Liela daļa Latvijas reproduktīvās paaudzes ir emigrējusi uz citām ES valstīm

1 komentārs
Liela daļa Latvijas reproduktīvās paaudzes ir emigrējusi uz citām ES valstīm
Foto: EPA/Scanpix

Demogrāfiskā krīze valda visā Eiropā, tostarp arī Latvijā, taču mūsu rādītāji – lai arī aizvien ne gluži iepriecinoši – pēdējā laikā ir uzlabojušies. Viena otra valsts pat sākusi interesēties par Latvijas pieredzi un ierodas šeit uz starptautiskām apspriedēm.

Izrādās, piemēram, ka daudzbērnu ģimeņu īpatsvars Latvijā ir būtiski lielāks nekā vidēji Eiropā. Problēma gan tā, ka reproduktīvā vecuma iedzīvotāju skaits ir samazinājies – gan 90. gadu vājās dzimstības, gan pēdējā laika emigrācijas dēļ.

“Tas ir bijis instruments, kādā veidā vecās Eiropas valstis ir risinājušas savu demogrāfisko krīzi un šo te nevēlēšanos pašām radīt bērnus, bet nu ir arī visi mūsu resursi izsmelti. Un mēs esam palikuši, var teikt, pie tukšiem šūpuļiem,” uzskata Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas projekta “Latvijas goda ģimenes gads” koordinatore.

Tomēr arī Latvijā palikušajiem dzimst bērni, turklāt 20% ģimeņu ir trīs atvases, kamēr vidēji Eiropā tik kuplu saimju ir četras reizes mazāk. Tomēr pirms ģimenes pieauguma sabiedrības spiediena un ekonomisku apsvērumu dēļ vecāki vēl lieku reizi izvērtē, vai viņiem būs pa spēkam uzaudzināt tik bērniņu, cik viņi paši vēlētos.

Fabricio Dziliboti
Jēlas Universitātes ekonomikas profesors

Svarīgi ir saprast, ka mūsdienu sabiedrībā veiksmīgas ģimenes veidošanu vairs nevar likt tādos rāmjos, kādi bija cieņā līdz 20. gadsimta vidum. Šodien ir nepieciešama abu vecāku līdzdalība. Un tas nekas, ka sievietes vēlas strādāt, nevis sēdēt mājās. Sabiedrībai tas būtu beidzot jāsaprot. Jau tagad var novērot, ka valstīs, kurās māmiņām ir dota iespēja apvienot darbu ar ģimenes dzīvi, ir arī augstāki dzimstības rādītāji.

Ungārijā, piemēram, demogrāfijas jautājumus veiksmīgi risina, atbalstot ģimenes jaunu mājokļu iegādē un piešķirot nodokļu atvieglojumus. “Eiropas un – īpaši Ungārijas – jaunieši vēlas dibināt ģimeni. Bet viņi vēlas arī veiksmīgi turpināt karjeru. Mūsu uzdevums ir palīdzēt rast šo balansu. Mēs esam atraduši risinājumu. Ļoti vienkārši! Ja gan māte, gan tēvs vēlas strādāt – jo vairāk bērnu, jo mazāki iedzīvotāju ienākumu nodokļi jāmaksā. Ja ir 3 bērni, nav jāmaksā vispār!” norāda Ungārijas Ģimenes un jaunatnes lietu valsts ministre Katalina Novaka.

Lai dalītos šādos un citos līdzīgos piemēros, kā veicināt bērnu dzimstību un sabiedrības toleranci, Latvijā ir ieradušies pārstāvji no dažādām valstīm. Piektdien visi interesenti ir aicināti uz bezmaksas festivālu “Laiks bērniem!”, kas norisināsies pie Nacionālās bibliotēkas.

TOP komentāri

  • Jantariks un Co
    0 0 0

    Jantariks un Co

    Pie mums toties valda demokrātija ! Un mani tautieši var brīvi izvelēties, kur lasīt sēnes - Īrijā, Anglija vai citur. Bet, galvenais, ka man ir iespēja pie Siles "nopelnīt" vairāk, ka 200 000 gadā, saņemt simtus tūkstošus "aizdevumos" no lūšveidīgajiem, infantili noskatīties, kā daudzus gadus tautu ar OIK apzog un neko neteikt, kā arī uztaisīt labu barotavu kopā ar maksātnespējas maitu ērgļiem. Kopumā MUMS ir demokrātiska valsts un ļoti laba Sile ! Gaidiet manu nākamo šovu Krastmalā un balsojiet par mani un manu čomu Dolžņiku - tam arī "aizdevumi" no lūšveidīgajiem ļoti vajadzīgi. !

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl