu.

Nekas gan neliecinot, ka vienkāršie mācītāji Latvijā būtu aktīvi ziņojuši čekistiem par saviem baznīcēniem. Drīzāk tieši otrādi, garīdznieki bieži tiesāti par to, ka brīdinājuši cilvēkus, par kuriem ieinteresējusies VDK, tādējādi kļūstot par dubultaģentiem.

Varāk uzzini te

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl