Lavandu audzētājiem sākusies ziedu novākšana

0 Komentāru

Pašmāju lavandu audzētājiem šopavasar izsala ceturtā daļa stādu, tāpēc raža nav tik laba, kā šajā karstajā vasarā varētu sagaidīt. Taču nav ļaunuma bez labuma – izsalušie stādi laida dzinumus atkārtoti, ļaujot ziedēšanas sezonu pagarināt vismaz par 10 dienām.

Lavandas šogad zied ilgāk, un arī šo skaisto augu audzētājiem šobrīd ir kārtīga darba duna – jānogriež ziediņi un no tiem jādestilē eļļa. Lavandu lauku saimnieki paši ķeras pie darba.

Vairākus gadus ziediņi griezti ar sirpi, un šis darbs aizņēma daudz laika, bet pirms pieciem gadiem lavandu lauku saimnieki Inga un Rihards iegādājās pļaujmašīnu.

Tomēr šī pļaujmašīna bija domāta darbam tējas laukos Japānā. Latvijas lavandu laukos šis kombains īsti neiederējās, tāpēc palīgā nāca metāla mākslinieks.

“Šis viss ir izgatavots ar roku, pēc zīmējumiem. Cilvēks, kas strādā ar metālu, izgatavoja pēc mūsu rasējuma, kā vajadzētu būt. Parādījām – re ku, vaga, un mums vajag, lai būtu tā, tā un tā,” saka lavandu lauku “Lillas lavender” saimnieks Rihards Šķeltiņš.

Kad vagā tiek nopļauti visi ziediņi, tie tiek vesti uz destilācijas telpu. Lavandu ēteriskās eļļas destilēšanas process nav garš, tas aizņem nepilnas divas stundas, bet darbs nav no vieglajiem. Bet tieši tas palīdzēja Rihardam pieņemt sievas lēmumu audzēt lavandas pirms 11 gadiem.

“Tas bija tas, kāpēc es pavilkos uz šo lavandu audzēšanu. Jo pēc pamatizglītības esmu ķīmiķis, un man likās šis ir viens foršs process, ko gribas patiešām darīt. Tu iegūsti pašu labumu no lavandas vienā mazā tilpumā,” saka lavandu lauku “Lillas lavender” saimnieks.

Destilēšanas procesu Rihards apguvis perfekti: ”Apakšā ūdens, tas ir smagāks, eļļa – augšā, es to nodrenēju, un man paliek 100% tīrā eļļa.”

Bet par stādiem un šķirnēm atbild Inga. Pusotrā hektārā tiek audzētas deviņas lavandu šķirnes. Šopavasar stādiem bija pārbaudījumu laiks, jo izsalusi ceturtdaļa no tā.

“Bija ļoti laba ziema. Pēc ziemas viss bija zaļš, visi krūmi zaļi… Es priecājos, ka atkal būs foršs gads un lielas kupenas… Bet sanāca, kā sanāca,” secina Inga.

Visvairāk bija cietusi tumšā lavanda. Bojātos stādus saimnieki apgrieza, un, par laimi, lavandai ir ļoti dzīvelīga sakne. Un, pateicoties tam un karstajai vasarai, lavandas spēja no jauna izdzīt jaunus dzinumus, kas būtiski pagarināja ziedēšanas sezonu. Līdz nedēļas nogalei to var paspēt izbaudīt.

0 Komentāru