Laukos apgrūtināta skaidras naudas iegūšana

2 komentāri

Drīz būs mēnesis, kopš tūkstošiem lauku ļaužu palikuši bez iespējas vietējā veikalā ar maksājumu karti izņemt skaidru naudu.

“SEB banka”, kas ir lielākais šīs funkcijas nodrošinātājs, vismaz līdz rudenim veiks sistēmas uzlabojumus un šajā laikā skaidru naudu nevarēs izņemt veikalos. Savukārt “Swedbank”, kurai šīs funkcijas tīkls ir krietni mazāks, nevar izmantot “SEB bankas” kartes.

Laukos un lauku ciematos, kur jau tā nav bankomātu, nu zudusi arī pati pēdējā iespēja tikt pie skaidras naudas. Vairāk nekā 300 lauku veikalos “SEB banka” apturējusi funkciju – ar maksājumu karti saņemt skaidru naudu no veikala kases. Funkcija bija populāra. Vidēji vienā reizē cilvēks izņēma 35 eiro. Kopsumma mēnesī ap 200 000 eiro. Gada laikā 3 miljoni eiro. Tagad, piemēram, Dikļu ļaudīm pēc skaidras naudas nākas dzīties līdz tuvākajam bankomātam 22 kilometrus attālajos Kocēnos vai 25 kilometrus līdz Valmierai.

“Tā ir problēma. It sevišķi veciem cilvēkiem,” saka Vijas kundze, kurai, tāpat kā citiem lauku ļaudīm, ir vajadzīga skaidra nauda, lai norēķinātos par dažādiem pakalpojumiem.

“Man vajag zāli pļaut, man vajag malku ievest, man vajag, lai logus nomazgā. Man jau tam visam vajag skaidro naudu. Es neko bez tās skaidrās naudas nevaru izdarīt,” stāsta Dikļu iedzīvotāja Vija.

Taču atteikties no pensijas saņemšanas internetbankā, lai to saņemtu skaidrā naudā no pastnieces, Vija nevēlas. Internetbankā viņai ir automātiskā rēķinu apmaksa par televīziju, telefonu, elektrību. Dikļu ļaudis priecājas – labi, ka gaļas autoveikals, kas piestāj reizi nedēļā, vairs neprasa skaidru naudu.

Bet par situāciju kopumā te piktojas. Lai tagad tiktu pie skaidras naudas, seniori uz godavārda savu bankas karti ar PIN kodu iedod kaimiņiem vai paziņām, lai aizbrauc uz pilsētu izņemt naudu no bankomāta.

“Norēķināties par lauksaimniecības pienu – vajag skaidrā naudā. Karti jau nepieņem saimnieki. Tad mums ir grūtības,” saka Dikļu iedzīvotāja Aija.

Savukārt Kocēnu novada Dikļu pagasta pārvaldes vadītājs Atis Antons norāda: “Vai arī malciņa ir jānopērk. Tāpat visam kam ir nepieciešams. Skursteni vajag iztīrīt, samaksāt skursteņslauķim.”

Un izrādās, – vēl mēnešiem ilgi, līdz rudenim vai pat decembrim, “SEB bankas” klienti nevarēs izņemt skaidru naudu veikalos. Iemesls – banka veic karšu sistēmas nomaiņu.

“SEB Bankas” korporatīvās komunikācijas vadītāja Agnese Strazda skaidro: “Komplicēts process, kas ir jāplāno rūpīgi. Lai atgrieztu skaidras naudas funkcionalitāti pēc pirkuma, mums kā bankai ir jāveic citu tehnoloģisko procesu nodrošināšana.”

“SEB bankas” lēnumu cenšas izmantot savā labā “Swedbank”. Tā aicina lauku veikalus un cilvēkus pāriet uz “Swedbank” sistēmu.

“Swedbank” sabiedrisko attiecību speciālists Jānis Krops norāda: “Tirgotājiem ieguvums noteikti ir gan minimālais pirkums 5 eiro vērtībā, kas nepieciešams, lai pircējs varētu izņemt skaidro naudu summā līdz 100 eiro vienā reizē, kā arī – skaidrās naudas samazināšana kasē, kas ļauj ietaupīt uz naudas inkasāciju vai tās vešanu uz savas bankas tuvāko filiāli iemaksai kontā.”

“Swedbank” tīklā skaidru naudu bez problēmām šobrīd var izņemt ap 100 lauku veikalos un degvielas uzpildes stacijās. Tiesa gan, tas ir trīs reizes mazāk nekā “SEB bankas” tīkls.