Līdz šim Latvijā izsniegti 140 000 digitālo Covid-19 sertifikātu

6 komentāri

Kopējais līdz šim izsniegto digitālo Covid-19 sertifikātu skaits par slimības pārslimošanu, vakcināciju vai testa veikšanu sasniedzis nepilnus 140 000, informē TV3 Ziņas.

Sertifikātus var izmantot darba devēji, piemēram, pie ieejas pārbaudot darbiniekus, un “zaļajā sarakstā” esošajiem ļaujot strādāt bez maskām. Pagaidām tas atzīts nacionālā līmenī, bet starptautiskā līmenī gan sistēma būs salāgota un sadarboties spējīga vien no 1. jūlija, kad ar sertifikātu varēs droši ceļot.

Lai izstrādātu Covid-19 sertifikāta sistēmu triecientempā uz 1. jūniju, pie izstrādes darbojās 80 cilvēki piecās plūsmās. Hokeja čempionāta dēļ gala termiņš saīsinājās par divām nedēļām. Tomēr ar rezultātu, kas darbojas no 1. jūnija, projekta autori ir gandarīti. Jauno tīmekļvietni “covid19sertifikats.lv” iedzīvotāji līdz šim ir apmeklējuši vairāk nekā 360 000 reižu, izsniegti jau nepilni 140 000 digitālo Covid-19 sertifikātu.

Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāvis Māris Dreimanis

“Jau tagad, ieejot mobilajā iekārtā vietnē covid19sertifikats.lv, mēs verificējam sertifikātu – iespēju atrasties vienā birojā 20 cilvēkiem, tiek noskenēts QR kods no vienas ierīces uz otru – darbinieks var ienākt birojā un izmantot priekšrocību atrasties birojā bez maskas.”

Sertifikātu jau tagad var izmantot ne tikai hokeja fani, lai iekļūtu pasaules čempionāta spēlēs, bet arī skaistumkopšanas salonu darbinieki, ja darbavietā ierodas pārbaude. Loks kļūs plašāks. Pagaidām gan sertifikāts darbojas tikai Latvijas robežās. Atjaunot QR kodu nebūs nepieciešams arī pēc 1. jūlija, kad varēs brīvi ceļot pa Eiropu, uzrādot sertifikātu. Jārēķinās gan, ka ne visās valstīs šis process varētu iet tik raiti.

“Tātad 1. jūlijā stājas spēkā pienākums dalībvalstīm nodrošināt sertifikātu pieņemšanu un izsniegšanu Eiropas Savienības (ES) mērogā, bet tur būs pārejas periods sešu nedēļu laikā, var būt zināmas atkāpes. Mēs neplānojam atkāpes izmantot, plānojam būt gatavi,” apliecināja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Aizvien daudz neskaidrību, piemēram, par vakcinēto personu iespējām apmeklēt pasākumus ar saviem bērniem – šajā jautājumā vēl ir jāvienojas par konkrētu pieeju, piemēram, testu veikšanu vai konkrētu ierobežojumu uzlikšanu pasākumiem, kuros piedalās nevakcinēti bērni.

“Apsveram ieviest tādus pasākumu veidus, kur sastopas gan vakcinētie, gan nevakcinētie, bet tur būs papildu drošības pasākumi jāievieš – laika ierobežojumi, vēdināšana, citas lietas. Ir pienākums pasargāt tos, kas nav vakcinēti. Tas, ka viņi ir testēti – tests negatīvs, ir labi, bet tai dienai, brīdim, var gadīties, ka viņi ir inficējušies vai vīruss aizgājis aktīvākā fāzē,” teic veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Amatpersonas akcentē, ka sertifikātu par vakcināciju var ģenerēt 48 stundu laikā pēc vakcinācijas, proti, kad vakcinācijas iestāde ievada attiecīgos datus e-veselībā. Turpretim sertifikātus par laboratorijas rezultātiem varēs saņemt divu stundu laikā pēc rezultāta saņemšanas. Sertifikātu par slimības izslimošanu varēs saņemt uzreiz, ja persona ir pārslimojusi pēdējā pusgada laikā.

6 komentāri