Lielai daļai iedzīvotāju ir grūtības ar iemigšanu; tam var būt bīstamas sekas

Komentāri
Lielai daļai iedzīvotāju ir grūtības ar iemigšanu; tam var būt bīstamas sekas
Foto: Flickr / Phalinn Ooi

Šomēnes aprit 30 gadu, kopš Ukrainā notika lielākā un baisākā atomelektrostacijas katastrofa cilvēces vēsturē. Viena no versijām, ka Černobiļas katastrofu izraisīja miegains un noguris operators. Miegainums un neizgulēšanās kļūst par aizvien izplatītāku problēmu. Nesen veiktas aptaujas rezultāti atklāj bīstamas tendences. Kādas ir sekas tam, ja cilvēks ilgstoši neizguļas un kā to novērst?

Miegs un miega problēmas Latvijā ir maz pētīts temats, tomēr pavisam nesen apjomīgu aptauju par gulēšanas paradumiem mārketinga vajadzībām veicis viens no lielveikaliem.

Foto

Tomēr trešdaļai aptaujāto nepieciešamas vairāk nekā 20 minūtes, lai aizmigtu. Miega speciālists Juris Svaža norāda, – normāli cilvēkam vajadzētu iemigt apmēram 15 minūšu laikā. Ja tas notiek ātrāk, arī šis fakts var liecināt par kādu pataloģiju.

Iepriekš viens no retajiem pētījumiem par miegu veikts Rīgas Stradiņa universitātē, fokusējoties uz autovadītājiem. Darba drošības un vides veselības institūtā saka, – kolēģu apkopotie rezultāti bijuši dramatiski.

Eksperts pieņem, ka Latvijā vidēji katrs piektais darbinieks ir hroniski neizgulējies. Turklāt šī problēma tikai palielināsies, ņemot vērā straujo ikdienas tempu. Speciālisti norāda, ka optimāli esot miegam veltīt septiņas stundas. Ja ilgstoši tas ir mazāk un iemigt laikus nesanāk, sekas var būt sirds un asinsvadu slimības, svara pieaugums un arī ādas problēmas.

Viens no ekspertu ieteikumiem ir stundu vai divas pirms miega mierīgi sagatavoties naktsguļai un pa tvērienam neturēt pie gultas viedierīces.

Video

Lasi vēl