Lauku realitāte: neērtā autobusu grafika dēļ pensionāri netiek pie ārsta

4 komentāri
Lauku realitāte: neērtā autobusu grafika dēļ pensionāri netiek pie ārsta
Foto: F64

Ceļu līdz veselībai svarīgākajam pakalpojumam – ģimenes ārstam – Jaunpiebalgā cilvēki mēro visdažādākajos veidos, stāsta vietējā daktere Ingrīda Brante.

Nomalēs dzīvojošie citreiz pie ģimenes ārsta, kur nu vēl uz kādu izmeklējumu, kas uz vietas nav pieejams, nemaz netiek. Ārste neslēpj, ka šā iemesla dēļ slimības šad tad tiek arī ielaistas. Jaunpiebalgā daudzi pārvietojas ar velosipēdu, tomēr tos nevada jaunieši, viņiem ir automašīnas. Uz velosipēda spiesti kāpt pensionāri.

Tomēr ne visiem ir tik laba veselība, lai mītu pedāļus. Regīnas kundzei sāp kājas. Ja pieraksts pie ārsta Cēsīs ir pēcpusdienā, tad jāceļas, vēl pirms uzaust gaisma, bet mājās tikt vispār nevar.

Jaunpiebalgas autobusa pietura ir tukša, šeit nav ne autobusu, ne pasažieru. Nākamais un šodien arī pēdējais autobuss piestās pēc pāris stundām. No šīs pieturas gandrīz katru dienu agri no rīta atiet divi autobusi uz Cēsīm un viens uz Rīgu, visi kursē pēcpusdienā arī atpakaļ. Taču, ja pilsētā kādā valsts vai medicīnas iestādē nākas uzkavēties līdz vakaram, tad mājupceļš ir apgrūtinošs. Šo situāciju kā apmierinošu vērtē Jaunpiebalgas novada domes priekšsēdētājs Laimis Šāvējs.

Latgalei savulaik tapa uzņēmējdarbības veicināšanas plāns, Vidzemei vajadzīgs transports pēc pieprasījuma, saka Vidzemes plānošanas reģiona administrācijas vadītāja. Tomēr iecere jau divus gadus palikusi tikai uz papīra. Jaunpiebalga ir tikai viena no vietām, kur Vidzemē būtu vajadzīgs transports pēc pieprasījuma, rāda plānošanas reģiona eksperts.

Citu valstu pieredze liecina, ka biļetes cenai – pareizi sabalansējot valsts, pasažiera un, iespējams, arī pašvaldības līdzfinansējumu – nevajadzētu krasi pieaugt, stāsta Lotārs Dravants. Tikmēr Jaunpiebalgā uzrunātie iedzīvotāji visi kā viens akcentē – svarīga būs biļetes cena. Ilgai par mazo pensiju un pamestības sajūtu laukos acīs ir asaras.

Skaties video: