Lielais Barjerrifs 25 gadu laikā ir zaudējis vairāk nekā pusi koraļļu

Pievienot komentāru
Lielais Barjerrifs 25 gadu laikā ir zaudējis vairāk nekā pusi koraļļu
AFP / SCANPX

Austrālijas Lielais Barjerrifs kopš 1995. gada ir zaudējis vairāk nekā pusi koraļļu klimata pārmaiņu dēļ jūrās sasilstošā ūdens dēļ, vēsta “BBC News”.

Jauns zinātnieku veikts pētījums atklāj, ka visa veida koraļļu skaits pasaulē lielākajā rifu sistēmā ir krities. Straujākais kritums bijis 2016. un 2017. gadā, jo šajos gados augstās gaisa temperatūras dēļ Lielo Barjerrifu skāra divas spēcīgas “izbalēšanas”, kas saistītas ar okeāna sasilšanu. Rekordaugstas gaisa temperatūras vasarā bojā mikroskopiskās aļģes, kas dzīvo koraļļu audos, kā rezultātā tie kļūst balti un mirst.

“Nevaram zaudēt laiku – mums strauji, pēc iespējas ātrāk jāsamazina siltumnīcefekta gāzu emisijas,” pauduši pētnieki.

Pētījumu, kas publicēts žurnālā “Proceedings of the Royal Society B”, veikuši jūras zinātnieki ARC Koraļļu rifu pētījumu izcilības centrā Kvīnslendā. Zinātnieki novērtēja koraļļu koloniju veselību un lielumu visā Lielajā Barjerrifā no 1995. līdz 2017. gadam.

Pētījums atklāj, ka visa veida lieluma un sugu koraļļu populācija ir samazinājusies pat vairāk nekā par 50%, bet jo īpaši sarucis sazarojušos un galda formas koraļļu skaits, kas ir lielās, strukturālās koraļļu sugas un parasti nodrošina dzīvotnes zivīm un citām jūras radībām.

“Mūsu rezultāti liecina par Lielā Barjerrifa spēju atgūties, tā izturību, kas ir apdraudēta salīdzinājumā ar iepriekšējo [pētījuma veikšanas] reizi, jo ir mazāk koraļļu mazuļu un samazinājies lielāku mazuļu skaits,” pauduši zinātnieki.

Pagājušajā gadā Austrālijas valdības oficiālā aģentūra rifā apstiprināja, ka cilvēku saimnieciskās darbības dēļ notiekošā klimata sasilšana joprojām ir lielākais drauds rifu ilgtermiņa izdzīvošanai.

Lielais Barjerrifs, kas stiepjas vairāk nekā 2300 kilometru garumā, 1981. gadā tika atzīts par pasaules mantojuma objektu tā “milzīgās zinātniskās un iekšējās nozīmes dēļ” un iekļauts ANO izglītības, kultūras un zinātnes organizācijas UNESCO pasaules mantojuma sarakstā. Lielais Barjerrifs ir pasaules lielākā koraļļu rifa sistēma. Tas stiepjas gar Austrālijas piekrasti un to var redzēt no kosmosa.

Pēdējās desmitgades laikā to jo īpaši ir sabojājusi globālā sasilšana, kā rezultātā ūdens jūrās kļūst siltāks, iznīcinot koraļļus un paātrinot aļģu un citu piesārņotāju augšanu.