Lauksaimnieki brīdina, ka pesticīdu ierobežojumi novedīs pie produktu sadārdzināšanās

1 komentārs

Atsākta diskusija par pesticīdu ierobežošanu – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) sola pesticīdu ierobežojumus, tikmēr lauksaimnieki brīdina, ka tas izraisīs produktu sadārdzināšanos, vēsta TV3 ziņu raidījums “900 sekundes”.

Laukos dzīvojošo cilvēku veselība sastopas ar visu patērētāju vēlmi pirkt lēti un labi. Tā var īsumā raksturot atsāktās sarunas par to, vai ir nepieciešams ierobežot pesticīdu jeb miglošanas platības Latvijā.

“Arī citi cilvēki sūdzas, ka viņiem īpašums atrodas uz robežas un gadās, ka nomiglo,” stāsta Alūksnes apkārtnes iedzīvotājs Pāvels Melnis.

Melnis jau 2018. gadā aizsāka runāt par pesticīdu problēmu. Pāvels ar ģimeni dzīvo tiešā labības lauka tuvumā un aptuveni divas reizes gadā viņa dzīves vieta tiekot nomiglota kopā ar graudu audzēšanas laukiem. Pāvels nekad iepriekš nezina, kad tas būs un kas tiks smidzināts.

Pāvels Melnis, pesticīdu lieguma iniciators

“Ko tieši miglo, es nezinu. Nevienam nav pienākums mani informēt par to, kādas vielas miglo, arī brīdināt par miglošanu, lai varu sagatavoties.”

Pāvels izlēma, ka viens kilometrs ap cilvēku ēku būtu labs attālums, lai glābtos no miglošanas. Viņš sāka parakstu vākšanu “Mana balss” vietnē, un tagad par to parakstījušies jau vairāk nekā 11 000 pilsoņu.

Reizēs, kad parakstu skaits pārsniedz 10 000, par iniciatīvu vēl ir jālemj Saeimai. Taču deputāti nolēma jautājumu novirzīt VARAM.

Ministra padomnieks norāda, ka sākotnēji ieteiktais viens kilometrs apkārt ikvienai deklarētajai dzīves vietai ir pārāk skarbs ierobežojums. Taču tas, ka pesticīdus ir jākontrolē, zināms jau tagad, paliek jautājums cik stingri?

Madars Lasmanis, VARAM ministra padomnieks

“Gan šim lietotājam jābūt kompetentam, jāzina, ko viņš dara. Gan arī kaimiņam jābūt pārliecībai, ka viņš dara pareizi. Tāpēc dialogam ir jābūt.”

Šajā jautājumā ir vēl trešā ieinteresētā puse – lauksaimnieki, kas norāda uz stipri apdraudēto viensētu pastāvēšana laukos. Zemnieku saimniecības ”Baltiņi” pārstāve norāda, ka lielie zemnieki tik un tā paliks un strādās, taču pieaugs produktu cenas.

Sandra Marcinkeviča, zemnieku saimniecības ”Baltiņi” pārstāve

“Es to gribētu nosaukt, ka tā ir patērētāju divkosība. No vienas puses, katrs veikalā, tirgū vēlas iegūt bioloģiski tīru produktu, lai nebūtu slimību, lai neviens tārpiņš nav apgrauzis. Tai pat laikā, lai būtu lēti un brīvi pieejami.”

Tāpēc “900 sekunžu” sižeta sākumā minēts, ka attiecīgajā gadījumā sastopas vēlme dzīvot veselīgi visā Latvijā un tai pat laikā arī ir vēlme lēti un droši iepirkties. Vairāk nekā 11 000 ar savu parakstu jau pateikuši, ka veselību liek pirmajā vietā. Tāpēc līdz gada beigām šo jautājumu sola izlemt speciālisti.
1 komentārs