Līdz aprīlim Covid‑19 varētu prasīt vairāk nekā 4000 cilvēku dzīvību

6 komentāri

Covid-19 rādītāji turpina uzstādīt arvien jaunus rekordus un eksperti nebeidz atkārtot – pašreizējie ierobežojumi situāciju būtiski neuzlabos, saskaņā ar aprēķiniem līdz pavasarim Covid prasīs vairāku tūkstošu Latvijas iedzīvotāju dzīvību, vēsta TV3 Ziņas.

Pirms lemt par ierobežojumu ieviešanu, eksperti valdībai prezentēja dažādus matemātiski aprēķinātus Covid-19 izplatības scenārijus. Vienlaikus, eksperti vērš uzmanību – modelētās situācijas nav jāuztver kā realitātes prognozēšana.

Ņikita Trojanskis, epidemiologs

“Modeļa mērķis ir salīdzināt, cik efektīvi būs atšķirīgi scenāriji nāvju novēršanā un slimnīcu krīzes pārvarēšanā. Bet es aicinu neuztvert mūsu modeļa rezultātu kā tādu stingru prognozi par to, kā attīstīsies situācija pie šī vai pie šī scenārija. Tas galvenais apstāklis, kas ietekmē prognožu optimistiskumu ir tas, cik ļoti ir samazināta kontaktēšanās starp cilvēkiem.”

Skarbākais no scenārijiem paredzēja – ja neieviesīs nekādus ierobežojumus – līdz aprīlim koronavīruss Latvijā laupīs vēl vairāk nekā 7000 dzīvību. Pašreizējie ierobežojumi līdz pavasarim varētu prasīt virs 4000 dzīvību, savukārt pilnīga lokdauna gadījumā šis skaitlis būtu virs 2000.

Visos scenārijos prognozēta slimnīcu pārslodze, jo tās novēršana ir nokavēta. Trīs nedēļu lokdauna gadījumā slimnīcas būtu pārslogotas aptuveni pusotru mēnesi. Pašreizējie ierobežojumi medicīnas nozares pārslodzi prognozē vairāk nekā trīs mēnešus.

Ņikita Trojanskis, epidemiologs

“Pat, ja šie ierobežojumi dos kaut kādu efektu, es nedomāju, ka tas būs zīmīgs efekts, jo arī pēc mūsu modeļa mēs redzam, ka pat samazinot kontaktēšanos par 20-30%, epidemioloģiskā līkne netiks lauzta un es domāju, ka inficēto gadījumu skaits turpinās augt līdz vismaz novembra beigām.”

Arī valsts galvenais infektologs Uga Dumpis norāda, ka pie tik intensīviem sabiedrības kontaktiem ir aplami cerēt uz būtisku saslimstības samazināšanos. Viņš arī vērš uzmanību – pērn pie zemākas saslimstības ierobežojumi bija daudz lielāki.

Uga Dumpis, infektologs

“Ja mēs spētu strauji vakcinēt citas riska grupas, kas mums praktiski puse nav vakcinēti, tad varbūt pēc 1,5-2 mēnešiem mēs varētu redzēt uzlabojumus. Bet, ja mēs vakcināciju šajās grupās nepanākam, tad mēs vienkārši trīs mēnešus vai četrus mēnešus mocamies.”

Arī Neatliekamās palīdzības dienestā prognozē, ka saslimstība nekritīsies, bet rādītāji sāks stagnēt un būs stabili augsti. Šonedēļ dienestā sasniegts jauns visa pandēmijas laika rekords – vienas diennakts laikā tikai pie Covid-19 pacientiem vien veikti vairāk nekā 220 izsaukumi.

“Pie šādas attīstības mēs plānojam, ka mūsu ikdiena pēc divām nedēļām varētu nozīmēt pat 500 izsaukumus dienā tikai pie Covid-19 pacientiem. Tajā brīdī būs jāpieņem lēmumi, kuras pacientu grupas nevarēsim apkalpot, jo dienesta kapacitāte ir ap 1200-1500 izsaukumiem,” pauda Neatliekamās medicīniskās palīdzības diensta (NMPD) vadītāja Liene Cipule.

Mediķi vērš uzmanību, ka tūkstošos mērāmās nāves būs tikai no Covid-19 infekcijas vien, taču nav iespējams pateikt – cik daudzi nomirs citu iemeslu dēļ tāpēc, ka savlaicīgi nesaņems medicīnisko palīdzību. Eksperti arī norāda, trīs nedēļu lokdauns saslimstības līkni tikai īslaicīgi salauztu, taču būtiski ietekmētu vienlaicīgi hospitalizēto skaitu, kas palīdzētu atslogot veselības sistēmu. Būtiskai situācijas uzlabošanai lokdaunu vajadzētu ilgāk. Visi eksperti arī bija vienisprātis – tuvāko mēnešu laikā no stingrākiem ierobežojumiem neizvairīties.

“Es nezinu, vai ir kāds plāns, ko mēs darīsim, kad sasniegsim 1500 -1700 hospitalizētos slimnīcā. Man ir aizdomas, ka visi ir tik noguruši, ka ir tāda optimistiska cerība, ka tas nenotiks, bet tas notiks un tas notiks ļoti drīz,” pieļāva epidemiologs Ņikita Trojanskis.
6 komentāri