Levits: Patlaban Latvijā uz zināmu laiku varētu noteikt vēl stingrākus Covid-19 ierobežojumus

2 komentāri

“Manis pēc” Latvijā uz zināmu laiku varētu noteikt vēl stingrākus Covid-19 ierobežojumus, lai Ziemassvētkos kontroles grožus varētu “palaist vaļīgāk”, intervijā TV3 ziņu raidījumam “900 sekundes” pauda Valsts prezidents Egils Levits.

Levita ieskatā, pavasarī Latvijas valdība uz Covid-19 reaģēja ļoti ātri, vasarā slimības kontroles “groži” kļuva krietni vien svabadāki, īpaši attiecībā uz ceļošanu, kas rezultējies rudens situācijā, no samērā labas pozīcijas Latvijai virzoties augstāku infekcijas rādītāju virzienā.

Valsts prezidents Egils Levits

“Mēs varētu iedalīt pandēmijas krīzi un tās apkarošanu trijos posmos – pavasara posms, vasaras posms un rudens līdz tagadnei. Pavasara posmā mēs reaģējām ļoti ātri, un tāpēc, ka ļoti ātri reaģējām, tas pirmais pandēmijas vilnis mums bija samērā neliels. Mēs par to sapriecājāmies un vasarā palaidām tos ierobežojumus brīvāk nekā varbūt vajadzētu, it sevišķi attiecībā uz ceļošanu, jo pandēmija iekšzemē bija vairāk vai mazāk izskausta, vienmēr nāca cilvēki, kas bija inficējušies ārzemēs un pēc tam neievēroja attiecīgo karantīnu. Tas, protams, atspēlējās. Arī pie mums Latvijā kopā ar visu pasauli tagad otrais vilnis ir pilnā sparā. Mēs no samērā labas pozīcijas jau virzāmies augstākas infekcijas rādītāju virzienā. Un, man jāsaka, ja būtu bijuši stingrāki, it sevišķi kontroles, noteikumi vasarā, tad mums šodien tas vilnis nebūtu tik spēcīgs. Bet kopumā, man jāsaka, ka valdība reaģēja gan rudenī, gan arī nupat, ieviešot ārkārtējo situāciju.”

Viņa ieskatā, arī pēdējās nedēļās valdība uz slimības izplatību atkal reaģējusi gana adekvāti un ierobežojumi ir nepieciešami, lai pandēmijas otro vilni apturētu. “Patlaban tie ierobežojumi ir tādi, kādi tie ir. “Manis pēc” tie varētu vēl zināmu laiku būt stingrāki, lai mēs varētu, teiksim tā, ap Ziemassvētkiem jau drusciņ atlaist grožus vaļīgāk. Domāju, ka valdība skatās pēc epidemiologu ieteikumiem un vairāk vai mazāk tas ir pareizi.”

Prezidents atzīmēja, ka “visā Covid-19 sāgā” patlaban pie horizonta parādās pozitīvi ziņas, proti, vairākas vakcīnas ir diezgan tālā izstrādes stadijā, paies laiks, iekams tās saražos pietiekamā daudzumā visai pasaulei, bet, Levita pārliecībā, nākamā gada otrajā pusē pandēmija būs sekmīgi aizvadīta un cilvēki to atcerēsies kā nepatīkamu situāciju, kam tiks pāri.

Arī Valsts prezidenta ikdienu visvairāk sarežģī, ko gana skaudri izjūt visa sabiedrība kopumā, daudz mazāks īstu kontaktu skaits. “Personīgo kontaktu nekas nevar aizstāt. Protams, var zināmas sarunas vest attālināti, lēmumus pieņemt attālināti, bet tas nav pilnvērtīgi. Pilnvērtīgi cilvēks dzīvo tikai īstā kontaktā ar citiem cilvēkiem. Tā ir ļoti svarīga atziņa. Mēs vēlreiz apstiprinām, ka cilvēki ir sociālas būtnes un mēs visi labprāt tiktos ar citiem cilvēkiem klātienē,” atzina Levits.