Lauksaimniekiem nav pārliecības par ieguvumiem no sējumu apdrošināšanas

1 komentārs

Lauksaimnieku interese par savu sējumu apdrošināšanu ir zema, jo viņi nelaimes gadījumā nav par pārliecināti par ieguvumiem no tās.

Apdrošināšana lauksaimniecībā ir niansēta, taču rezumējot, tiek piedāvāti trīs pamata riski: pret krusu, tad papildinot ar vētras un lietusgāžu risku, bet pilnā pakete arī pret bargu ziemu. No tā arī atkarīga polises cena, kas vidēji svārstās no no 15 līdz 40 eiro par hektāru. “Saskaroties ar klientiem mēs redzam, ka ir dažādi argumenti, kādēļ viņi nevēlas pirkt apdrošināšanu. Vieni saka, ka labāk paši uzkrās to naudu. Tā apdrošināšana tomēr ir specifiska noteikumi nav vienkāršākie, salīdzinot ar transportlīdzekli, kur tu zini, kas var notikt un kāda būs atlīdzība,” atzīst AAS “Balta” Īpašuma un speciālo produktu pārvaldes vadītājs Armands Lagons.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Arī biedrības ”Zemnieku Saeima” lauksaimniecības politikas eksperts Mārtiņš Trons, komentējot, kas vairumu lauksaimnieku tomēr attur no sējumu apdrošināšanas, min tieši sarežģītās apdrošināšanas nianses. Turklāt noteikumi paredz, ka, iestājoties apdrošināšanas gadījumam, netiek kompensēts viss lauks, bet tikai reāli zaudētais. Sējumu apdrošināšana lauksaimnieku vidū ir neliela, tādi ir mazāk par desmit procentiem.

Vai šā gada lietavas lauksaimnieku aizspriedumus varētu mazināt, lielā mērā būšot atkarīgs no mutvārdu reklāmas. Proti, kādas atsauksmes sniegs tie, kuru lauki bija apdrošināti un varēs dalīties savā pieredzē. “Ja apdrošinātāji būs atsaucīgi un redzēs ka viņiem ir iespēja kompensēt, tas produkts kļūs interesantāks. Ja, protams, apdrošinātāji atradīs argumentus, kāpēc to nedarīt, tad skaidrs, ka tas kļūs mazāk interesants lauksaimniekiem,” saka Trons.

Latgales plūdu gadījumā apdrošināšana būtu palīdzējusi tikai dažos gadījumos. Pirmkārt, netiek segti tie zaudējumi, kurus radījuši plūdi. Otrkārt, netiek segti arī tie zaudējumi, kur lauksaimnieks kulšanu iekavējis, cerot uz graudu labāku nogatavošanos. “Lietusgāzēm apdrošināšana darbojas tikai līdz pilngraudības stadijai. Tas nozīmē, ja ir gatavs novākšanai un tas nav novākts, bet lietus viņu izsitis ārā, tas netika segts. Tā ir prakse, kas ir visā Eiropā,” skaidro “Balta” pārstāvis. Pērn apdrošinātāji kompensācijās par sējumiem izmaksājuši aptuveni vienu miljonu eiro. “Pie tā apjoma, kur esam šobrīd, neapstāsimies. Katru gadu tas interesentu skaits paliek lielāks, un īpaši pēc tādām lielākām dabas kataklizmām.”

Atsevišķās lauksaimniecības jomās apdrošināšana ir obligāta. Piemēram, lopkopībā to pieprasa kredītiestādes. Ar sējumiem tā nav. Sējumi Latvijā aizņem 780 000 hektārus plašas platības. Pērn no tiem bija apdrošināti virs 110 374 hektāri, šogad – uz pusi mazāk jeb 56 633 hektāri. Apdrošināšanas gadījumu pērn bija 262, šogad – 155. Tikmēr valsts kompensāciju apmērs, uz kuru var cerēt plūdos cietušie lauksaimnieki, būs tieši atkarīgs no pieteikumu skaita. Precīzu summu Zemkopības ministrija šobrīd nosaukt atturas, taču norāda, ka iespējas ir ierobežotas.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl