Komentāri
”Lielais brālis tevi vēro”- apkopoti padomju drošības iestāžu centieni iefiltrēt savus aģentus Latvijā
Foto: LETA

Čekas maisu izpētes komisija laidusi klajā grāmatu “Lielais brālis tevi vēro: VDK un tās piesegstruktūras”. Trešajā zinātnisko rakstu krājumā tā dēvētā čekas maisu izpētes komisija galveno uzsvaru likusi uz to, kā padomju drošības dienesti centušies ielauzties visās dzīves jomās ar tā dēvēto ”piesegstruktūru” palīdzību. Miera komiteja, kultūras sakaru komiteja, Rīgas ”intūrists” – tās visas regulāri sniedza ziņojumus čekistiem un daudzi to darbinieki paši bija pensionēti čekisti.

Gandrīz visi Intūrista gidi un tulki bijuši čekas aģenti, un tādu netrūcis arī starp viesnīcu darbiniekiem. Piemēram, viesnīcā Latvija strādājuši 40 čekisti, kuru uzdevumos ietilpusi padomju propagandas izplatīšana ārzemju tūristu starpā. Viņiem arī bijis jāpārbauda viesnīcas un transports pēc ārzemju tūristu aizbraukšanas, jo mēdza gadīties, ka paši tūristi izplata pretpadomju propagandas materiālus, it kā aizmirstot tos aiz sevis. Īpaši uzraudzīti tikuši ārzemju latvieši, kuru kontrolei pat bija izveidota speciāla nodaļa.

Pētījumu tēmu loks bijis visnotaļ plašs. Bez ”piesegorganizācijām” skartas arī komunistiem nedraudzīgas iestādes kā baznīcas. Laikā pēc Otrā pasaules kara komunisti aktīvākos baznīcēnus un mācītājus vienkārši nogalināja, bet vēlāk represijas ieguva morāli psiholoģisku raksturu, aģentiem īpaši mērķtiecīgi mēģinot iefiltrēties draudzēs. Baznīcu tā laika vadība tikmēr centusies pēc iespējas mierīgāk sadzīvot ar valdošo varu.

Nekas gan neliecinot, ka vienkāršie mācītāji Latvijā būtu aktīvi ziņojuši čekistiem par saviem baznīcēniem. Drīzāk tieši otrādi, garīdznieki bieži tiesāti par to, ka brīdinājuši cilvēkus, par kuriem ieinteresējusies VDK, tādējādi kļūstot par dubultaģentiem.

Varāk uzzini te

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl