Laulību reģistrēšana pie notāra? Iedzīvotāji dod priekšroku īstām kāzām

Pievienot komentāru
Laulību reģistrēšana pie notāra? Iedzīvotāji dod priekšroku īstām kāzām
Foto: F64

Notāru iecere reģistrēt laulību tiek gatavota iesniegšanai valdībā, un jau pēc mēneša tā varētu sākt saskaņošanas procesu. Vairums uzrunāto iedzīvotāju gan ir skeptiski par šādu ieceri.

Šobrīd kārtība, lai līdzās baznīcai un dzimtsarakstu nodaļām tiesības laulāt būtu arī notāriem, ir izstrādāta, un tieslietu ministrijā uzskata, ka tās ieviešanai nebūs šķēršļu. Iniciatīvas autori Latvijas Zvērinātu notāru padome saka: visa informācijas sistēma laulības reģistrēšanai jau ir pielāgota.

Notāri uzskata, ka tas zināmā mērā nākotnē būs sociāls pētījums, jo notāra kabinetā svinīgās ceremonijas nebūs. Tomēr pieļauj, ka šādi laulāsies pāri, kuriem tā nebūs pirmā laulība. Izmaiņas piedzīvos arī liecinieku institūts – turpmāk liecinieku pieaicināšana būs izvēles iespēja.

Skaties foto:

Pāris varēs pieaicināt lieciniekus arī pie notāra, bet nebūs reglamentēts to skaits. Vai tas neradīs labvēlīgu augsni fiktīvām laulībām, notāri saka, – ir virkne reģistru, kuros pārbaudīt cilvēku statusu. Tikmēr Rīgas ielās uzrunātajiem cilvēkiem šī iniciatīva ir pārsteigums. Vai izmantotu šādu iespēju, domas dalās.

“Tas laikam ir ātrāk, nav jāgaida rindā. Bet, kas grib skaistu kleitu, tad vajadzētu laikam tomēr baznīcā, ” norāda Fenija.

“Ja līdz tam nonāktu, līdz precībām, tad es to darītu baznīcā, jo civilās laulības, cik es esmu redzējusi – tajās kaut kā trūkst,” norāda kāda iedzīvotāja, kas vēlas palikt anonīma.

“Ja godīgi, manuprāt, laulāties pie notāra ir vēl nepareizāk nekā “zagsā”. Manuprāt, tas jādara baznīcā,” teic Arsēns.

Kulturologs Deniss Hanovs tik skeptiski šo jautājumu neuzlūko un apgalvo, ka tas ir loģisks solis mūsdienu sabiedrībai, kas lielā mērā paradusi visu saņemt uzreiz. Taču draudi, ka varētu izzust esošās tradīcijas – viņaprāt, ir pārspīlējums, drīzāk gan tas radīs ko jaunu – svētkus, ko cilvēki, iespējams, sarīkos arī pēc šādas lietišķas laulību noslēgšanas.

Šobrīd paredzēts, ka grozījumi trīs likumos, lai notāriem būtu tiesības arī laulāt, Ministru kabineta sēdē varētu tikt skatīti septembra beigās.

Skaties video: