Vienā no lielākajām klinšu sistēmām Latvijā cilvēkiem nedroša kļuvusi dabas taka

1 komentārs
Vienā no lielākajām klinšu sistēmām Latvijā cilvēkiem nedroša kļuvusi dabas taka
DABAS AIZSARDZĪBAS PĀRVALDE

Pēdējo dienu intensīvo lietavu rezultātā Līču-Laņģu klinšu takas posmā, kas ved gar Lodes māla karjera malu, ir aktivizējušies nogruvumi, kuru rezultātā tā kļuvusi nedroša, informēja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Pierīgas reģionālās administrācijas Dabas izglītības centra dabas izglītības darba speciāliste Aiga Priede.

DAP aicina dabas takas apmeklētājus netuvoties nogruvuma vietai un pastaigām neizmantot takas posmu, kas ved no Liepas uz Līču-Laņģu klinti.

Uz Līču- Laņģu klinti, kas ir viens no apmeklētākajiem apskates objektiem, patlaban nokļūt no Liepu puses vairs nav iespējams. Lai gan pati taka nav skarta un no nogruvuma vietas līdz takai vēl ir aptuveni vienu metru plata josla, situācija ir bīstama un var apdraudēt apmeklētāju drošību, jo karjera mala ir kļuvusi nestabila un irdena.

DAP  gan norāda, ka erozija ir normāls dabas process, kas šajā gadījumā noticis liela nokrišņu daudzuma ietekmē. Šajā gadījumā nedrošību rada tas, ka takas posms atrodas ļoti tuvu karjera malai. Lai gan DAP jau iepriekš ir plānojusi iespējamo takas novirzīšanu nedaudz tālāk no karjera malas, to līdz šim nav izdevies īstenot, jo blakus atrodas privātīpašums. Līdz brīdim, kamēr taka atkal būs apmeklētājiem droša, DAP aicina dabas baudīšanai apmeklēt citus tuvākos atsegumus – Sietiņiezis, Ērģeļu klintis, Zvārtes iezis un Amatas taka.

Līču-Laņģu klintis ir aptuveni sešus kilometrus garās takas ievērojamākais apskates objekts. Tās ir vienas no skaistākajām un lielākajām klinšu sistēmām Latvijā. Klinšu takā ik dienu vērojams liels apmeklētāju skaits, kas īpaši pieaudzis pēdējā gada laikā. Lielu daļu no apmēram kilometru garās smilšakmens kraujas Gaujas senlejas kreisajā krastā skatam aizsedz blīvi saaugušie koki. Iespaidīgākās ir Līču klintis, kas ir līdz 30 metriem augsts un ap 200 metrus plats smilšakmens atsegums. Savukārt Laņģu klintis ir līdz 11 metrus augstas.

Šī atseguma raksturīga iezīme ir daudzie avoti un to radītās alas. Kopumā te ir astoņi lieli avoti un deviņas alas un nišas. Brūkošo iežu dēļ alas ir bīstamas apmeklēšanai. Ziemas laikā tās navvēlams apmeklēt, lai netraucētu ziemojošos sikspārņus. un uz klintīm sastopamas vairākas retas augu sugas.

Foto: DABAS AIZSARDZĪBAS PĀRVALDE

1 komentārs