Lielai daļai iedzīvotāju ir grūtības ar iemigšanu; tam var būt bīstamas sekas

Komentāri

Šomēnes aprit 30 gadu, kopš Ukrainā notika lielākā un baisākā atomelektrostacijas katastrofa cilvēces vēsturē. Viena no versijām, ka Černobiļas katastrofu izraisīja miegains un noguris operators. Miegainums un neizgulēšanās kļūst par aizvien izplatītāku problēmu. Nesen veiktas aptaujas rezultāti atklāj bīstamas tendences. Kādas ir sekas tam, ja cilvēks ilgstoši neizguļas un kā to novērst?

Miegs un miega problēmas Latvijā ir maz pētīts temats, tomēr pavisam nesen apjomīgu aptauju par gulēšanas paradumiem mārketinga vajadzībām veicis viens no lielveikaliem.

Foto

Tomēr trešdaļai aptaujāto nepieciešamas vairāk nekā 20 minūtes, lai aizmigtu. Miega speciālists Juris Svaža norāda, – normāli cilvēkam vajadzētu iemigt apmēram 15 minūšu laikā. Ja tas notiek ātrāk, arī šis fakts var liecināt par kādu pataloģiju.

Iepriekš viens no retajiem pētījumiem par miegu veikts Rīgas Stradiņa universitātē, fokusējoties uz autovadītājiem. Darba drošības un vides veselības institūtā saka, – kolēģu apkopotie rezultāti bijuši dramatiski.

Eksperts pieņem, ka Latvijā vidēji katrs piektais darbinieks ir hroniski neizgulējies. Turklāt šī problēma tikai palielināsies, ņemot vērā straujo ikdienas tempu. Speciālisti norāda, ka optimāli esot miegam veltīt septiņas stundas. Ja ilgstoši tas ir mazāk un iemigt laikus nesanāk, sekas var būt sirds un asinsvadu slimības, svara pieaugums un arī ādas problēmas.

Viens no ekspertu ieteikumiem ir stundu vai divas pirms miega mierīgi sagatavoties naktsguļai un pa tvērienam neturēt pie gultas viedierīces.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl