LBAS aicina Saeimu nepieļaut nevakcinētu darbinieku atbrīvošanu no darba

1 komentārs
LBAS aicina Saeimu nepieļaut nevakcinētu darbinieku atbrīvošanu no darba
EDIJS PĀLENS, LETA

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) valde nosūtījusi vēstuli Saeimas priekšsēdētājai un visām parlamenta frakcijām, paužot iebildumus pret plānoto likuma regulējumu, kas dotu darba devējam tiesības izbeigt darba attiecības ar personām, kuras nav vakcinētas pret Covid-19.

Saeimas deputāti trešdien, 4. augustā, sāks spriest par normatīvo regulējumu, kas saistās ar obligāto vakcinēšanos. Iebilstot pret nevakcinētu darbinieku atlaišanu no darba, LBAS valde uzsver, ka likumprojektā “Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā” paredzēto leģitīmo mērķi – sniegt pakalpojumus, neapdraudot citu cilvēku veselību – var panākt arī ar alternatīvām metodēm, piemēram, distancēšanos, sejas un mutes aizsegu lietošanu, nozaru drošības protokoliem, telpu vedināšanu, veselības stāvokļa pārbaudi, regulāru testēšanu vai attālinātu darbu.

LBAS atbalsta vienīgi brīvprātīgu vakcinēšanos un aicina politiķus skaidrot savu nostāju, sniedzot pilnīgu informāciju, lai palīdzētu katram nodarbinātajam pašam pieņemt savu lēmumu. Tāpat LBAS aicina Saeimas deputātus, diskutējot par šo likumprojektu un realizējot tā leģitīmo mērķi, ievērot samērīguma un nediskriminācijas principus – saglabāt vakcinācijas brīvprātību, paplašināt Covid-19 testēšanas aptveri un uzdot Veselības ministrijai (VM), ņemot vērā citu Eiropas valstu praksi, pieļaut arī lētāku testu izmantošanu un nepieļaut nevakcinētu darbinieku atlaišanu no darba.

Lasi vēl:

LBAS aicina paredzēt īpašu valsts apmaksātu rehabilitācijas programmu, kā arī valsts kompensācijas par ārstēšanos, izmeklējumiem, kopšanas un citām izmaksām no valsts budžeta, ja vakcinētai personai pēc vakcīnas saņemšanas ir komplikācijas, darbspēju zaudēšana vai nāve.

Tāpat LBAS aicina likumprojektā iestrādāt prezumpciju, ka, ja noteiktā periodā pēc vakcīnas saņemšanas ir radies kaitējums personas veselībai vai nāve, tiek prezumēts, ka sekas ir iestājušās no vakcīnas, ja vien valsts nespēj pierādīt pretējo un paredzēt vienu apmaksātu brīvu dienu personām, kuras ir vakcinējušās.

Kā ziņots, Saeima trešdien, 4. augustā, lems par Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma grozījumu projekta nodošanu izskatīšanai komisijās. Grozījumi paredz, ka pēc 1. oktobra darba devējam būtu tiesības atlaist darbiniekus, kas nebūs ieguvuši digitālo Covid-19 drošības sertifikātu, pirmdien lēma parlamenta Prezidijs.

1 komentārs