Levits mudina iedzīvotājus atbalstīt muzejus un doties uz tiem

16 komentāri
Levits mudina iedzīvotājus atbalstīt muzejus un doties uz tiem
ĢIRTS OZOLIŅŠ, F64

“Apmeklējiet un atbalstiet muzejus,” uz to mudina Valsts prezidents Egils Levits. Joprojām ar dažādiem ierobežojumiem, taču jau kādu laiku muzeju durvis atkal ir vaļā. Prezidents pats trešdien apmeklēja Rundāles pili.

Pēc ieilgušā pavasara, kas pašā izskaņā pat kulminēja ar nelielu sniega segu, nu laikapstākļi beidzot atbilst maija izskaņai. Šo nedēļu padarot par īpaši piemērotu izbraucieniem ārpus pilsētas. To izmantoja arī Valsts prezidents.

Rundāles pils dārzs ir atvērts kopš 13. maija. Un jau kopš pirmajām dienām apmeklētāju skaits ir augošs, taču iepriekšējo gadu rādītājos atpaliek par vismaz 40%.

Tiem, kas atbraukuši un nenorobežojas tikai ar pastaigu pa dārzu un ieiet arī pilī, tieši šobrīd ir unikāla iespēja tuvplānā apskatīt pils lustras. Ikdienā tās ir augšā, pie pils griestiem. Tagad noceltas, jo vietām tiek mainīts pils jumta segums.

Rundāles pils apmeklējumam, kas vienlaikus ir daļa oficiālās darba programmas, ir arī simboliskā komponente. Muzejiem, līdzīgi kā visām iestādēm, kas atradušās dīkstāvē, tagad nepieciešams atgūt formu un finanses. Tāpēc Levits aicina tos atbalstīt ar savu klātbūtni.

“Un tas nozīmē, ka pie katra eksponāta, pie katras gleznas vai, kā šajā gadījumā, katras rozes varam daudz ilgāk pastāvēt un iegūt to domu, kas bijusi māksliniekam vai dārzniekam. Tā kā tiešām pareizais laiks apmeklēt muzejus,” norādīja Levits.

Vai nu prezidenta vēstījums tika nolasīts jau iepriekš, vai arī daudziem jau sākušies atvaļinājumi, stāvlaukums pie pils trešdien bija diezgan pilns. Taču jārēķinās, ja apmeklētāju būs pārāk daudz, tad apmeklēt varēs tieši pils parku. Iekštelpas – rindas kartībā.

Pils kontrole veicot uzskaiti pusstundas laikā ļauj ieiet ne vairāk par 50 cilvēkiem. Tradicionālais apskates loks ir samazināts. Nav apskatāms hercogienes buduārs un baznīcas mākslas mākslas ekspozīcija. Lai apskate noritētu raitāk.

“Savukārt dārzā šādu ierobežojumu nav, vienīgi braucot uz muzeju, jāievēro viss tas pats, kas citur dodoties Latvijā. Jābūt veselam, atbildīgam par sevi un distancēšanās ar divu metru distanci,” saka Rundāles pils direktore Laura Lūse.

Šobrīd Rundāles pils dārzā ir tulpju ziedēšanas laiks. Taču par Valsts prezidenta un kundzes viesošanos turpmāk atgādinās rožu krūms.

Durvis apmeklētājiem vēruši arī pārējiem Latvijas muzeji. Arī saglabājot ierobežojumus. Lielākoties tie saistīti tieši ar apmeklētāju skaita regulēšanu un pieskaršanās ierobežojumiem, vietās, kur tas agrāk bija ļauts. Piemēram, interaktīvajiem ekrāniem. Taču, pat par spīti tam, muzeji saka, – mēs jūs gaidām.