Lidostā “Rīga” atjauno brīvu taksometru kustību. Tiek pausts uzskats, ka tas apdraudēs drošību

5 komentāri
Lidostā “Rīga” atjauno brīvu taksometru kustību. Tiek pausts uzskats, ka tas apdraudēs drošību
Foto: Ulis Āboliņš, LNT Ziņas

Pirms vairākiem gadiem lidosta “Rīga” ieviesa caurlaižu kārtību taksometriem, lai cīnītos pret taksistu izraisītām sabiedriskās kārtības problēmām, izskaustu taksometrus, kas apkrāpj pasažierus, bet galvenais – lai nekontrolētā auto plūsma neradītu vēl lielākus draudus. Tādējādi lidostā palika divas kompānijas, kas ievēro atbilstošus standartus. Taču atsevišķi taksisti to uzskatīja par konkurences kropļošanu, vērsās tiesā un arī uzvarēja.

Šī bija pēdējā diena, ka lidostas teritorijā pie pasažieru atlidošanas termināļa pakalpojumus piedāvā tikai divas kompānijas – “Baltic Taxi” un “RedCab”. Un pēdējā diena, kad pie lidostas eksistē īpaši izveidots taksometru laukums. Pusnaktī to visu likvidēs, pārveidojot par īstermiņa stāvlaukumu ar cenu – 1,50 eiro pusstundā.

30. augustā pasludinātais Administratīvās tiesas lēmums nozīmē, – te turpmāk brīvi varēs piebraukt pilnīgi ikviena taksometru kompānija, ikviens individuālais komersants un pašnodarbinātā persona. Lidosta ”Rīga” vadība uzskata – tas apdraudēs ne tikai sabiedrisko kārtību, bet arī pasažieru drošību.

“Galvenokārt, ir runa par drošības riskiem, tai skaitā ar starptautiskā terorisma situāciju, un Konvencija uzliek pienākumu nodrošināt lidostas publisko tuvāko apkārtni atbilstoši drošības standartiem,” norāda lidostas ”Rīga” pārstāve Laura Karnīte.

Lidostā skaidro, – atsevišķiem taksometru pakalpojumu sniedzējiem varētu būt grūtības normālajā kārtībā izpildīt stingros drošības kritērijus, kas nepieciešami tik tuvai piekļuvei lidostai ar transporta līdzekli. Tāpēc tagad lidosta ”Rīga” pati pret savu gribu esot spiesta pārkāpt līgumu ar Starptautiskās civilās aviācijas organizāciju par drošības noteikumiem.

“Tas varētu radīt ļoti nopietnas sekas ne tikai lidostai, bet Latvijai, jo Konvencijas līguma slēdzēja puse ir Latvijas valsts, nevis lidosta “Rīga”,” turpina Karnīte.

Nožēlu par tiesas lēmumu atļaut ikvienam taksometru pakalpojumu sniedzējam piekļūt lidostas atlidošanas terminālim izsaka Pasažieru pārvadātāju asociācijā. Lai arī tajā ir vairākas taksometru kompānijas, tomēr asociācija uzskata, – līdz ar Administratīvās tiesas lēmumu pie lidostas atsākšoties takšu kari un pasažieru apkrāpšanas.

“Šeit māc ievērojamas bažas, ka pakalpojums kļūs sliktāks un atgriezīsimies tajos laikos, kad būs sūdzības cita pēc citas, tiek apkrāpti klienti – gan Latvijas iedzīvotāji, gan ārvalstu tūristi. Bažas ir lielas. Tūlīt tuvākajā laikā var iestāties bardaks šajā jomā,” domā Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācijas vadītājs Ivo Ošenieks.

Un uz to arī norāda lidostā šobrīd licencētie taksisti, kas ar bažām gaida pusnakti, kad ierobežojumi tiks noņemti. Tiek izteikta cerība, ka regulāri vismaz šeit garām nobrauks Mārupes pašvaldības policija. “Kas no viņiem, kas brauks, kas maksā nodokļus. Mēs tad maksājam visus nodokļus, visas licences, visu pērkam,” teic “BalticTaxi” šoferis Juris.

Pasažieru asociācija uzskata, – Administratīvā tiesa pieņēmusi lēmumu laikā, kad Autopārvadājumu likumā vēl nav pieņemtas normas, lai vērstos pret negodprātīgiem taksistiem. Satraukumu izsaka arī par tūrismu Rīgā atbildīgā iestāde.

Esot risks, ka ārzemnieki atkal tikšot vesti pa aplinkus ceļiem, kā tas bijis iepriekš, beigās pieprasot par braucienu no lidostas līdz centram pat virs simts eiro. Tā kā Administratīvās tiesas lēmums ir nepārsūdzams, lidosta “Rīga” šobrīd neredz risinājumu, lai šo no pusnakts gaidāmo nekontrolēto pašplūsmu kaut nedaudz turētu grožos.

5 komentāri