Līdz ar epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos paplašina pulcēšanās iespējas

3 komentāri
Līdz ar epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos paplašina pulcēšanās iespējas
ZANE BITERE, LETA

Uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai, valdība šodien, 22. jūnijā, izlēma samazināt noteiktos drošības pasākumus, paplašinot pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos, kā arī pārskatot drošas pakalpojumu sniegšanas prasības komersantiem, informēja Veselības ministrijā.

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos paredz izmaiņas drošas pakalpojumu sniegšanas prasībās atkarībā no riska pakāpes.

Turpmāk:

  • sporta norises vietās, saimniecisko pakalpojumu sniegšanas vietās, kur ir augsts risks Covid-19 izplatībai (ir intensīva elpošana,  runāšana, dziedāšana vai fiziskās aktivitātes, ciešs kontakts starp apmeklētājiem, ģērbtuvju izmantošana, vai ir apgrūtināta iespēja nodrošināt distanci pakalpojuma specifikas dēļ) uz vienu apmeklētāju jānodrošina 15 kvadrātmetru platība;
  •    objektos, kur ir vidējs risks infekcijas izplatībai (ir distancēšanās iespēja iezīmētās vietās, vai kur ir aktīva cilvēku plūsma un savstarpējais kontakts ir īslaicīgs, piemēram izstādēs, muzejos, reliģiskās darbības veikšanas vietās un bibliotēkās jānodrošina platība 10 kvadrātmetri.
  • skaistumkopšanas un labsajūtas pakalpojumu sniegšanas vietā, noteikts, ka platībai jābūt 10 kvadrātmetriem uz personu.
  • samazinoties Covid-19 izplatības riskam, sabiedriskās ēdināšanas vietās pie galdiņa var atrasties lielāks cilvēks skaits, to samērojot ar iespējām cilvēkiem pulcēties;
  • tirdzniecības vietās jānodrošina 15 kvadrātmetri uz vienu cilvēku.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP!) preses konferencē pēc valdības sēdes teica, ka līdz ar epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos Latvija no valstu sarkanās riska zonas valstu saslimstības rādītāju un rekomendāciju ceļotājiem ziņā ir pārgājusi uz vidēja riska zonu, kas ir laba ziņa un ļauj samazināt noteiktos drošības pasākumus un paplašināt pulcēšanās iespējas. “Svētku priekšvakarā varam spert soli pretī sbiedrībai, varam vairāk satikties, pulcēties, bet lūdzam un iesakām saglabāt piesardzību,” viņš sacīja.

Viņš skaidroja – turpmāk privātos pasākumos, kuros apmeklē pret Covid-19 vakcinētie un to pārslimojušie, atcelts pulcēšanās skaita ierobežojums. Taču ir nosacījums, lai tiek nozīmēts atbildīgais, kas pārbauda Covid sertifikātus.

Privātos pasākumos ārā, nevievērojot mājsaimniecību principu, nevakcinētie drīkst sanākt 50 cilvēki, kamēr telpās – 20.

Savukārt publiskos pasākumos, piemēram, teātrī vai koncertā, vakcinētie vai pārslimojušie turpmāk varēs sanākt telpās līdz 500 cilvēkiem, savukārt ārā – pat līdz 1000 cilvēkiem. Publiskie pasākumi joprojām būs atļauti vien tiem, kuri var uzrādīt digitālo Covid sertifikātu. Pasākumos var piedalīties arī bērni līdz 12 gadu vecumam bez testa veikšanas.

Samazinoties Covid-19 izplatības riskam, sabiedriskās ēdināšanas vietās pie galdiņa var atrasties lielāks cilvēks skaits, to samērojot ar iespējām cilvēkiem pulcēties.

Tāpat Pavļuts atzina, ka publiskās ārtelpās maskas vairs var nelietot, iznemot sabiedrisko transportu, kas ir slēgta telpa, kur savstarpēji nepazīstami ilvēki uzturas ilgstoši – tur joprojām maskas jālieto.

Turpmāk pieļaujamais pasažieru skaits, ko var uzņemt vienā sabiedriskajā transportlīdzeklī, ir 80% no tā ietilpības. Ja sabiedriskajā transportlīdzeklī tā specifikas dēļ nav iespējams kontrolēt pasažieru iekāpšanu un izkāpšanu, pārvadātājam jāaicina pasažieri izvēlēties vietas tā, lai transportlīdzekļa salons būtu vienmērīgi piepildīts un iespēju robežās tiktu ievērotas distancēšanās prasības, 22.jūnijā informēja Autotransporta direkcijā.

Lasi vēl:

Noteikumi arī paredz, ka saslimstības radītājiem samazinoties zem 100 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju 14 dienu laikā, būs iespējams pulcēties atbilstoši jau iepriekš noteiktajiem drošības līmeņiem – visdrošākajam (zaļais līmenis), vidējam (dzeltenais līmenis) un nedrošajam (sarkanais līmenis).

Visdrošākajā līmenī – visi pasākuma dalībnieki/apmeklētāji vakcinēti pret Covid-19 vai pārslimojuši un to var pierādīt ar Covid sertifikātu:

  • gan privātos, gan publiskos pasākumos dalībnieku/apmeklētāju skaita ierobežojumi nepastāv.

Vidējā līmenī  – pasākuma dalībnieki/apmeklētāji vakcinēti pret Covid-19 vai pārslimojuši un to var pierādīt ar Covid sertifikātu vai pirms pasākuma veikuši Covid testu un tas bijis negatīvs:

  • gan privātos, gan publiskos pasākumos iespējams pulcēties telpās līdz 500 cilvēkiem, ārpus telpām – līdz 1000 cilvēkiem. Pasākumos var piedalīties arī bērni līdz 12 gadu vecumam bez testa veikšanas.

Nedrošajā līmenī – privātas tikšanās, kur piedalās arī cilvēki, kuri nav vakcinēti pret Covid-19, nav to pārslimojuši un nav arī testēti:

  • pulcēties telpās līdz 20 cilvēkiem, ārpus telpām līdz 50 cilvēkiem, nevievērojot mājsaimniecību principu.

Vienlaikus kārtība paredz, ka gadījumā, ja būs vērojams straujš saslimstības ar Covid-19 pieaugums – par 20%, bet nepārsniedzot  120 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem -, var lemt par  papildus piesardzības un drošības pasākumu ieviešanu. Savukārt, saslimstībai pieaugot vēl straujāk, tiktu atjaunoti šobrīd spēkā esošie piesardzības un drošības pasākumi.

Plānots, ka minētas izmaiņas Ministru kabineta noteikumos stāsies spēkā 23.jūnijā.

3 komentāri