Komentāri

Pērn šīs slimības dēļ iznīcināti gandrīz 250 koki, un kompensācijās īpašniekiem samaksāti vairāk nekā 20 tūkstoši eiro. Valsts augu aizsardzības dienests visā Latvijā ir sācis pārbaudes. 

Astoņu gadu laikā, kopš Latvijā parādījās bakteriālā iedega, pērn rudenī to pirmo reizi atklāja Jūrmalas pilsētā, tāpēc šogad vismaz Rīgas reģionā pirmās pārbaudes tiek veiktas trīs kilometru rādiusā ap pagājušajā gadā atklāto infekcijas perēkli.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ārija Čipkuse, kura jau gandrīz kopš pagājušā gadsimta vidus saimnieko Mellužu privātmājā, stāsta, ka vēl pērn bija vīra vecāku stādītais augļu dārzs, tagad par kādreizējām ābeļu vietām liecina vien celmi.

Slimības dēļ nācās iznīcināt vismaz sešus kokus, un lieguma dēļ apmēram trīs gadus jaunas ābeles dārzā arī nevar stādīt.

To, ka koki izskatās neveseli, pamanīja Ārijas jaunākie radinieki.

Pēc tam, sazinoties ar Valsts augu aizsardzības dienestu un saņemot analīžu rezultātus, Ārijas piemājas dārzs kļuva par astoto vietu, kur Latvijā atklāta bakteriālā iedega. Vēl infekcija pērn konstatēta Olainē, Rumbulā, Grobiņas novadā un citviet.

Šā gada pirmajās pārbaudēs inspektori apseko arī Ārijai tuvāko kaimiņu dārzus.

 

Cik plaši slimība šogad skars kokus, atkarīgs no tā, cik ilga un cik karsta būs vasara. Taču sliktā ziņa ir tā, ka siltā ziema baktērijai varētu būt ļāvusi labāk pārziemot.

Par inficēšanos ar bakteriālo iedegu liecina brūnas un sačokurojušās lapas un augļi, tie izskatās kā apdeguši, miza uzpūšas un saplaisā, un mitrā un siltā laikā no mizas un augļiem izdalās pienbalts vai zeltains šķidrums. Nokalst un āķa formā izliecas arī koku zari.

Ārija pieļauj, ka baktērijas viņas dārzā nonāca ar vēja vai putnu palīdzību, un blakus mājai regulāri kursē arī vilciens. Taču tagad vismaz pāris gadus ģimenei vajadzēs iztikt bez āboliem.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl