Līdz septembrim darbosies remontlietu un būvmateriālu maiņas punkts

0 Komentāru

Latvijā strauji, vismaz 1,5 reizes, paaugstinājušās būvmateriālu cenas. Šobrīd visa Eiropa sastopas ar izejvielu un būvmateriālu cenu kāpumu, kas saistīts gan ar strauju pieprasījuma pieaugumu, gan ar piegādes problēmām. Bet līdz vasaras beigām Rīgā ir iespēja par velti mainīties ar remontlietām un būvmateriāliem un tādā veidā arī ietaupīt.

Celtniekam Harijam Saukumam mājās iekrājās vesela kolekcija ar nevajadzīgiem būvmateriāliem.

”Likums ir tāds: to, kas ir 10 gadus nostāvējis un neesi aizticis, tad tas tev vairāk nav vajadzīgs…” Tik ilgi Harijs nevēlējās gaidīt un atveda vairākas remontlietas uz būvmateriālu maiņas punktu, kas atrodas Viskaļu ielā.

Santehnikas pārpalikumi, izlietne un daudz kas cits. Sev vairs nevajadzīgu, bet kādam ļoti noderīgu būvmateriālu un remontlietu sanākuši divi lieli maisi. Tika atvesta pat mēbeļu detaļas, kā arī daudz, daudz instrumentu, ar kuriem netiek strādāts.

“Šīs standziņas, piemēram, ir labas! Sev es nopirku jaunas. Tās ir mazlietotas, šis vispār nav lietots… Ir tādi cilvēki, kas met ārā, bet es savācu, salaboju un atdodu tālāk. Ja ir tāda brīvdobe, lai cilvēki nāk un ņem, nav taču žēl,” saka celtnieks.

Līdz vasaras beigām uz šo maiņas punktu Viskaļu ielā 36a var gan vest būvmateriālus, gan ņemt bezmaksas, kas ir nepieciešams. Pārāk ilgi šie būvmateriāli maiņas punktā neaizkavējas. Šis ir pilotprojekts, lai apkopotu informāciju cilvēkiem, kas šādus punktus vēlētos veidot arī citviet Latvijā. Šis punkts, kas darbojas ceturto mēnesi, pagaidām ir testa versija.

“Kur mēs īstenojam remontlietu maiņas ideju, lai notestētu, kā iedzīvotājiem tas patīk, kā veicas.  Projekta beigās mēs izstrādātu vadlīnijas, kad ikviens, kas gribētu tādu vietu attīstīt, viņam būtu pieejama informācija. Mēs vēlētos veicināt saprātīgu resursu izmantošanu,” norāda biedrības “Free Riga” ilgtspējas un attīstības koordinatore Zane Ruģēna.

Vienā no pēdējiem Eiropas pētījumiem atklājies, ka vidēji pāri pēc remonta paliek 15% iegādāto materiālu. Pasaulē tiek izmantots daudz vairāk pirmreizējo resursu, cik īstenībā varētu atļauties.

“Mājokļu sektors un būvniecība atbild par pusi no visiem pirmreizējiem iegūtiem resursiem un rada vienu trešdaļu visu atkritumu. Ļoti bieži tas nonāk atkritumos, mums liekas, ka noderēs, bet patiesībā nenoder. Tāpēc šis maiņas punkts ir atklāts. Lai dotu iespēju pilnvērtīgi izmantot būvniecības materiālus,” pauž Rīgas Enerģētikas aģentūras starptautisko projektu vadītāja-koordinatore Ieva Kalniņa.

Rudenī būvmateriālu maiņas punkts uz laiku savu darbību beigs, lai varētu izanalizēt tā darbību un saprast, kā šis punkts varētu darboties ilgtermiņā. Tāpēc nākamās četras nedēļas ir iespēja tā pakalpojumus izmantot ar pilnu jaudu.

0 Komentāru