Lielai daļai nodokļu nemaksātāju ārstēšanās izdevumi būs jāsedz no savas kabatas

23 komentāri

Saeima otrajā lasījumā ceturtdien sprieda par veselības aprūpes finansēšanas likumu. Tajā nav tieši tādas apņemšanās, kā pieprasa mediķi, taču ir solīts, ka 2020. gadā finansējuma apmērs medicīnai sasniegs 4% IKP.

Kā zināms, papildus jautājumam par finansējuma apmēru, lielākā reforma veselības jomā ir obligātās apdrošināšanas sistēmas izveide. Plats solis šajā virzienā sperts, tostarp atbalstīts arī princips, ka pacienti turpmāk būs sadalīti divās grupas – apdrošinātie un neapdrošinātie. Otrajiem no 2019. gada būs ierobežota pieeja bezmaksas aprūpei. Taču ir vēl daudz nianšu, par ko politiķiem jātiek skaidrībā.

Apdrošināšanas sistēma paredz sasaistīt valsts apmaksātu  veselības pakalpojumu saņemšanu ar sociālā nodokļa nomaksu. Deputāti šodien sprieda, kuras iedzīvotāju grupas valstij būtu jāapdrošina automātiski. Atbalstu guva priekšlikums līdzmaksājumu neprasīt vecākiem, kuri savā ģimenē uzņēmuši audžubērnus.

Taču ne visiem Saeimā ir tik ietekmīgi atbalstītāji kā audžuģimenēm. “No sirds Latvijai” frakcija rosināja automātiski apdrošināt tos vecākus, kas mājas aprūpē savus pieaugušos bērnus, kuri kopš bērnības ir invalīdi. Valdošā koalīcija šo priekšlikumu noraidīja.

Tāpat tika noraidīts priekšlikums automātiski apdrošināt trešās grupas invalīdus. Atbrīvojums attieksies tikai uz pirmo un otro grupu. Kopumā likumā ierakstītas 18 dažādas iedzīvotāju grupas – pensionāri, bērni, represētie, cietumnieki un citi, kurus apdrošinās valsts. Jaunās sistēma arī paredz būtiski papildināt veselības aprūpes budžetu, 2020. gadā veselības aprūpei paredzot 4% IKP. Opozīcija un mediķi gan uzskata, ka solīts makā nekrīt, tāpēc mudina likumā konkrēti ierakstīt, par cik katru gadu pieaugs veselības aprūpes budžets un mediķu algas.

Pēc skaļajām debatēm balsojums pārsteigumus gan nenesa. Likums, kas paredz ieviest divus veselības pakalpojumu grozus, – vienu apdrošinātam personām, otru, neapdrošinātām. Decembrī, visticamāk, likumu Saeima pieņems arī galīgajā lasījumā.

23 komentāri